Četverotočkaši – statusni simboli: Voze “audija”, a sipaju za pet KM

Četverotočkaši – statusni simboli: Voze “audija”, a sipaju za pet KM

Član
unnamed-2-658x439.jpg


Ima raje koji voze skupog "audija", a sipaju gorivo za pet maraka , uvjerava nas radnik na jednoj od sarajevskih benzinskih pumpi. Nije trebalo dugo da se u to uvjerimo. I zaista, "bijesan" automobil dolazi na benzinsku i traži da mu se toči, doduše ne za pet, ali za 10 maraka.

Ne treba to da vas iznenađuje – kaže radnik sa benzinske, dodaje kako je jedan s Audijem A6 stao stotinjak metara od benzinske, jer više nije imao goriva, pa su auto gurali do pumpe da natoči.

– Imamo bar deset slučajeva dnevno da ljudi sipaju za pet KM gorivo, što je ujedno i najniža narudžba. Nerijetko se dešava da neko vozi nov dobar automobil od 60.000 KM i više, a da ga toči za 10 KM. Narudžbe od 10 KM su najčešće i imamo ih po 30-40 dnevno – ispričao nam je radnik na pumpi.

Na “rezervi”

Spomenuo je da se rjeđe dešavaju slučajevi da kupci kažu “sipaj do čepa”, ali da oni obično voze automobile na stranim ili diplomatskim tablicima ili se “iz aviona” vidi da imaju novca.

– Imamo iskustva da na pumpu dolaze ljudi koji voze automobil čiji je pokazivač goriva “u crvenom” i da sipaju za 10 KM, odnosno malo iznad “rezerve” – ispričao nam je radnik.

Bosna i Hercegovina bilježi rekordnu stopu motoriziranosti, a samo u 2014. godini, prema podacima BIHAMK-a, registrirano je više od 921.000 vozila.

Iako je na cestama iz godine u godinu sve više vozila, njihovi rezervoari uglavnom su na minimumu. Prema sadašnjim cijenama goriva, za pet KM građani mogu nasuti otprilike 2,5 litre benzina ili dizela.

Bentley, Mercedes, Porsche…

Bosanci i Hercegovci voze četverotočkaše prosječne vrijednosti oko 7.000 KM, dok kupci sa dubljim džepom su spremni izdvojiti i po nekoliko stotina hiljada maraka za svog ljubimca. Tako su najskuplja uvezena vozila u prvih šest mjeseci 2015. godine bila Bentley Continental GT V8S, čija vrijednost je bila 310.797 KM, Mercedes Benz S63 AMG Coupe od 293.704 KM, te drugi Bentley Continental procijenjen na 246.720 KM, Porsche Carrera vrijedan 235.828 KM, te Porsche Cayenne od 228.736 KM, podaci su UIO.

Prema podacima UIO u osam mjeseci 2015. godine u BiH je uvezeno 648 automobila skupljih od 50.000 KM, a uglavnom se radi o vozilima: Mercedes Benz, Audi, BMW, VW Pasat i VW Touareg, Toyota…

Automobili odavno nisu luksuz, već potreba, ali čini se kako mnogi Bosanci i Hercegovci nisu u stanju to dvoje uskladiti, pa kupuju i skupe automobile, a ne mogu ih održavati. Postoje i vlasnici skupljih vozila koji ne mare previše za cijene goriva, ali i oni koji voze skuplji automobil, a realno nemaju sredstava za toliki luksuz čemu svjedoče radnici na benzinskim pumpama točeći im za pet ili 10 KM.
 
Član
Radio mi je brat na benzinskoj, naslusao sam se svega. Izmedju ostalog i M5 za pet markica. Bijesno auto.:D
 
Član
I sad bi ovo trebalo biti komicno sto neko sipa za 5KM, 10KM a rijetko da neko sipa do cepa vecinom stranci i diplomati, ovo je odraz jada i bjede u drzavi, a ovi ljudi sto voze skuplja auta pa sipaju 5-10KM to je odraz toga da je covjek stedio x godina da bi kupio to auto ili digao velik kredit znaci a dug mjesec pa valja platu rastegnut ni to nije smijesno znaci sto i ovo malo ljudi vidimo sa dobrim autima i oni su sirotinja. To pokazuje da u ovoj drzavi zivi vecina sirotinje sa malom srednjom klasom i sa bogatima (koji iskoristavaju ovu sirotinju). Pa nije samo ovako na benzinskim nego i u kaficima prodavnicama trznim .... Jadan i glup smo mi narod, evo kolega iz posta vise se smije liku koji je u M5 nasuo 5KM, pa mozda je covjek fan toga auta pa odvajao od usta da kupi to auto da ostvari svoj san i desi mu se situacija da mu nestaje goriva ne zna hoce li moci do kuce doci a ima 5KM u dzepu.
 
Član
Znam dosta ljudi koji sipaju po cvaju jer nece da "opterecavaju" auto, i tako svracaju na pumpu svako 4-5- dana. Meni iskreno glup razlog al eto ako se nekom da ici stalno na pumpu nek izvoli :)
 
Član
Eh moj kolega, auto nije za fukaru.

Ocekivao sam ovo na nekom drugom mjestu da ce neko napisati ali na auto forumu gdje nas je vecina pocela kao fukara u smislu da smo kupili/dobili auto od staraca pa odvajali od usta da ulozimo u auto isto tako cekali da nam starci naspu gorivo ili negdje da zaradimo pa opet da ulozimo u auto. Da ne pricam o kvarovima i trazenju savjeta u vezi kvara niko da ima bas para nebi otvarao temu na forumu nego pravac servis nek se oni zajebavaju sa autom, pa kazne pa registracije.
To sto si napisao je ravno onome ko nema nek krepa ko ga j.ebe.
 
Član
Naravno da je nenormalno odvajati od usta i sipati po petaka.
Postoje i preče stvari od auta. Zdravlje, hrana i tako to.
Al' bolje bit malo bolestan, imati jedno dva zuba ispravna u glavi i mazat hljeba, al zato bajo moj vozi se bembara, tj. parkirana je ispred kuće-zgrade...
 
Član
@Spesdrive sipam i ja za cvaju :D
@Anes_mo Boze sacuvaj da sam to i pomislio. U sustini sam razumio poentu tvog prethodnog posta, ljubitelji smo automobila i to je ok, ali zna se ko vozi M, ko vozi auta za obicne smrtnike. Poenta je da jednostavno ne ide da sipas u M-a goriva za 5 KM, nemoj pokusavati da me ubijedis u suprotno, nema potrebe.
I jos nesto, nekom je auto potreba i kao takav sigurno ne vozi neku limitiranu ili "nabrijanu" verziju da se ne lazemo..
 
Član
I šta, treba žaliti nekoga ko kupi A6 3.0 tdi i uspe 10 maraka. To je prava fukara koja kupi auto za selo i publiku a ne za sebe. Sramota je vozit Corsu 1.2. Neće pičke u to auto.
E vidis to je problem nas balkanaca sto volimo zabijat nos gdje mu nije mjesto, taj je covjek kupio tog audija od svojih para, to sto je usuo tih 10KM usuo je od svojih para, to za koga je kupio auto i zasto je kupio auto to je njegov problem. To sto covjek nije kupio Corsu to je njegov izbor a ne tvoj. To zadnje sto si napisao to je zavisnos vec.
 
Član
ja 5 KM u kosilicu sipam i + ulje :D a u automobil nikada ispod 20 nasuo nisam. Sipam u ono sto mogu odrzavati/voziti. Da trosi 15-20 L, vozio bih kad bih imao da naspem bar 20 KM za krug dva i opet nanovo
 
Član
Mozda je covjek sa BMWom svratio na pumpu jer je morao , u papucama ,
brzinski krenuo bez para da obavi nesto , zabraovio na pare i eto to je to..
A ovo sto se kaze , bajo moj za selo i publiku , to je svakako u ovoj drzavi ,
taj mentalitet nas i unistava , nema se za guma , nema se ni za sta , ali se vozi e60 ili Audi ili X5 , kazes mu sto nisi uzeo Toyotu sa garancijom za te pare , jer ne mozes od kvarova i odrzavnja ostati ,on samo mahne glavom i kaze:"Zasto , da mi se svak smiej sta vozim i kad me upita da kazem Toyotu" ,

p,s,Primjer je Toyota samo ;)
 
Član
Problem je mentalitet, dakako, mentalitet gdje je glavno pravilo kurčenje bez pokrića.
Upravo tako, a vidis od nas je svak spomenuo ove bjednike sto sipaju 5/10KM ili kupe skuplje auto pa sipaju 5/10KM. Niko nije spomenuo ove sto su uvezli auta od 200 000/300 000+ Km i sto sipaju pun rezervar gledaj dok pola ljudi gladuje i sipa 5/10KM oni se razbacuju parama.
 
Top