Citroën: Žaba najljepšim automobilom svih vremena

Citroën: Žaba najljepšim automobilom svih vremena

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Nakon što je CITROËN objavio stvaranje nove linije vozila pod nazivom DS za “Différent Spirit”, prestižan žiri sastavljen od 20 najvećih svjetskih dizajnera automobila koje je intervjuirao britanski časopis “Classic & Sports Car” izabrali su DS najljepšim automobilom svih vremena...
Od Giorgetto Giugiara, dizajnera modela Maserati Bora, Volksfagen Golf i Lotus Esprit do Iana Calluma, aktualnog direktora dizajnera Jaguara, svaki član žirija glasovao je za svoja tri omiljena modela.
Više od 50 vozila dobila su barem jedan glas: Aston Martin DB9, Ferrari Dino, Jaguar E-type, Lamborghini Countach, Audi A6, Lotus Elite, Triumph... i jedina marka koja je dobila najviše glasova : Ferrari; ali raspoređenih među 9 različitih modela!
Popularnu „Žabu“ stilizirao je talijanski kipar Flamino Bertoni, a u prodaju je lansirana davne 1955. DS je kratica nastala od francuske riječi Déesse, što u prijevodu znači božica. „Božica“ je za tako svladala žestoku konkurenciju u kojoj su se našla vozila koja su obilježila povijest automobilskog dizajna poput Bugattija 57 Atlantic, Ferrarija 250 GTO, Pontiaca Ateka i brojnih drugih.

613_citroends.jpg

932_ds21_pallas_decapotabl.jpg
 
Član
Tema za deset , uvije se lijepo posjetit na legendarnu vozilicu .Da je negdje naci jedan primjerak za kupit pa ga restaurirat, to bi bio veliki cejf.:hydro:
 
Član
Pa to nema ih vise ni na mapi , ja u Zenici kod nas vidim samo jedna se voza i to narandzasta , neki cicica vozi.
 
Član
bila je i u sarajevu jedna dubrovacke table al je nam vise. najudobjenije auto kad je ona ima sevo:icon_smile:
 
bio je jedan plavi neki dan u Crkvicama:icon_smile:
Niko nije prosao da nije stao pored njega,slikao ga...
 
Član
ma to je najbolje auto svih vremena ba...ona sta je imala u ono vrijeme, nisu ostali imali ni za 20 godina...poluautomatski mjenjac (ili ti ga manualni bez kvacila), elektro-magnetnu kocnicu (dok ostali nisu imali ni servo), prvi model s diskovima naprijed, hidrauliku...itd, itd...
respekt za Citroen...
 
Član
kako ja nisam vidio te u zenici:icon_cry:
vidio sam onaj model citroena sto je slican,malo novije auto,al nije to to:icon_cry:
 
Član
Ja i ti ce mo Edo izgleda zajedno plakat i meni je taj plavi promakao da se slikam jebemu.:icon_rolleyes:
 
Član
Ej narandzasta je onde kod Lutve ,ona kuca preko puta Pauka stoji u avliji , pa prodzi onda mozes je vidjet samo nemozes uci slikat se.
Ovo nije losa ideja da svi idemo u potragu da se slikamo sa njom hehehe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top