Dacia Logan MCV 1.5 dCi/90

Dacia Logan MCV 1.5 dCi/90

Član
loganmcv.jpg

Karavan i to kakav
Nakon novog Logana, Sandera i Sandera Stepway, već kao po običaju sledi Logan MCV, koji je u poslednjih par godina naveliko nadmašio slavu limuzine. No, ovoga puta karavan je poprimio posve konvencionalne forme, po Daciji bliže ukusu evropskih kupaca.
Porodični ljudi sa skromnim budžetom, pijačari i taksisti napred, ostali stoj! Ljubitelji plemenitih mašina, zavodljivih formi i zastrašujućih perfomansi, pa još i sa pozamašnim računom u banci ili kamarom para u slamarici, slobodno preskočite ovaj tekst! Jer, jedan banalni Logan, sa pozamašnim „rancem“ na leđima, posve sigurno neće u vama probuditi ama baš nikakve emocije. Verovatno je da neće ni kod prvih spomenutih, ali njegova upotrebna vrednost, upravo kao i cena, i dalje su argumenti koji se ne mogu ignorisati. To potvrđuje i sada bivši MCV, koji se od 2006. godine prodao u preko 350.000 primeraka, u četrdesetak država. No, dolaskom mini vana Lodgy i njegovog „proleterskog“ brata Dokkera, Dacia je morala da promeni strategiju, pošto su ulogu „transportera trupa“ ovi preuzeli. Naime, verzija Logana MCV, sa sedam sedišta, samo bi duplirala ponudu i izazvala zbunjenost kod kupaca, zbog čega je novi posve klasične koncepcije. Rekli bi smo 100 % karavan, kakav se može pronaći kod većine konkurenata.
loganmcv_1.jpg

Za bazu je naravno poslužio novi trovolumenski Logan, tako da je prednji deo potpuno identičan. Sada znatno dopadljivija, da ne kažemo prestižnija „faca“, svakako je dobrodošla, razlike su vidljive počevši od B stuba. Gledano otpozadi, odnosno iz profila, zaključili smo da prilično podseća na bivšu Škodu Fabiju karavan, u svakom slučaju raskid sa prošlošću je frapantan. Ni preterano lep, ni preterano ružan, evidentno je elegantniji od bivšeg, posebno ukoliko je „obuven“ u aluminijumske naplatke od 15 cola. Novi MCV niži je za 12 cm, čak i sa serijskim krovnim nosačima, dok su dupla zadnja vrata zamenjena standardnim. Neko će reći da se time izgubilo na praktičnosti, tačno, novajlija je bolje adaptiran prevozu putnika, znatno manje robe. Dužina je naprotiv ostala gotovo neizmenjena, sa nepunih 4,5 metara, karavan ima 15 cm više od običnog Logana.
Sve je u prtljažniku
Po ugledu na standardni Logan, koji sa sa preko 500 l može pohvaliti možda i najvećim prtljažnikom u segmentu, i MCV blista na ovom polju. OK, prethodni je bio još prostraniji, sa čitavih 700 l, dok se sadašnji zadovoljava sa 573 l. Trenutno samo Honda Civic Tourer i pre svega Golf SW (605 l, ali sa 4,66 m dužine) poseduju veći. Dobro, a modularnost? Jednostavna, da ne može biti jednostavnija. Umesto nekadašnjih sedišta koja se preklapaju poput novčanika, kod novog se obaraju samo nasloni, podeljeni na 2/3. Time se dobija nešto preko 1,5 m3, nažalost dobijena površina nije potpuno ravna, bar dok se ne pritisne nekim težim predmetom. Recimo i da prolazi za točkove nisu preterano izraženi, da je utovarni prag veoma nizak (60 cm od tla), i da smo u dnu pronašli rezervni točak istih dimenzija (doplata).

Za pohvalu je što se mislilo i na sigurnosnu mrežu (opcija), koja odvaja prostor za putnike od prtljažnika. U Daciji su sa pravom pretpostavljali da će ovaj biti često u upotrebi, te su posvetili dužnu pažnju oblogama i sintelonu, sasvim prihvatljivog kvaliteta. Nažalost, čak ni kod najskuplje verzije Prestige (nedostupna kod nas), nema podnih lajsni po kojima skliznu koferi, kao što je to slučaj kod većine prestižnijih konkurenata. Ni pokrivač nije oličenje jednostavnosti, da bi se povukao i sakrio sadržaj prtljažnika, neophodne su dve ruke. Tako dolazimo i drugih detalja koji otkrivaju „low cost“ koncepciju, neophodnu kako bi se zadržala „scandaleusement accessibles prix“ (skandalozno pristupačna cena).
praktični aspekt, +
vidni napredak na svim poljima u poređenju sa prethodnim, +
cena, +
ekonomičan motor +
pozicija za upravljačem, -
kvalitet pojedinih materijala, -
izražena „turbo rupa“ ispod 1.500 o/min -



Ništa strašno, jednostavno samo se postavlja pitanje da li je zaista neophodno toliko „škrtariti“? Pitam se koliko li su samo zaradili odstranivši poklopac sa vozačevog ogledalca, na štitniku za sunce? Pet, možda čak i šest evro santima... Ili time što su postavili električne podizače za stakla na toliko nepristupačna mesta. Za zadnja su kao i pre između prednjih sedišta, iza ručne kočnice, dok su prednji smešteni preterano nisko na centralnoj konzoli. Vozaču se nikako ne može dopasti ni sedište, koje se samo grubo podešava po visini (dva nivoa), niti obrtomer izgraviran do 7.000 obrtaja, bez crvenog zabranjenog polja.

Skeptici će reći da je sreća posedovati sve nabrojano, jer je u osnovnim verzijama Logan „go k’o pištolj“. Kvalitet plastike i dalje je bazičan, iako je jasno vidljiv napredak u poređenju sa bivšim. U svakom slučaju, svi metalni delovi karoserije su prekriveni, što je samo po sebi značajan progres. Znatno je uočljiviji zaokret u dizajnerskom smislu, posebno kada je na sredini centralne konsole poveći kolor ekran, odnosno sistem Media Nav. Grupiše sve neophodne informacije vezane za satelitsku navigaciju, zvuk i konekciju za razna medija. Daje Loganu, kao uostalom i svim ostalim modelima Dacije, neophodnu dozu modernosti, upravo kao i praktičnosti. Sistem je veoma jednostavan za upotrebu, pregledan i brz.

Što se tiče raspoloživog prostora za putnike, MCV 2 je podjednako prostran kao i prethodni. Dve, pa i tri odrasle osobe, pozadi imaju sasvim dovoljno prostora za kolena i glave. Vidljivost unazad je dobra, a vozaču prilikom parkiranja pomažu zvučni senzori. Iako udobna, sedišta bi mogla imati jače bočne oslonce, posebno kada su, kao u našem slucaju, obložena kožom. Dobro, kožom samo na prvi pogled, jer se na kraju ispostavilo da su najvećim delom od „zmije skajke“... Potpuno nepotrebna opcija, osim za taksi upotrebu, zbog lakšeg održavanja.
Dacia Logan MCV 1,5 dCi/90

Cena od 8.010 do 12.210 evra
Motor turbo-dizel, redni/4; 1461 cm³; common rail16/; 67 kW; 90 KS pri 3.750 o/min; 220 Nm pri 1.750 o/min
Transmisija pogon: na prednje točkove; menjač: 5/M
Ogibljenje napred: MacPherson, nazad: dvostruka trouglasta ramena
Performanse ubrzanje 0-100 km/h: 12,1 s; maks. brzina: 173 km/h;
Potrošnja 5,7 l/100 km; emisija CO₂: 99 g/km
Karoserija karavan/5/5; D x Š x V 4.500x1.740x1.550 mm; Međ. rast. 2640 mm; Masa 1160 kg; prtljažnik 573/1518 l
Logan k’o Logan
Neznatno teži od trovolumenske šasije (jedva par desetina kilograma), karavan se logično mora zadovoljiti istim agregatima. Osnovna ponuda bazirana je na antičkom 1.2/16V od 75 KS, koji može biti napajan i tečnim plinom, kada mu snaga opadne za 3 KS. U zemljama EU u ponudi je i trocilindarski 0.9 TCe/90 KS, no, ukoliko je verovati onome što stoji na ovlašćnom sajtu Dacije za Srbiju, ne i kod nas!?

Boje dizela brani dobro poznati blok 1.5 dCi, već kao po običaju u verziji od 75 KS, i kao u našem slučaju od 90 KS. Sa nepunih 1.100 kg „žive vage“, ovaj Logan je prilično živahan, sve dok se maksimalno ne optereti. No, kako je za pretpostaviti da će ovo često biti slučaj, apsolutno vam preporučujem da doplatite 500 evra, za koliko je skuplji od slabijeg. Osim što je obrtni moment veći za 20 Nm (220 umesto 200 Nm), i perfomanse su ubedljivije. Maksimalna brzina iznosi 173 km/h (164 kod slabijeg), dok je ubrzanje do stotke superiornije za 2,5 s (iznosi 12,1 s). Imajući priliku da isprobam oba, konstatovao sam da je snažniji ujedno i tiši, mada u Loganu nije toliko diskretan kao u recimo Cliju ili Meganu. Logično, Dacija je morala štedeti i na izolaciji kabinskog prostora. Perfomanse su dakle, sasvim prihvatljive za ovaj vid upotrebe, isto se može reći i za ponašanje na putu. Shvatili su u Renaultu da se od prvobitne koncepcije, što će reći niskobudžetskog vozila za loše puteve i nerazvijena tržišta, mora malo odstupiti. Jer, od kako za Dacijama vlada jagma na zapadu, ogibljenje je postalo kruće, uz nekoliko obaveznih elektronskih sigurnosnih sistema. ABS od ranije, a od ove godine i ESP, uz četiri vazdušna jastuka.
loganmcv_4.jpg
 
Član
Tim bolje, jer tako je osvojio četiri zvezdice u poslednjim „kreš“ testovima, a i sama dinamika vožnje je znatno bolja. Bez da se može nadmetati sa recimo jednim Meganeom karavan, nema mu se bog zna šta zameriti, iako koncepcijski datira desetak godina. I dalje se radi o platformi Clija 2, sa zadnjim trapom preuzetim iz Modusa, mada treba reći da su u međuvremenu inženjeri Renaulta izvršili određena poboljšanja i specifičnu reglažu. Zaustavni put je tako korektan, menjač dobro odmeren, upravljanje prihvatljivo precizno (klasična hidraulična asistencija), jedino se pri dinamičnijoj vožnji može konstatovati kako je ESP bez prestanka u „akciji“ (manifestuje se čestim svetlucanjem na komandnoj tabli). Opšta udobnost time nije znatnije dovedena u pitanje, Logan MCV i dalje sa velikim talentom upija sve naprevilnosti na putu. Šlag na tortu je niska potrošnja, kojom se ovaj agregat odavno pročuo. Kreće se između nekih 4,5 i 7,5 litara, a na testu smo zabeležili prosek od 5,7 l. Možda će se nekome poslednji podatak učiniti preteranim, razlog za to je odsustvo sistema Stop&Start, koji značajno zmanjuje potrošnju po gradu.

No najjači argument Logana je svakako cena, mada je karavan skuplji za 700 evra. Konkretno, početna iznosi 8.010 evra, za 1.2/75 Base. Izuzmemo li navedene sigurnosne sisteme, u serijskoj opremi je jedino servo asistencija, te je zaista neophodno posegnuti za višim završnim nivoima, Ambiance, Laurete i Prestige. Za najskuplji 1.5 dCi/90 Laureate neophodno je 12.210 evra, no, i tada se mora doplatiti za aluminijumske naplatke, električne podizače zadnjih stakla, sistem Media Nav, regulator/ograničavač brzine, naslon za lakat… A ukoliko ste pomislili kako je možda interesantnije posegnuti za jednim Lodgy, sa isto tako pet sedišta, znajte da je ovaj još prostraniji, ali i skuplji za oko 2.000 evra (isti motor i oprema). Zaključak koji se može izvuči je da ne postoji jeftiniji karavan ovakve zapremine, jedina konkurencija Loganu MCV eventuelno je neki noviji „polovnjak“.

Jednim pogledom

Dizajn
stars_30.gif

Performanse
stars_35.gif

Funkcionalnost
stars_45.gif

Kočnice
stars_35.gif

Kvalitet
stars_30.gif

Motor
stars_40.gif

Udobnost
stars_40.gif

Menjač
stars_35.gif

Vozne osobine
stars_35.gif

Cena
stars_50.gif

Prosečna ocena:
starss_40.gif
(u okviru klase)
 
Top