Citroen C4 Picasso

Citroen C4 Picasso

Član
picasso.jpg

Biti najbolji
Vidljivo različitog stila, novi Citroen C4 Picasso želi da se nametne kao lider u kategoriji kompaktnih vanova, odnosno da nadmaši uspeh prethodnog
picasso_1.jpg

Dugo godina jedan od najuspešnijih i najmodernijih vanova u segmentu, Picasso biva zamenjen istoimenim naslednikom, ovoga puta sa još većim ambicijama. Jedan od argumenata sa kojim raspolaže je svakako nesvakidašnji stil, prilično futuristički, sa uskim LED dnevnim svetlima, usađenim u retko elegantnu prednju masku. Odmah ispod njih, ali sada integrisani u visoko podignut odbojnik, dizajneri su ugradili sićušne farove, ne po svačijem ukusu. Sigurno je da će biti mnogo komentara za i protiv ovakvog dizajna, no, inovacije su već odavno sastavni deo Citroenove tradicije. Znatno je konvencionalniji profil i zadnji deo, gde se znatno više mogu nazreti „geni“ prethodnog. Ne i u formi „trodimenzionalne“ svetlosne grupe, koja donekle podseća na onu kod Golfa 7.
picasso_rs1.jpg

picasso_rs2.jpg

picasso_rs3.jpg

Treća generacija je ipak niža za značajnih 5 cm, sa kraćim prepustima preko točkova, što doprinosi izvesnoj kompaktnosti. Nakon dve nedelje druženja, imao sam nebrojeno puta prilike da ga uporedim sa bivšim, kao i da diskutujem sa njihovim vlasnicima, te vam mogu reći da su mišljenja veoma podeljena. Nije mali broj onih koji nalaze da je njihov znatno privlačniji, bar kada se radi o spoljašnjosti. Naprotiv, unutrašnjost je sve stavila u isti „koš“, novi Picasso evidentno je prijatni za boravak, bez obzira što su od prethodnog preuzeti brojni elementi.
picasso_2.jpg

Mislimo pre svega na tanke A stubove, iz dva dela, koji obezbeđuju odličnu bočnu vidljivost, veliki panoramski krov (opcija), i XXL vetrobransko staklo. Kao i ranije, od prevelike količine sunca, zaštitu pružaju klizeći zastori, integrisani u plafon vozila.
picasso_501.jpg

No, ono što najviše impresionira kod novog Picassa je komandna tabla, koja igra na kartu modernizma i vrhunske tehnologije, sa dva velika LCD ekrana od 7 i 12 inča. Nije Citroen bez razloga inaugurisao ime Technospace, umesto nekadašnjeg Visiospace, a sve zbog nebrojenih tehnoloških inovacija koje sada poseduje. Dakle, na gornjem monitoru su kao i pre numerički instrumenti, koji, formom i aspektom imitiraju analogne (kilometar sat i obrtomer deluju kao „pravi“), ili imaju čisto numerički aspekt (brojke). Zanimljivo je što se između ovakvih instrumenata može ubaciti i karta sa satelitskom navigacijom, ili recimo fotografije sa putovanja ili porodice, „skinute“ sa USB ključa. A kad smo kod konekcije, postoji za sve moguće medije, plus praktična klasična priključnica od 220 V. Zaista impresivan „high-tech“ ambijent, u stilu sa dizajnom centralne konzole. Upravljač je podrezan odozdo, u kombinaciji koža/aluminijum, „načičkan“ je brojnim funkcijama, koje zahtevaju izvesno vreme za adaptiranje. Dobar deo svega navedenog odnosi se na najviši završni nivo Exclusive, vožen na prezentaciji pre par mesec.
picasso_3.jpg

Ovoga puta, na duži test dobijen je srednji paket opreme, Confort, koji deluje znatno skromnije. Naime, centralni ekran ovde je u crno/belom izdanju, bez mogućnost da se promeni podloga i boja. Ukoliko nista drugo, čitljivost brzinometra je izuzetna, za razliku od obrtomera, gde su vrednosti vrlo proizvoljne.
picasso_4.jpg

Slično je i sa sofisticiranom sigurnosnom opremom, opet u velikoj meri rezervisanoj samo za najskuplje verzije. Novi Picasso tako je nadoknadio najveći zaostatak koji je imao u poređenju sa konkurencijom. Po prvi put kod jednog Citroena pronalazimo detektor mrtvog ugla, vibrator u aktivnom sigurnosnom pojasu (zategne se u slučaju opasnosti), koji vas opominje kada se bez pokazivača pravca napusti saobraćajna traka, panoramsku viziju od 360 ° , sa četiri kamere, koje pokrivaju prostor oko vozila, kao i „inteligentni“ regulator brzine. Ovaj održava zadatu distancu sa vozilom ispred, ali nema sposobnosti da ga kompletno zaustavi, kao sto je to slučaj kod Forda i Volvoa. Voženi je bio lišen svega nabrojanog, tj morali smo se zadovoljiti klasičnim regulatorom i limiterom brzine, toliko neophodnim zbog sve većeg prisustva radara na evropskim putevima. Kurioziteta radi, navedimo da je na nekih 800 km puta i autoputa, od Pariza do poznatog letovališta na jugu Francuske, Biarritz, postavljeno oko dvadesetak fiksnih radara, a susreli smo se i sa još bar pola tuceta mobilnih. Sasvim dovoljno da se više puta izgubi vozačka dozvola (u Francuskoj vozači poseduje maksimalno 12 poena, početnici samo 6 ), čak i ukoliko se vozi samo desetak kilometara iznad dozvoljene brzine.

ekonomičan agregat, +
obuzdana težina, +
odnos udobnost/vozna dinamika, +
futuristička komandna tabla, +
modularnost +


diskutabilan dizajn, -
odsustvo sofisticiranog automatskog menjača, -
nedovoljno atraktivan niži završni nivo, -
teška vrata od prtljažnika -


picasso_5.jpg


Po pitanju raspoloživog prostora, napredak je znatno skromniji. No, kako je i prethodni Picasso na ovom polju bio jedan od najboljih „đaka“, putnici pozadi ne mogu se požaliti. Šteta je jedino što uz ovaj završni nivo sedišta nisu na klizačima, zauzvrat, nasloni se mogu podešavati i sva su iste širine. Suprotno ovome, ergonomija vozačevog radnog mesta je bolja, što znači da je pozicija za upravljačem manje „vanovska“ nego li pre, sa ručicom menjača između sedišta (ranije pri dnu centralne konzole). Na prezentaciji smo isprobali sedišta sa funkcijom masaže, dok suvozačevo poseduje produžetak ispod kolena i naslon za glavu, nazvan Relax, kako bi se moglo udobno odspavati. Kraljevski! Modularnost je isto tako za primer, dok praktičnih detalja, odnosno ostava i boksova za odlaganje sitnica, kao i ranije ima svugde po unutrašnjosti. Na gornjem delu komandne table ovoga puta je izostavljena, jer je bilo brojnih primera njene deformacije, usled dejstva sunčevih zraka. Jedino nam nije jasno zašto su priključci za medija smešteni u središnjem boksu, kod kolena vozača, tako da ovaj u vožnji nema šanse da bilo šta vidi ili napipa.

Sam prtljažnik poseduje za 40 l veću zapreminu, uprkos tome što je treća generacija kraća za 4 cm. Konkretno, iznosi 630 l, da bi se jednostavnim obaranjem naslona ostvarila potpuno ravna površina od preko 1.700 l. Moguće je transportovati i predmete od preko 2,5 m, obaranjem naslona suvozačevog sedišta. Pomalo su nas nervirala ogromna i teška zadnjih vrata, no ovo se može korigovati električnom asistencijom, naravno uz doplatu. Upravo u vreme test vožnje, dole potpisanom stigao je poziv za promociju Grande Picassa (početak oktobra), koji će ponuditi za dvadesetak santimetara dužu karoseriju, uz dva dopunska sedišta. Prtljažnik bi samim tim trebalo da „poraste“ za oko 200 l.

Bolja vozna dinamika
Picasso, kao i ostalom svi Citroeni, odavno je stekao reputaciju izuzetno udobnog vozila. Bez da je ova dovedena u pitanje, novi je osetno tvrđi, što doprinosi većoj agilnosti. Osim toga, zahvaljujući potpuno novoj platformi, lakši je za čitavih 140 kg! Prilikom temperamentne vožnje znatno se manje naginje i ljulja, a za njegovim upravljačem vozač se manje dosađuje nego li pre.
 
Član
Jednim pogledom

Dizajn
stars_40.gif

Performanse
stars_40.gif

Funkcionalnost
stars_45.gif

Kočnice
stars_45.gif

Kvalitet
stars_40.gif

Motor
stars_40.gif

Udobnost
stars_45.gif

Menjač
stars_40.gif

Vozne osobine
stars_40.gif

Cena
stars_40.gif

Prosečna ocena:
starss_40.gif
(u okviru klase)

Citroen Picasso 1.6 HDi/115

Cena: od 23.000 evra (testirani 28.800 evra)
Motor turbo-dizel, redni/4; 1560 cm3; 16/; 85 kW; 115 KS pri 3.600 o/min; 270 (280 overboost) Nm pri 1.750 o/min
Transmisija pogon: na prednje točkove; menjač: 6/M ili robotizovani ETG6
Ogibljenje napred: MacPherson, nazad: torziona osovina
Performanse ubrzanje 0-100 km/h: 11,8 s; maks. brzina: 189 km/h;
Prosečna potrošnja 6,3 l/100 km; emisija CO₂: 105 g/km
Karoserija monovolumen/5/5; D x Š x V 4430x1830x1620 mm; Međ. rast. 2785 mm; Masa 1298 kg; prtljažnik 537l


U kombinaciji sa točkovima od 16 cola (gume dimenzija 205/60), impresivno je sa kakvom lakoćom upija nepravilnosti puta i „ležeće policajce“. Poradilo se i na upravljanju, uprkos snažnoj električnoj asistenciji, preciznost je za primer. U gradskoj vožnji, pohvaljujemo bočnu i frontalnu preglednost, kao i manji prečnik okretanja (10,8 m), samim tim, manje je za strahovati da će vam ga supruga oderati u skučenim podzemnim parkinzima (malo muškog šovinizma za promenu...). Opet uz doplatu, može se dobiti i kamera za pomoć pri parkiranju, dok su zadnji senzori u serijskoj opremi. Tim bolje, vidljivost pozadi mogla bi biti i bolja.

Inače, Citroen je ne bez razloga ponosan na novu platformu koju je ovde inaugurisao, i koju će ubuduće koristiti svi veći modeli grupacije PSA (lakša za 70 kg). Ostalo otpada na masovniju upotrebu plastike i aluminijuma, od kojih su recimo izrađeni poklopac motora i peta vrata.

Sve ovo veoma pozitivno utiče na potrošnju, kao i na nivo štetnih izduvnih gasova. U najboljem slučaju, CO₂ se spušta i do 98 g/km, što je apsolutni rekord u segmentu.

Što se tiče agregata, nema nikakvih iznenađenja. Za početak, na raspolaganju su dva benzinska, „ostareli“ 1.6 VTi/120 i odlični 1.6 THP od 155 KS. Trenutno, postoji samo jedan dizel blok, razvijen u dve verzije, od 92 i 115 KS. Uz Grande Picasso, biće predstavljen i osveženi 2.0 HDi/150, dok će dogodine 1.6 VTi biti zamenjen novim 1.2 VTi, od 110 i 130 KS.

Na put smo dakle krenuli snažnijim 1.6 e-HDi/115, koji se pokazao sasvim zadovoljavajućim za familijarnu upotrebu. Obrtni moment od 270 Nm (285 Nm kada proradi „overboost“), obezbeđuje dobra međuubrzanja, iako ga je neophodno „navući“ u maksimalni režim rada, ako želite da startujete ubedljivije. Srećom, izolaciji je posvećena dužna pažnja, količina decibela u kabinskom prostoru nikada nije preterana. Agregat je u paru sa dovoljno preciznim šestostepenim manuelnim menjačem, odnosno poboljšanim robotizovanim ETG6. Ručica je, kao i ranije, smeštena pored upravljača. Kao što je mnogima poznato, grupacija PSA i dalje ne poseduje sofiticirane automatske menjače sa duplim kvačilom...
picasso_502.jpg

No, sigurno jedan od najvećih kvaliteta ovog agregata, vezan je za potrošnju. Nakon nekih 2.500 pređenih kilometara, verovali ili ne, stabilizovala se na 5,6 l u proseku. To nikako ne znači da smo ga posebno ekonomično vozili, u tom slučaju, „’ladno“ se spušta ispod 5 l. Po gradu, zadovoljava se sa 7-7,5 l, no, ovde mu svestrano pomaže sofisticirani Stop&Start sistem, sigurno jedan od najboljih trenutno. Osim što je brz, nijednom nije „omanuo“ prilikom paljenja, da bi svaki put kada brzina opadne ispod 20 km (u leru), ugasio motor. Čak i kada je ovako „uspavan“, zahvaljujući snažnom kondenzatoru, akumulirana energija pokreće sve potrošače, računajući i klima uređaj. Zaista odličan sistem.
picasso_6.jpg

A cena pitate? U „zemlji Gala“ više-manje neizmenjena, ne računajući naravano silne popuste koji su se nudili i nude, za sada bivši Picasso. Kod nas još uvek nije poznata, ostaje nam dakle, da vam prenesemo francuske. Predviđena su četiri završna nivoa (Attraction, Confort, Intensive i Exclusive), a najjeftiniji se nudi počevši od 23.000 evra (1.6 VTi/120). Za najskuplji je neophodno izdvojiti preko 30.000 evra (1.6 THP/155), dok vožena verzija košta 28.800 evra. Ukoliko je verovati dosadašnjoj praksi, kod nas su svi Citroeni jeftiniji za 10-15 %, plus eventualne akcije.

Zaključak
Novi Picasso svakako će zabrinuti konkurenciju. Realno, teško mu je pronaći neku ozbiljniju manu, posebno od kako je Citroen poradio na voznoj dinamici. Znatno prijatniji za vozača, nije međutim zanemario ni putnike, a još manje najnoviju tehnologiju. Ovakvu koncentraciju razno raznih elektronskih sistema, teško je pronaći u segmentu. Ujedno, uspeo je da značajno smanji težinu svog pulena, pa iako su agregati ostali neizmenjeni, potrošnja i količina štetnih izduvnih gasova sada su još niži. Sve u svemu, izuzetno savremen van, uskoro u ponudi sa dve karoserije, od kojeg se očekuje da nadmaši slavu prethodnika. Sa preko tri miliona proizvedenih vozila, sa imenom ovog slavnog španskog umetnika (računajući i C3 Picasso), u Citroenu samouvereno očekuju početak prodaje. Ne bez razloga!
picasso_503.jpg
 
Top