CHECK LISTA

CHECK LISTA

Član
Pozdrav raja

Evo nesto kontam , kako ne bi lose bilo da sastavimo svoju neku listu prilikom kupovine auta na koje stvari je potrebno obratiti paznju , tako da bi svako imao koristi i laik a i mozda i novi i djeca koja citaju i slicno ... Ako nista barem ono sto svaki covjek moze da uradi

Znaci mogli bi da svako da po neku ideju , na spisak pa poslije da neko od moderatora to sve lijepo uokviri ....

Evo ja cu poceti prvi :

Znaci prilikom kupovine auta , ja bih odzada krenuo da auto pregledavam a to je ....
- Gepek - osvjetljenje ,prva pomoc ,trokut , rezervni tocak ,dizalica ako je sve OK onda idemo dalje
- Montizeri gepeka / da li su labavi ili ne
- Zadnja klupa sjedista , da li sigurnosni pojasevi blokiraju kad se potegnu i da li odgovaraju na kad se ukopcaju i imaju li dugme na pojasu kao granicnik / Osvjetljenje zadnjieg dijela , poda , uticnica i sl.
-Prednji sicevi / isto kao i zadnji , + osvjetljenje table , krova , pepeljare , poda , ladice i sl.
- Provjera prednje sajbe da li je razbijena ili napukla / brisaca

Prilikom provjere motornog prostora :
-Provjera nivoa ulja
-Provjera kablova , da li su svi kablovi ustekani i svi na svom mjestu
-Provjera rashladne tekucine / nivo
- Provjera remenja - istrosenosti , napuknuca i sl.
-Provjera kvacila - istrosenost

Provjere kod vanjskog izgleda :
- Svijetla
- Gume , jako vazno DOT gledati i profil , takodjer i pritisak u gumama ne bi lose bilo
- Ostecenja na karoseriji , jako dobro se zagledati
-Provjera kocnica i pakni , debljina pakni i debljina diska .....

...


Nastavit cemo sutra ... ali to bi jedan dio CHECK Liste koju bi svaki covjek mogao sam da obrati paznju .... Ukoliko ste zaintresovani idemo dalje





-
-
 
Član
Preporucujem da kod gledanja pakni I debljine diska da se tocak skine, te posebno da se obrati paznja na unutrasnju stranu diska koja nije vidljiva.
 
Član
Dobra lista, ja bi dodao jos provjeru sofersajbe i svih prozora da li su mijenjani i da li su original, a najbitnije normalno da li je auto udarano pa onda ostalo...
Najbolje je sa sobom uvijek povest dobrog majstora ako se bas ne razumijes, al' moze se makar osnovno pregledati ako nisi strucan, tj. osnova oprema da li je tu... a ne ko ja laik jos vidim da nema ni prve pomoci ni trokuta ni nista... pa dzaba dado 100km na gluposti koje su trebale vec doc uz auto... jbg vremenom se uci
 
Član
Dobra lista, ja bi dodao jos provjeru sofersajbe i svih prozora da li su mijenjani i da li su original, a najbitnije normalno da li je auto udarano pa onda ostalo...
Najbolje je sa sobom uvijek povest dobrog majstora ako se bas ne razumijes, al' moze se makar osnovno pregledati ako nisi strucan, tj. osnova oprema da li je tu... a ne ko ja laik jos vidim da nema ni prve pomoci ni trokuta ni nista... pa dzaba dado 100km na gluposti koje su trebale vec doc uz auto... jbg vremenom se uci

Evo ustanovis da auto nije udarano a stakla mjenjana kakve to veze ima. Evo u mene drug je u par godina promjenio bar 3 puta svozacevo i vozacevo staklo i jedno 10 retrovizora a auto nikad udareno.

Po vasim ovim stavkama jedino novo auto uzet
 
Član
Evo ustanovis da auto nije udarano a stakla mjenjana kakve to veze ima. Evo u mene drug je u par godina promjenio bar 3 puta svozacevo i vozacevo staklo i jedno 10 retrovizora a auto nikad udareno.

Po vasim ovim stavkama jedino novo auto uzet
Koji je razlog sto ti drug tako cesto mijenja stakla
 
Član
Evo ustanovis da auto nije udarano a stakla mjenjana kakve to veze ima. Evo u mene drug je u par godina promjenio bar 3 puta svozacevo i vozacevo staklo i jedno 10 retrovizora a auto nikad udareno.

Po vasim ovim stavkama jedino novo auto uzet

Jesi ti meni nekada smijesan. Pa vjerovatno ako vidis da su stakla razlicito godiste, upitati ces prodavaca koji je razlog toga.
 
Član
O tome šta gledati na autu prilikom kupovine se može knjiga napisati.. Također sve ovisi koliko je staro auto i koliko novaca košta... Dosta polovnih auta sam u BiH gledao i razočarao se u ljude i u tržište. Prilikom kupovine prvo gledam vani, odma se primjete dijelovi koji su lakirani pa pomoću mjerača debljine laka vidim zašto je taj dio farban, jeli bilo ogrebano ili je bilo skršeno, zna biti starijih automobila kojima su dijelovi lakirani radi nekih površinskih oštećenja, a zna biti novih auta sa 6000km koji imaju toliko kit-a da uređaj ne može izmjeriti do lima, također bude automobila npr. bok farban debljina laka ok al kada se izmjeri debljina na mjestima gdje se obično to auto pila kad se bok radi onda se vidi da je pilan cijeli bok iako to 99% onih koji kupuju ne bi primjetili. Uz to ide gledanje zazora, stakala itd.. I sa staklima baš nisam siguran jer sam vidio dosta novih auta sa 0km kojima svako staklo nije ista godina. I da naglasim jos nisam vidio savršeno ofaraban automobil, uvijek bude neka suza, mrva, neravnina,a i većina naših lakirera nema živaca sa zaštićivanjem pa obično bude lakirerske magle kad se vrata otvore i na sličnim mjestima. Jako je bitno kada gledate neki auto da znate nešto o njemu npr. šta je dolazilo na tom vozilu te i te godine, pa neke godine se to promijenilo, koja oprema šta mora da ima i tako, jer na piku sam vidio dosta passat-a b5.5 nemaju rucnu nivelaciju snopa svijetlosti,a naprijed obični farovi i tako se dođe do zaključka da su bili xenon farovi al su skinuti i savljeni obični ili ima xenon a nema pranje farova itd. Kako obično nešto bude na autu onda se vodim time pri danjem pregledu. Onda unutranjost, šta je slomljeno šta nije, šta fali, šta ne fali, kakvo je stanje, paše li sve uz sve itd.. Prostor oko motora jesu sve plastike na broju, ima li išta slomljeno, također na svakoj plastici u automobilu možete vidjeti datum proizvodnje pa znate jel išta mijenjano itd. Onda klasika kod majstora dijagnostika, motor, turbo, mjenjač, ovjes, trošni materijali i tako dalje. Sve ovisi od onog što kupuje automobil, šta njemu smeta, a šta ne smeta. Mene osobno nije briga jeli ima trokut i jeli ima rezervni točak, kakve su gume (bitno je samo da su ravnomjerno potrošene) itd. Samo sam se malo više raspiso o boji i limu jer mi je to broj 1, a o ostalom nisam mnogo jer mi se ne da tipkat sada knjiga haha. Na kraju sve ovisi od kupca tko šta i kakvo hoće, koliko plaća, koje je auto i obično na kraju bude koliko para toliko muzike za svako auto :D Eto ako možete izvucite nešto za check listu hhh
 
Član
[QUOTE="Anes_mo,

Po vasim ovim stavkama jedino novo auto uzet[/QUOTE]
................................................................................................................................................




Druze , ja radim u servisu po ovim stavkama , bio to novi Tiguan ili VW golf 2 .... Nekome malo znaci puno jebiga ...



Medjutim , kad vec gledamo automobil a na dizalici je ...

Kao sto OGI kaze , OVJES - da li je procurio , FEDERI - da li su puknuti , takodjer sva kociona crijeva da li su na svom mjestu
 
Član
Ima veoma dobrih savjeta al niko da spomene BROJEVI ŠASIJE I MOTORA I UPOREĐIVANJE SA ONIMA U SAOBRAĆAJNOJ DOZVOLI. Ja ne znam šta je ovo sa ljudima danas, koji kupuju auto a to ne pogledaju...pričao sam već o svom iskustvu kad sam zbog povjerenja i svoje naivnosti kupio "divljaka" i onda strhovao pri svakoj kontroli.
Ja lično, ako mi se auto svidi-generalno, i dolučim da ga kupim, krećem detaljno:
*brojevi šasije i motora KAO I MATERIJAL OKOLO GDJE SE NALAZE, da li je farban, sječen itd. (dosta je danas "prepakovanih" stranaca), i gledam takođe stakla-čisto informativno, kao i DOT na gumama (ovo govorim iz razloga što je trenutno kod preprodavaca i nazovi uvoznika polovnjaka, trend skidanja guma sa vozila na kojim je došao, i naravno drugi set koji su u inostranstvu obično dobili zadrže a stave otpadne gume) ko ne vjeruje nek zaviri iza garaža po auto placevima ili podrumima istih, i zapita se od kuda im tolike gume i felge na prodaju, (ako ništa bar da se cijena spusti ili dobije dodatni set guma i felgi),
*pregled enterijera i servisne dokumentacije, upoređivanje km na satu i opšteg utiska i izgleda, upisanih km sa godinama itd. sjedišta malo "prodrmaš da vidiš jel to odgovara pređenim km, papučice gas, kočnica, kvačilo-izlizanost, kao i ostlaih plastika kao ručke vrata, prekidač svjetala, podignem zadnju klupu da vidim kako je održavano i šta se zaturilo eventualno, itd.
*zazore na limariji, ukupno vizuelno da li ima razlike, i na ivicama npr. branika, blatobrani itd.ako je farbano vide se tragovi gita, neravnine i slično, što može reći da li je lupan, farban ili teže oštećen, a vlasnik npr.kaže da nije,
*motor vizuelno, i motorni prostor sa akcentom naprijed i oko farova da se vide tragovi popravaka eventualnih,
*posle toga dijagnostika kod majstora, i pregled, ispod motora, trapovi, amortizeri, kočnice, katalizatori itd.

Sve ovo kad pregledam i uporedim priču prodavca, i ako je u većini tačno razgovara se i dogovara kupovina, jer su to stvari koje smatram važnim, kad ja kupujem. Sa dužnim poštovanjem, stvari tipa, prva pomoć, sijalice, amortizer gepeka, osvjetljenje, pojas itd. su reda veličine 20-30 km maximalno i ne predstavljaju bitnu stvar kod mene pri kupovini, jer to i sam mogu zamijeniti i po svojoj volji uraditi, a i meni se desi da po par dana ne radi neka sijalica jer npr.može da pregori u bilo kom trenutku, ili jednostavno nemaš vremena je zamijeniti. Naravno sve ovo važi za auta relativno mlađeg datuma proizvodnje, jer ako npr.pričamo o autu, starom 10-15 i više godina ovo skoro sve pada u vodu.
 
Super Moderator
i sta ako su mjenjana stakla? ne kontam znaci auto ne valja? i ako je nesto kucnuto pa farbano i sta ti ja znam?
jel lim i stakla voze auto il mehanika?
ljudi kad prodaju onda sta god ne valja na autu kazu ma nema veze nije to strasno, a kad kupuju gleda svaku sitnicu i ako je nesto ogrebano daj da se cijena skida il odustaju od kupovine jer to zaboga ne valja, a prodali 5 puta veci krs
 
Član
i sta ako su mjenjana stakla? ne kontam znaci auto ne valja? i ako je nesto kucnuto pa farbano i sta ti ja znam?
jel lim i stakla voze auto il mehanika?
ljudi kad prodaju onda sta god ne valja na autu kazu ma nema veze nije to strasno, a kad kupuju gleda svaku sitnicu i ako je nesto ogrebano daj da se cijena skida il odustaju od kupovine jer to zaboga ne valja, a prodali 5 puta veci krs
to ti je vazda bilo,tudje podcijenis a svoje precijenis....
 
Top