Čišćenje turbine Golf IV TDI?

Čišćenje turbine Golf IV TDI?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vozdra Raja,

Moze li mi iko reći gdje se najpovoljnije i najstručnije u BiH može dati turbina na čišćenje? Tu podrazumijevam da odvučem vozilicu u servis, da skinu turbinu i očiste je i vrate je ponovo nazad. Koliko to obično košta?

Naime, imam problem da moj Golf IV TDI (ALH motor, 90 KS, 2002. god., presao 130.000 km) povremeno u prvoj i drugoj, pa nekad i u trecoj brzini slabije vuce nego inace. Kad se prebaci npr. iz prve u drugu osjeti se turbo rupa ca. 2 sek. sto inace nije bio slucaj, nego je odmah povukao i lijepio za sjediste cim presaltas. Nakon očitavanja u AC Quattru su mi rekli da turbina nekad ne nabija dovoljan pritisak a nekad je sve ok i da je potrebno čišćenje iste. A kako svi znate, kod njih je paprena cijena...

Molim za savjete i prijedloge?

Pozdrav
 
Član
Ima lik Bijeljini vrši reparature turbina, znaci nema ciscenja turbine, to je do propelera, pera se sjebu.....
Lik je profesionalac i bavi se time, cijena cirka 500 eura...
Godina dana garancije.... Ja mislim da je lik zastupnik renoa a ovo mu dodje vise manje hobi:)
Neznam ime al mogu se raspitat pa ti javim...
Jaran moj iso radio mu reparaciju, auto leti poslije toga...turbina pumpa u crveno sve:)
 
Član
Zaputi se buraz do Sport Car na Dobrinji II.
Naime iamo sam isti problem i malo mi je falilo da dam turbinu na remont...
otisao sam kod ljudi i problem je bio u crijevima koja vode zrak do turbine bila su popustila i nije islo dovoljno zraka do iste...
A to za turbo rupu je normalno imas je na svakom autu, negdje manju negdje vecu, uradi chip tuning pa ces je smanjiti a mozda i potpuno ispeglati. Pozzzz...
 
Član
Imas vise stvari koje mogu uzrokovat lag izmedju ostalog mozda je zaribao vnt mehanizam, zaprljana krilca, mozda je zacepljen egr ventil, napukla crjeva, n75, maf, pa i zacepljen katalizator, kakav ti je usis/filter? Jesi li mozda mjenjao zubcasti nedavno?


Otidji u Koloniju (francuska revolucija) prvi semafor lijevo, druga ulica desno cc~100 metara pravo.
Neka ti pregleda sta od pobrojanog nije oke, ako se sjecam neko je imao slicne probleme sa foruma 110KS tdi, otisao je i za 50KM-70KM rjesio ciscenja.
 
Član
nermin je napisao(la):
Imas vise stvari koje mogu uzrokovat lag izmedju ostalog mozda je zaribao vnt mehanizam, zaprljana krilca, mozda je zacepljen egr ventil, napukla crjeva, n75, maf, pa i zacepljen katalizator, kakav ti je usis/filter? Jesi li mozda mjenjao zubcasti nedavno?


Otidji u Koloniju (francuska revolucija) prvi semafor lijevo, druga ulica desno cc~100 metara pravo.
Neka ti pregleda sta od pobrojanog nije oke, ako se sjecam neko je imao slicne probleme sa foruma 110KS tdi, otisao je i za 50KM-70KM rjesio ciscenja.

Eh super, to mi je usput. Kako se zove lik koji to radi ili firma?? I ja licno mislim da bi moglo biti do crijeva, pa da se ne moze stvoriti dovoljno podtlaka da pokrece vnt mehanizam u potpunosti. MAF nije 100% jer auto ide u 5. skoro 200 km/h, inace ne bi mogao ni 130. Svi filteri (zracni, nafta, ulje) i ulje su izmjenjeni prosle sedmice. Prvo da iskljucim ove sitne stvarcice, pa ako bas bude do zaprljane turbine onda cu je morati dati na ciscenje. Inace, u AC Quattru mi traze za ciscenje 300 KM, i misle da ce time rijesiti problem. Eh, ali znam ja kako to ide kod njih obicno, uradice to za 300 KM, pa ce reci "e nije samo do toga, ipak se mora promijeniti jos ovo, i ono, i na kraju ovo jos..." pa ode tako u nedogled...

Mozda odem i do Sport Car na Dobrinji da pogledam i s njima da nije do crijeva, nije na odmet pogledati na dva mjesta...
 
Član
Reci im neka razmisle jos malo sta bi moglo biti :)
Meho se zove nije firma to je automehanicar, vidjeces 16 hiljada auta ispred parkiranih, ma nemozes fulit...
 
Član
Vozdra,

Samo da javim rasplet dogadjaja oko moje turbine. Odvezem neki dan auto na pregled u drugi ovlasteni servis, ovaj put u ASA Auto. Bilo auto cijeli dan na monitoringu i kad sam dosao poslijepodne po njega prvo pitanje koje su mi postavili je bilo: "Da li je neko drugi vozio vase auto u proteklo vrijeme?" :icon_rolleyes: I ja na to kazem da jeste i to moja zena...kad lik ono me pita sasvim lezerno: "Ima li ona obicaj voziti na jako niskim obrtajima, npr. 50 km/h u petoj?" Ja mu to potvrdim jer fakat jeste tako, stalno je opominjem. :lol: Kaze lik meni: "Hajde ti fino sad na ono malo autoputa sto imamo i stisni ga dobro u 4.-toj do nekih 3200 rpm (ne vise) pa ga presaltaj u tom momentu u trecu da ti motor malo prodise, pa tako nekoliko puta. Naime, motor je u perfektnom stanju, turbina također, međutim zbog velikih naslaga unutar izduvne grane prouzrokovanih stalnom voznjom na niskim obrtajima doslo je zagusenja pa turbina ne moze da razvije dovoljno pritiska. Nakon sto sam vozilicu propuhao na autoputu vratio mi se moj stari TDI u punom sjaju. Vuce kao lud, opet je pravi uzitak stisnuti pedalu i osjetiti potisak u sjediste. Nije bilo potrebe cistiti turbinu. :cool:
Jos samo da se s KRVOLOKOM dogovorim za chipovanje koje jos od prosle godine imam na umu, ali nikako da to vise uradim...e onda ce da bude brz ko zec :D:icon_biggrin:
 
Član
Dieselino je napisao(la):
Vozdra,

Samo da javim rasplet dogadjaja oko moje turbine. Odvezem neki dan auto na pregled u drugi ovlasteni servis, ovaj put u ASA Auto. Bilo auto cijeli dan na monitoringu i kad sam dosao poslijepodne po njega prvo pitanje koje su mi postavili je bilo: "Da li je neko drugi vozio vase auto u proteklo vrijeme?" :icon_rolleyes: I ja na to kazem da jeste i to moja zena...kad lik ono me pita sasvim lezerno: "Ima li ona obicaj voziti na jako niskim obrtajima, npr. 50 km/h u petoj?" Ja mu to potvrdim jer fakat jeste tako, stalno je opominjem. :lol: Kaze lik meni: "Hajde ti fino sad na ono malo autoputa sto imamo i stisni ga dobro u 4.-toj do nekih 3200 rpm (ne vise) pa ga presaltaj u tom momentu u trecu da ti motor malo prodise, pa tako nekoliko puta. Naime, motor je u perfektnom stanju, turbina također, međutim zbog velikih naslaga unutar izduvne grane prouzrokovanih stalnom voznjom na niskim obrtajima doslo je zagusenja pa turbina ne moze da razvije dovoljno pritiska. Nakon sto sam vozilicu propuhao na autoputu vratio mi se moj stari TDI u punom sjaju. Vuce kao lud, opet je pravi uzitak stisnuti pedalu i osjetiti potisak u sjediste. Nije bilo potrebe cistiti turbinu. :cool:
Jos samo da se s KRVOLOKOM dogovorim za chipovanje koje jos od prosle godine imam na umu, ali nikako da to vise uradim...e onda ce da bude brz ko zec :D:icon_biggrin:

Superiska , najjeftinije rjesenje :)
 
Član
ma ako ne prelazi 50 reci joj da nesalta iz druge nikako.....reci ostale brzine pokvarene, vozi prvom, drugom i rikverc hehehehe.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top