CHECK ENGINE lampica..sta sve moze biti uzrok??

CHECK ENGINE lampica..sta sve moze biti uzrok??

pozdrav drustvo..prije nego sto odem na dijagnostiku,zelio bih cuti vasa misljenja o ovom problemu koji mi se javlja!

kupio sam Seat Toledo 1.9TDI 81kw krajem prosle godine..nakon 1000 prijedjenih kilometara poceo je odjednom gubiti snagu kad je blizu 3000rpm..stanem,ugasim i ponovo upalim auto i ide bez problema..to mi se desilo par puta bez paljenja lampice,a onda se upalila i dok je gorela auto je skroz sporo dolazio do 2800rpm..otisao na dijagnostiku, izbacilo gresku da se radi o prevelikom pritisku..kaze zaprljana turbina i egr..ocisti kompletan usis,bilo je bas zaprljano,nisam htio zatvarati egr..sve bude ok..

nakon 2000 kilometara voznje bez problema,pocne ponovo gubiti snagu na 3000rpm..ugasim,upalim..ide normalno..nekoliko puta se to desilo i opet se upalila lampica..medjutim,razlika je u tome sto auto sad ide normalno,ubrzava bez problema,imam dosta pravca ovdje gdje zivim,ide do skoro 4000rpm (nisam "smio" vise zbog lampice)

sad me zanima,jel neko imao slicno iskustvo i sta sve moze biti uzrok paljenja lampice CHECK ENGINE?? citao sam da i ulje i filter zraka mogu uticati a nisam radio mali servis, po boardu imam jos 700 km do servisa...
hvala
 
Vozim peugeot-a i imao sličan problem sve isto do 2800 hoce i tu stane nemože dalje,
kod mene bio problem sa nedostatkom aditiva u spremniku za prečišćavanje goriva (serviseri tako rekli i odradili).
Poslije dosuto ulje/aditiv i bila stvar od tada se nekad kad spane ispod pola upali se lampa ali nakon malo veceg ubrzanja ista se ugasi!!!
 
Fiste je napisao(la):
Po meni je ventil turbine...

jel to N75 ventil? koja je cijena?

ADO MOSTAR je napisao(la):
Vozim peugeot-a i imao sličan problem sve isto do 2800 hoce i tu stane nemože dalje,
kod mene bio problem sa nedostatkom aditiva u spremniku za prečišćavanje goriva (serviseri tako rekli i odradili).
Poslije dosuto ulje/aditiv i bila stvar od tada se nekad kad spane ispod pola upali se lampa ali nakon malo veceg ubrzanja ista se ugasi!!!

drago mi je sto si rijesio,al kod mene sad znaci auto ide,turbina se ukljucuje,vozim u visokim obrtajima,ali lampica gori???
 
Član
Imao sam problema s autom dok je trzalo i dok sam ga vozio na servis preticao sam i isto mi se desilo blokada na 2-800 obrtaja i jedva ziva glava ostade. Uglavnom ne igraj se s tim odmah vozi nekom elektricaru ili nekom dobrom majstoru posto sam ja izgubio povjerenja u servise niti cu ikad vise otici. Moze ti biti vise stvari od elektrike do turbine. Meni je kvar bio u elektrici kod senzora za pritisak goriva. ;)
 
Buldog je napisao(la):
Najprije da ti je protokomjer otisao u vjecna lovista..

nadam se da nije..

phantom je napisao(la):
Imao sam problema s autom dok je trzalo i dok sam ga vozio na servis preticao sam i isto mi se desilo blokada na 2-800 obrtaja i jedva ziva glava ostade. Uglavnom ne igraj se s tim odmah vozi nekom elektricaru ili nekom dobrom majstoru posto sam ja izgubio povjerenja u servise niti cu ikad vise otici. Moze ti biti vise stvari od elektrike do turbine. Meni je kvar bio u elektrici kod senzora za pritisak goriva. ;)

i meni se to desilo prvi put prilikom preticanja,al nije bilo "gusto"..medjutim ostavlja gorak osjecaj i nepouzdanost..u utorak cu na dijagnostiku posto sutra radim..al cudno mi ovo sto sad uz upaljenu lampicu vuce odlicno, nebitno jel 2.,3.,4. ili 5.brzina
 
Član
problem i jest ako ne radi lampica. Kada ne radi blokira i zatim se pali, ugasis upalis auto sve normalno lampica svijetli i nece vise. Meni djeluje isto kao da namjerno blokira zbog kvara da neda da se brze ide dok se ne odkloni kvar :icon_rolleyes:
 
Član
check engine , sama rijec govori provjerite motor
sreca tvoja pa ti nije PD motor, odma možeš iskljucit kvar injektora koji košta cca 150 KM

a ta lampica moze da signalizira i najmanju glupost , neki vakum, zato najbolje ti je sto prije na dijagnostiku i sve ce ti bit jasno ;)
 
Dzeniii je napisao(la):
check engine , sama rijec govori provjerite motor
sreca tvoja pa ti nije PD motor, odma možeš iskljucit kvar injektora koji košta cca 150 KM

a ta lampica moze da signalizira i najmanju glupost , neki vakum, zato najbolje ti je sto prije na dijagnostiku i sve ce ti bit jasno ;)

sreca u nesreci :) ma auto mi se svidja u svakom smislu,al pocinje lagano da me guli..prvo registracija,pa gume,pa ciscenje usisa i taman mislio kupiti felge,kad ono lampica :)

jel ciscenje MAF-a (ukoliko bude do njega) ucinkovito,koja je cijena ciscenja a koja novog senzora? moja je greska i sto nisam odmah po kupovini odradio mali servis
 
Član
MAF se ne može čistit koliko ja znam, i kad bi nesto dobio s tim cišćenjem to bi bilo kratkotrajno...
ako ti bude taj protokmjer otišao, javi mi se dat cu ti ja broj od jednom momka, ima taj protokmjer NOV kupljen u nipexu plaćen oko 350 KM , sad bi ga dao za nesto oko 100 KM, tako njega auto zezalo govorili mu nestrucni ljudi da je protokmjer i on ga kupi , al dzaba ga kupio, zezala ga turbina ;)
 
Dzeniii je napisao(la):
MAF se ne može čistit koliko ja znam, i kad bi nesto dobio s tim cišćenjem to bi bilo kratkotrajno...
ako ti bude taj protokmjer otišao, javi mi se dat cu ti ja broj od jednom momka, ima taj protokmjer NOV kupljen u nipexu plaćen oko 350 KM , sad bi ga dao za nesto oko 100 KM, tako njega auto zezalo govorili mu nestrucni ljudi da je protokmjer i on ga kupi , al dzaba ga kupio, zezala ga turbina ;)

Ok, javim ti se nakon dijagnostike.
 
Član
Ja sam imao haman isto iskustvo na Puntu , znaci krenem auto ide vuce i odjednom nece upali mi se lampica i ti nastavis da ides kao kornjaca , stanem ugasim auto upalim i ponovo frecera sve ... Turbina na repariranje i ko nov :)
 
Bio na dijagnostici,greska je u orevelikom pritisku turbine,zamijenjen N97 ventil..iskreno se nadam da je time problem rijesen..sve me strah da ga stisnem,bojim se da opet ne ostane bez snage,pa da ovih 120 KM bude baceno
 
Top