Čemu ovo služi na bmw dizel motoru ( sakupljač uljnih para ?)

Čemu ovo služi na bmw dizel motoru ( sakupljač uljnih para ?)

Član
zna li neko čemu sluzi ovaj filter na bmw dizel motoru , liči mi na kao filter uljnih para , treba li to mijenjat i koje su posljedice ako se ne mijenja.
evo pogledajte video
 
Pa da kao sto si rekao to ti je cistac uljnih para (neki kao filter) msm on ih procisti pa idu dalje, i kaze ovaj lik kao ako se to ne odradi msm ako se ne mijenja taj filter mali moze lako doci do crkavanja turbine :)
 
Član
To se zove separator uljnih para, i obavezna je zamjena ako je spužvasti e sad na koliko kilometara ne mogu da se sjetim, ako je crni plastični tzv. vortex tip onda ne treba da se mijenja,
Ako je isti začepljen auto puši plav dim i postoji velika opasnost da crkne turbina, kažu da je začepljen separator uljnih para uzročnik za 90% stradavanja turbina kod BMW-a,
za E46 kod Tomića je nov vortex tip koštaocijelih 55 KM a spužvasti sa kućištem cca 120 KM.,
 
Član
Ima li se to gdje kod nas na TK kupiti, ako nema mogu li ja to cime oprat pa namontirat dok ne porucim novi dio
 
Član
IMG_20150310_113112.jpg IMG_20150310_110614.jpg IMG_20150310_110314.jpg
Evo ja ga danas rastavio, kod mene uopste nema filtera, imaju neke pregrade , u jednoj od pregrada je bilo malo sasvim ulja, sve rasklopio ocistio naftom, posusio vratio, uzeo sam usput filter zraka i promijenio
 
Član
Upravo sam htio napisti , da je u tebe noviji tip motora i ima ovaj separator bez spužvastog filtera , tako da je detaljno čišćenje dovoljno ako gumice nisu oštećene.
Njegova uloga je odvajanje uljnih para iz usisa , a njegovim začepljenjem sva uljna para umjesto da se spusti u karter , završava u usisu i turbu i tu onada počinje sex...
 
Top