Bregasta osovina - sve tajne

Bregasta osovina - sve tajne

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MyX

Član
Bregasta osovina je jedan od najvažnijih dijelova motora, a naziv joj dolazi od ''bregova'' koji otvaraju i zatvaraju ventile. Što se tiče rada bregaste osovine obično ostaje u domeni specijalista koji ne žele podijeliti svoje znanje sa ostalima. Zato smo mi tu!!!

Doslo je vrijeme da se pozabavimo zamrsenom tematikom bregaste osovine, idealnom za duge veceri provedene u garazi. Svako malo se u materijalima tehnicke tematike pojavljuju izrazi koji se ticu "spic osovina" ili "osovina 285°", ali samo oni koji su zaista upoznati s tim o cemu govorimo znaju sto oni znace. Podrucje bregaste osovine cesto se smatra dijelom tajanstvene znanosti, dostupne samo vrhunskim mehanicarima i tunerima. U međuvremenu, potrebno vam je samo poznavanje osnova mehanike i fizike i rad bregaste osovine izgledat će poput djecje igre.
Bregasta osovina ima oblik celicnog valjka s tzv.bregovima uzduz cijele površine. Izgled bregova i valjka osovine u presjeku pokazuje slika, a nakraju osovine je pogonski kotač.

U modernim motorima osovina je najcesce smjestena u glavi motora, iznad cilindara. a ventili
dolaze do cilindara s gornje strane. Pogon bregaste osovine uglavnom se prenosi zupcastim remenom, a on pokrece i jos neke dijelove (npr. pumpu tekucine za hladenje). Buduci da
on ponekad pukne, zna doci do sudaranja izmedu klipa i otvorenih ventila, sto najcesce rezultira glavoboljom i kupnjom nove glave motora i klipova. Drugi nacin pogona osovine je pogon lancem, slican onom s bicikla. Takvo rjesenje cemo, na primjer, vidjeti u BMW-ovim motorima. Nacin  pogona koji je davno napusten je onaj pri kojem je osovina smjestena znatno ispod ventila - u kucistu motora, odmah uz pogonsku osovinu. zbog cega svi remeni i lanci postaju nepotrebni. Tada
je dovoljan samo zupcanik, a ventile pokrecu duge sipke. Osovinu u kucistu imaju npr.
fiat 125p. skode favorit i felicije kao i svi američki motori V8 do devedesetih godina. Od zanimljivosti valja spomenuti i kraljevsku osovinu: konstruktorima najluksuznijih automobila  remen osovine je izgledao preplebejski i izgradili su okomitu celicnu osovinu koja pogon od
klipnjace prenosi do bregaste osovine. Nazalost, zbog visokih troskova proizvodnje i povecane mase motora takvo je rjesenje odbacio i RolIs-Royce, koji se također mora prilagoditi zahtjevima tržišta. Kraj price!

Nastavak cemo posvetiti tipicnim cetverotaktnim motorima s bregastom osovinom u glavi motora, ostavljajuci netipicne konstrukcije Ijubiteljima povijesti tehnike i motorizacije. Uostalom, klasicni cetverocilindraši su i najcesci predmeti vasih prerada. Prije nego sto prijeđemo na naprednije opise vremena i podizanja osovine, prisjetimo se kako radi cetverotaktni motor. U takvom motoru na svaki puni okret (360°) bregaste osovine dolaze dva okreta klipnjače u cetiri hoda. Ovo su cetiri hoda motora (netipicno, pocinjemo od radnog takta):

RADNI TAKT - u tom položaju zatvoreni su ventili dovoda i ispuha, u komori za izgaranje nastaje iskra i dolazi do eksplozije stlacene smjese goriva i zraka. Klip je u polozaju GMT*, eksplozija potiskuje klip prema dolje na njegov DMT* i nastaje pola okreta klipnjace.

ISPUH - ispušni ventil se otvara, klip se nakon dosezanja DMT-a pocinje vracati prema gore izguravajuci ispusne plinove nastale nakon eksplozije kroz ventil. Vraca se ponovno u GMT i tako je klipnjaca izvela puni okret (a bregasta osovina samo pola!)

USIS - klip ponovno pada prema dolje, tada se otvara usisni ventil. To stanje uzrokuje podtlak u cilindru zahvaljujuci kojem smjesa goriva sa zrakom može dospjeti u unutrasnjost cilindra. Ponovno slijedi pola okreta klipnjace.

KOMPRESIJA - klip se iz DMT -a vraca prema gore istodobno komprimirajuci usisanu smjesu goriva i zraka. Ventili su naravno zatvoreni, a pokret klipa prema gore povecava tlak. U GMT -u se pojavljuje iskra zahvaljujuci kojoj nastaje eksplozija i sve pocinje ispocetka.

* DMT - donja mrtva tacka (klipa)
* GMT - gornja mrtva tacka (klipa)

Vidimo sada kako je važna bregasta osovina. U njenoj zadaći je otvaranje i zatvaranje ventila. Bregasta osovina to uvijek mora izvesti u određenom trenutku, jer na kraju, o tome ovisi pravilan rad motora.

Rad
Osovina radi na vrlo jednostavan nacin. Okrecuci se, brijeg pocinje pritiskati na podizac ventila, a on gura ventil prema sredini cilindra, otvarajuci samim time dotok smjese ili ispusnih plinova. Daljnji okret osovine znaci spustanje vrha brijega s podizaca ventila, a opruga ventila uzrokuje vracanje ventila u poziciju zatvaranja. Cesto jedan brijeg upravlja dvama ventilima uz pomoc podizaca u obliku slova Y. Buduci da bregasta osovina neposredno utjece na punjenje cilindra smjesom goriva i zraka, poboljsanje njenog rada može donijeti mjerljive rezultate u mehanickom tuningu. O onome sto se može promijeniti procitajte u posljednjem dijelu clanka.

Ekscentar i vrijeme
Tu pocinje dio najvise načičkan tehničkom terminologijom koji ćemo se potruditi predstaviti na najjednostavniji moguci nacin. Dva parametra koje definiraju rad bregaste osovine su ekscentar
brijega i vrijeme.
Ekscentar je, najjednostavnije rečeno, najkraća udaljenost od vrha brijega do dodirne tacke s kruznicom koja tvori opseg osovine. Ekscentar samim time oznacava dubinu otvora ventila odnosno njegovog ulaza u cilindar. Osovina visokog ekscentra daje protok vecoj količini smjese i njezino funkcionalnije ispustanje uz istodobni porast rizika da se sudare ventili s klipom. Obicno se brijeg
viseg ekscentra naziva "ostrija ili brza osovina" - pogledom na idejni crtez vidjet ćemo i zasto.


U stvarnosti, od "ostrine" osovine je vaznije vrijeme njezina otvaranja i tu je problem mnogo
zamrseniji. Vrijeme bregaste osovine mjeri se u stupnjevima i to pomalo čudno preračunavanje proizlazi iz radne karakteristike. Vrijeme izrazava broj stupnjeva koje klipnjača prolazi za vrijeme prolaska ventila u otvorenoj poziciji. Ako se za vrijeme otvorenja ventila klipnjaca okrene 260 stupnjeva, upravo toliko iznosi vrijeme osovine. U idealnom svijetu, gdje vrijeme potrebno za otvorenje ventile iznosi nula a inercije plinova nema, vrijeme osovine bilo bi ravno 180 stupnjeva -  usisni ventil otvarao bi se tocno u GMT -u klipa, a zatvarao u DMT-u. lspusni ventil upravo obratno. Nazalost, motor ne radi u idealnim uvjetima, zato se usisni ventil otvara malo prije GMT-a  i ostaje otvoren još neko vrijeme nakon dosezanja DMT -a. Ako se, dakle, usisni ventil otvara na - pretpostavimo - 20° okreta klipnjace prije dosezanja GMT -a klipa, a zatvara 60° nakon DMT -a, njegovo vrijeme je 180° + 20° + 60° = 260°. Slicno zbrajamo i vrijeme za ispusni ventil. Iz toga jasno proizlazi da postoji trenutak za vrijeme rada klipa kada su otvorena oba ventila, sto može
biti i pozeljno u tom određenom trenutku - izlazeci ispusni plinovi pomazu pri usisu nove porcije smjese, a dolazeca smjesa za izmjenu ispusnih plinova. Takva pojava može biti korisna pri visokim okretajima kada je potreban munjevit pokret smjese, ali smeta ravnomjernom radu motora u leru kada se klip krece relativno polako, a ventili su dulje otvoreni. Tada veci dio smjese goriva i zraka uspije pobjeci kroz otvoren ispusni ventil. Zapravo, vrijeme osovine ima mnogo vece značenje nego njen ekscentar i bez sumnje bolji efekt ima ventil koji je otvoren nize, a dulje. Najdulje otvorene
osovine za koje smo culi imale su vrijeme 305 stupnjava, a rad motora pokazivao je potpuni izostanak niskiho kreta (u leru oko 2000 o/min) i erupciju snage u visim podrucjima.
Jos jedan parametar koji je vrijedno spomenuti je otvor kuta brijega.

U motoru s jednom bregastom osovinom na istoj su osovini bregovi usisnih i ispušnih ventila. Otvor kuta između njih odlučuje o tome koliko će dugo biti istodobno otvoreni ispušni i usisni ventil. Obično otvor kuta bregova u jednosovinskom motoru iznosi nešto više od 100 stupnjeva - što je on manji, to je ''radikalnija'' osovina i tim će manja biti linijska karakteristika razvoja snage. U novijim dvoosovinskim glavama  (najcesce 16- ili 24-ventilskim) se može primijeniti regulacija kotača osovine zahvaljujuci cemu se otvor kuta bregova može glatko namjestiti ovisno o željama korisnika. Za kraj, napomenimo da strogi parametri osovine mogu u stvarnosti odstupati od deklariranih, s obzirom na najmanje nekoliko cimbenika. Prvi od njih je prazan hod ventila, odnosno razmak u kojem podizac radi "na prazno" prije nego dodirne sipku podizaca ventila i pocne ga gurati prema dolje. Pažnju treba obratiti i na prijenos šipke - potpuno ce se drukčije ponasati ventil sa sipkom podizača u prijenosu 1:1,1 (na 1 mm pomaka sipke podizaca pripada 1,1 mm pomaka ventila) nego s rekordnom sipkom podizaca 1:1,6.
Ne postoji konacan, stopostotan i siguran recept za porast snage nakon montaze sportske bregaste osovine, to je komplicirano podrucje tuninga – sve sto se radi na tome trebalo bi biti popraćeno konzultacijama sa specijalistima i, naravno, mjerenjima pri dijagnostici motora.
Uostalom, samo osovina kao jedina modifikacija u motoru ne bi imalo smisla - kakva nam korist sto ce ventil biti dulje otvoren kada do cilindra i tako dođe samo manji dio smjese. Osovina se obicno montira istodobno s drugim poboljsanjima i to najčešće ne u jednom koraku (faza 1). Nužno je i promijeniti programiranje motora, ako imamo posla sa suvremenom ubrizgavajucom jedinicom ili elektronski upravljanim dizelasem. Nadamo se da smo vam barem malo priblizili temu i zelimo vam mnogo uspjeha!

PS: Ne postoji stopostotno siguran recept za povecanje snage montažom sportske bregaste osovine, jer to je komplicirano područje tuninga, i zato se o svemu što na tom planu radite konzultirajte sa specijalistima.



 

MyX

Član
Alen_P je napisao(la):
MyX , da li je moguće fabričke bregaste prepraviti u "špice" ???

fabricke ti i jesu spice!!! One brzo otvaraju i zatvaraju ventile, eh a dali je ,moguce fabriske spice prepraviti na one tupe, to bas i ne znam, mozda i moze, ali nema kod nas u BiH tako strucne osobe koja ce to da odradi (bar ja tako mislim il' se varam)
 

MyX

Član
nismo je napisao(la):

ponukali su me komentari iz onog video clipa o radu motora da ovo prepisem, nadam se da ce sada pojedinoj raji (one koje je to zanimalo i koje jos uvijek zanima) biti jos malo jasnije oko rada motora
 
Član
odlican text. ima na grbavici (stanica poslije zeljinog prema gradu) firma koja se bavi obradom motora mozda oni mogu istupiti spice koje spominjete. i edo ih je spominjao na proslom okupljnju
 

MyX

Član
emirEX_sa je napisao(la):
odlican text. ima na grbavici (stanica poslije zeljinog prema gradu) firma koja se bavi obradom motora mozda oni mogu istupiti spice koje spominjete. i edo ih je spominjao na proslom okupljnju

ja im takav posao sigurno ne bih povjerio bez da se uvjerim u neki od njihovih prethodnih radova, odnosno da vidim kako to sve fercera
 
Član
ja ne znam nikoga daje radio takvo nesto kod njih ali vidim cesto raju kako unose motore u taj servis ili kako se vec moze nazvati
 
Član
ne znam vidi sa edom on ih nesto spominjao prosli put. valjda on zna kakvi su tj razumiju li se u svoj posao
 
Administrator
TEMAX oni rade obradu radilica, blokova motora,glave i hidro test glave a za bregaste ne znam
 
Član
pa Myx valjalo je ovo sve prekucati :), svalka cast.. Sto se tice Grbavice par mojih poznanika je tu radilo obradu glave i dobro je odradjen posao.. Uskoro cu ih i ja posjetiti pa ce te imati informacije iz prve ruke..
 
Administrator
ja sam radio radilicu na tri auta i nikad nije bilo greske PROFESIONALCI, sve pohvale
 

MyX

Član
edo_16v je napisao(la):
pa Myx valjalo je ovo sve prekucati :), svalka cast.. Sto se tice Grbavice par mojih poznanika je tu radilo obradu glave i dobro je odradjen posao.. Uskoro cu ih i ja posjetiti pa ce te imati informacije iz prve ruke..

ma sve za raju, OK edo, posebno provjeri dio o bregastim osovinama, da li to rade, ima li garancije na uradjen posao i ono najbitnije kome su to vec radili (ako su radili)?

@nismo: sta si zapravo radio na radilici?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top