Coming home preko releja.

Coming home preko releja.

Član
Pozdrav ljudi. Imam Golfa dvojku koji je sve samo dvojka nije,al ostalo mi je jos par stvari da ih zavrsim, pa da u potpunosti bude mk2 edition 6 . Salim se, htjeo bih napraviti ovaj modul, ali nekako preko releja, cuo sam da moze. Inace mi se ne daje 70-80km za taj modul koji je fakticki hajmo reci beskoristan, al vec kada kitim auto, neka ima i to. Mozda ima ovakva tema vec na forumu, al vjerujte sve sam (ja se nadam) pregledao i nisam mogao nista naci. Ako neko ima ko bi mi dao par savjeta kako da ovo napravim bio bih mu jako zahvalan.
 
Član
Pozdrav ljudi. Imam Golfa dvojku koji je sve samo dvojka nije,al ostalo mi je jos par stvari da ih zavrsim, pa da u potpunosti bude mk2 edition 6 . Salim se, htjeo bih napraviti ovaj modul, ali nekako preko releja, cuo sam da moze. Inace mi se ne daje 70-80km za taj modul koji je fakticki hajmo reci beskoristan, al vec kada kitim auto, neka ima i to. Mozda ima ovakva tema vec na forumu, al vjerujte sve sam (ja se nadam) pregledao i nisam mogao nista naci. Ako neko ima ko bi mi dao par savjeta kako da ovo napravim bio bih mu jako zahvalan.

Probaj se njemu javiti :D
 
Član
Valjda imadnem vremena da objasnim kako se ovo napravi, možda još neko bude htio da napravi isto. Nije velik trošak materijala, nekih 20KM
 
Član
Napokon sam uhvatio malo vremena da objasnim.
Meni su bila potrebna dva releja, jedan ovaj vremenski relej kojeg sam naručio sa ebay-a KLIK i jedan standardni relej opterećenja kakav ima u skoro svakom automobilu, u većini automobila ih ima više i nije ga teško naći, ima ga u svakoj trgovini auto dijelovima. Nije baš na svim ista oznaka brojevima, ali na svakom ima šema koji je broj za šta. Kada dobije napon i masu on spoji ostala dva kontakta(na releju sa fotografije su to brojevi 30 i 87) da bi prenio struju sa jednog na drugi, mada u mom slučaju nije iskorišten za to već je iskorišten kao trigger(aktivator) vremenskog releja.
66338
Većinom nemaju ovu gore rupu za montiranje već su samo kockasti bez rupe
66339

Sada malo riječi o ovom vremenskom releju
66340

Da bi relej radio potrebno je 12V(radi od 12 do 14.5V) koji se spaja na gornja dva kontakta sa lijeve strane. Dva doljnja kontakta s lijeve strane služe za trigger(aktivaciju) vremenskog releja, kada se ta dva kontakta spoje relej se aktivira i počne odbrojavanje(nebitno je li bilo spojeno samo djelič sekunde ili je spojeno više sekundi, on će odbrojavati koliko je podešeno, sve dok se ponovo ne spoje). Može se naštimati od 1-99 sekundi ili od 1 do 99 minuta, minute i sekunde se odabiru pomoću crnog pina ispod kontakata za aktivaciju releja. "Kotačić" pored pinova služi za podešavanje vremena rada releja kada se aktivira od 1 do 99 (sekundi/minuta), i vrijeme je prikazano na ekranu u doljnjem desnom uglu. Što se tiče kontakata u gornjem desnom uglu nije mi baš bilo najjasnije kada sam gledao ovu šemu pa sam ispitao i kada se relej aktivira on spoji drugi i treći pin, odnosno pusti struju koja dolazi u drugi pin na treći pin sve dok ne istekne odbrojavanje. Ja lično sam stavio 10 sekundi, to je po meni najbolja mjera.

Idemo dalje. Sada je red na to kako sam ja spojio tu aktivaciju releja. Ja sam to spojio na žicu za otključavanje gepeka s obzirom da mi je ona viška jer nemam elektronsku bravu gepeka a i zbog toga da ja palim svjetla samo kada ja hoću(kada zadržim tipku za otključavanje vrata 3 sekunde, to je način za otključavanje samo gepeka u mog daljinskog ključanja), da se ne pale svaki put kada otključam ili zaključam, za oboje sam mogao spojiti na žicu za sirenu(alarm) i palila bi se svjetla prilikom svakog otključavanja i zaključavanja.
Nisam neki crtać ali sam nešto naškrabao u paintu
66341

S tim da vremenski relej podržaje do 10A, to je na 12.5V 125W što je baš blizu 110W(2x55W) koliko troše dvije halogene sijalice ja lično nebi rizikovao da spajam ovaj relej na halogene sijalice, u mene su LED koje troše max 50W(2x25W) što nije ni 50% od potrošnje halogenih. U slučaju halogenih možete dodati relej opterećenja ili možda dva da vam oni pale sijalice a da ovaj vremenski relej aktivira te releje, teško mi je to objasniti, ali pitajte bilo kojeg autoelektričara i on će vam to bolje objasniti.

Ja sam također našao kompletnu šemu električne instalacije u svom autu(Golf 2), tako da sam lahko našao koja žica ide od prekidača do kutije sa osiguračima tako da struja prema sijalicama ide preko orginalnih osigurača u kutiji sa osiguračima.
66342

Kome i dalje ne bude jasno nek pita pa ću pokušati objasniti.
 
Član
Ovakvih tutorijala sam vidjao po youtube-u za ovaj vremenski relej. Ali ima fora sa relejem od grijaca.
 
Član
Ne znam, to bi trebalo testirati, ja mislim 30 sekundi jer u zimu mi drži upaljene grijače bar 30 sekundi.
 
Top