Budući BMW M5 i M6 sa xDrive

Budući BMW M5 i M6 sa xDrive

Član
Šef BMW-ovog M odsjeka, Friedrich Nitschke, je ne tako davno odbacio mogućnost ugradnje pogona na sva četiri točka u M modele, ali izgleda da više nije toliko čvrst u svojim stavovima...
Još u februaru Nitschke je izjavio da će BMW M-Technik nastaviti da razvija automobile isključivo sa zadnjim pogonom. Kao razlog, navedeno je da bi ugradnja xDrive sistema opteretila automobile sa dodatnih 80-90 kg i na taj način unazadila njihove performanse.
2017-BMW-M5-xDrive-spy-photo-101-876x535.jpg
Međutim, izgleda da su se u BMW-u predomislili, a interesantno je da je kao razlog za ovakav zaokret navedeno iskustvo najvećeg suparnika, Mercedesovog AMG odjeljenja. Naime, u razgovoru za sajt Motoring, Nitschke je primetio da od ukupnog broja prodanih Mercedesa E63 AMG na američkom tržištu, 70-80% čine automobili sa pogonom na sva 4 točka.

"Razmišljamo da i pojedine BMW M modele ponudimo u verzijama sa xDrive pogonskim sistemom, ali ne očekujem da će se takva ideja realizovati pre nego što se na tržištu pojave naslednici aktuelnih verzija M5 i M6", rekao je Nitschke. Sa druge strane, manji modeli, kao što su BMW M3 ili BMW M4 Coupe, i dalje će se proizvoditi isključivo kao automobili sa zadnjim pogonom.

Nitschke je objasnio da će xDrive biti dostupan kao opcija, jer smatra da je velika većina kupaca M modela i dalje naklonjenija zadnjem pogonu.
2017-BMW-M5-xDrive-spy-photo-104-876x535.jpg
S obzirom da će se sljedeća serija 5 (kodnog naziva G30) početi proizvoditi iduće godine, novi M5 bi trebao stići u 2017, tako da je vrlo vjerovatno da će BMW uvesti AWD na tom autu.
 
Član
Dobro im je doslo iz guzice u glavu, kako se ono vec kaze :) Auti su postali toliko jaki da je i uz centralno smjesten motor zadnji pogon u nekim slucajevima nedovoljan za adekvatan prenos snage na podlogu, a o ovim autima sa motorom naprijed i nazad pogonom da i ne pricamo.
 
Član
Dobro im je doslo iz guzice u glavu, kako se ono vec kaze :) Auti su postali toliko jaki da je i uz centralno smjesten motor zadnji pogon u nekim slucajevima nedovoljan za adekvatan prenos snage na podlogu, a o ovim autima sa motorom naprijed i nazad pogonom da i ne pricamo.
Ako ti je odnos tezine 50-50% kakve ima veze je li ti motor naprijed ili nazad... U BMW-a ti je u 90% slucajeva odnos 50-50 naprijed-nazad, a i ako nije, onda je odnos 55-45% I dok sjedne vozac dobijes taj odnos od 50-50%. Ovo ti kazem jer imam stubnu (cilindricnu) dizalicu i na njoj moras tacno postaviti na teziste auta jer ako ne postavis teziste dobro onda ne mozes da okreces auto, jer sa ovom mojom dizalicom mozes auto da vrtis u krug kad ga dignes, udjes ravno i izasjes ravno, ne moras na rikverc, i nemas stubova sa strane da ti smetaju, samo jedan veliki cilindar u zemlji i na njemu su 4 kraka. Kojeg god bmw-a da sam stavljao stub je bio na sredini auta tacno, passat tdi i audi tdi su najgori u odnosu tezine, u njih je 70-30% a u nekih poput VR6 passat ili golf 3 je 75-25%, katastrofa, stub mi dodje ispod prednjeg sica i kad vidis onu guzicu nazad da ide preko 2m svak misli da ce pasti ali vrtis auto jednim prstom sto znaci tacno teziste. U mog bmw-a je 50-50 odnos i na dizalici stub tacno na sredini auta bude. Eh sta hocu da kazem, nikakvu ulogu ti ne igra je li motor naprijed ili nazad ako ti imas isti omjer tezine na zadnjoj i prednjoj osovini, znaci 1600kila auto, kad stanes prednjom osovinom na vagu imaces opterecenje od 800kila i kad stanes zadnjom isto ce pokazati 800 kila. Snaga se moze prenijeti i na zadnju vucu samo sto 90% vozaca ne zna voziti zadnju vucu, xdrive ce biti sporiji od obicnog sa zadnjom vucom, mozda do 60km/h ce imati par stotinjki brze ali poslije toga je leden. Ali opet ne kupujes auto i sad ces se svaki dan trkati. Ljudi kupe auta takva pa ne potegnu nikad sa njima... formula 1 je zadnja vuca pa moze prenijeti snagu a ima odnos isto 50-50% i ubrzava bolje nego sve i jedan super car. Ovo sa xdrive se radi jer svi prelaze na 4x4 radi lakse voznje za pocetnike a M modeli se najbolje prodaju u Americi upravo iz tog razloga se to uvodi jer tamo vecinom mlada populacija kupuje m ili ga izbjegava jer ne zna da vozi zasnju vucu. A danas se gleda profit samo. Govno, govno ako donosi zaradu to je bitno. Ali da ce Xdrive biti brzi, nece, mozda nesto sitno do 60-80km/h jer ce imati taj start malo bolji na pocetku od nule, cak ce biti sporiji od 100 do 200 i od 200 do 300 i imace manju krajnju brzinu jer treba gurati pogon na 4 tocka i bice tezi.
 
Zar e30 M3 nije 50:50?Mislim da sestak ima drugaciji odnos.
EDIT
Nasao sam za 320i
320i - kerb weight: 1084kg, distribution: F 54.8% / R 45.2%
Jos dok vozac sjedne ode to sigurno na 60%,ali i to je ok.
Zanimljivo je da 190E 2.3 16V ima isti omjer kao E30 M3 tj 53:47.
 
Poslednja izmena:
Član
Zar e30 M3 nije 50:50?Mislim da sestak ima drugaciji odnos.
EDIT
Nasao sam za 320i
320i - kerb weight: 1084kg, distribution: F 54.8% / R 45.2%
Jos dok vozac sjedne ode to sigurno na 60%,ali i to je ok.
Zanimljivo je da 190E 2.3 16V ima isti omjer kao E30 M3 tj 53:47.
moj sestak ima omjer 54-46% ali sa opremom u gepeku i jos nekih stvari, poput dizalice i alata nazad u dzepovima u gepeku tezina ide na oko 50-50... 60-40 idu samo neki sestaci ali to su kompakti koji nemaju gepek. Kad vozac sjedne ne moze otici na 60-40 jer je sjedis iza osovine nego na sredini izmedju osovina i ides na podjednaku podjelu na obje strane. Mjereno na dizalici kod mene, tek nazad kad se sjedne onda se promijeni tezina, ode vise nazad nego naprijed a prednji sicevi podjednako rasporedjuju tezinu jer se prednji sicevi nalaze na sredini izmedju prednje i zadnje osovine, pogledaj gdje se nalazi prednji sic a gdje su prednji i zadnji, povuci crtu i vidjeces da je na pola izmedju prednjeg i zadnjeg tocka :) tockoviside2j.jpg Objasnio bi ja detaljno kako se dobije taj omjer ali bi trebao referat napisati i nacrtati uz objasnjavanje, jednostavno je ali treba objasniti da se skonta, zbog kokpita, zbog polozaja sjedenja, polozaja motora u odnosu na prednju osovinu, polozaj zadnje osovine itd...
 
Poslednja izmena:
Član
Namjerno sam spomenuo centralno smjesten motor jer obicno imaju pogodniji raspored tezine kada je trakcija upitanju. Vecina superautomobila poput LaFerraria, P1, 918 ima gotovo 60% tezine na zadnjoj osovini. A nisam bas siguran kao ti da je nebitno gdje se nalazi tezina, jer se u voznji raspored tezine mijenja i tada postaje bitno gdje je centar mase. Sa konjazom koju M auti imaju i po suhom vec imas problema da preneses sve konje na cestu bar pri brzinama do 100 km/h, a o losijim uslovima da i ne govorim. A snaga koju pretvaras u dim ti i ne koristi mnogo bar kad je brzina upitanju...
 
Top