BMW-ov X-Drive integralni pogon

BMW-ov X-Drive integralni pogon

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Sistem X-Drive snagu prenosi na zadnje tockove dok se ne nadje potreba za daljom raspodjelom. Razdjelnik koji upravlja elektronski kontrolisana lamelna spojka prema potrebi snagu putem kardanske osovine prebacuje na prednje tockove do 50%. Zatvaranje diferencijala poprecno radi samo kontrola trakcije.
xdrive1ll4.jpg

Elektronski kontrolisana spojka
2050714.001.mini1L.jpg

2050714.001.mini3L.jpg

xdrivemz5.png

Kada se tocak pocne vrtiti u prazno, kocnice reaguju automatski na tocak koji je potrebno zaustaviti,a ostatak snage se prenosina ostale koji ispod imaju cvrstu podlogu. Za X-Drive nije potrebno znanje vozaca, niti podesavanja, jer reaguje automatski u 100 milisekundi.
Kada se ravno vozi snaga je raspodjeljena u omjeru 60:40 - zadnja:prednja osovina. U krivinama se omjer mijenja, pa tako u nekim situacijama se omjer moze promijeniti u 100:0, odnosno 0:100.
xdrive2ku0.jpg

U principu serija 3 i 5 dolaze sa istim nacinom raspodjele kao i X3 i X5.
 
Super Moderator
X-Drive je jedan od boljih pogona na sva cetiri tocka... Ali quattro je nedostizan (posebno u modelu Allroad sa blokadama diferencijala itd... :p uvjerite se na youtube :p)
Audi i BMW rulez...
 
Član
allroad je napisao(la):
X-Drive je jedan od boljih pogona na sva cetiri tocka... Ali quattro je nedostizan (posebno u modelu Allroad sa blokadama diferencijala itd... :p uvjerite se na youtube :p)
Audi i BMW rulez...




:D

hahahha
IDOL


hahahha fala druze sto me nasmija
 
Član
Ja sam davno citao detaljnije o ovom xDriveu, bilo je nesto ovako, do 20 km/h snaga se dijeli 50:50 naprijed nazad, preko te brzine pa do 180 km/h, snaga je 60:40 nazad-naprijed sa mogucnoscu promjene tog odnosa, po potrebi. A preko 180 km/h, automobil ima ukljucenu samo straznju osovinu. To je bar teorija, sad kako to radi u praksi, ne znam...

Quattro se dokazao, posebno onaj stari, prvi Quattro, koji je imao blokadu srednjeg i zadnjeg diferencijala. Od novih Audija, mene je Q7 iznenadio, taj Quattro fakat radi super i one el. blokade diferencijala vidis u akciji. Znaci, auto s kojim se neces zaglaviti u 20-ak cm dubokom snijegu, sto nam se desavalo sa nekim SUV-ovima :lol:
 
Super Moderator
tepSIJA je napisao(la):
allroad je napisao(la):
X-Drive je jedan od boljih pogona na sva cetiri tocka... Ali quattro je nedostizan (posebno u modelu Allroad sa blokadama diferencijala itd... :p uvjerite se na youtube :p)
Audi i BMW rulez...




:D

hahahha
IDOL


hahahha fala druze sto me nasmija

haha sto mislis da nisam upravu pa se smijes il sto pricam nesto sto svako zna il to sa uvjerite se na youtube haha:icon_biggrin:
 
Super Moderator
VR6Boki je napisao(la):
Ja sam davno citao detaljnije o ovom xDriveu, bilo je nesto ovako, do 20 km/h snaga se dijeli 50:50 naprijed nazad, preko te brzine pa do 180 km/h, snaga je 60:40 nazad-naprijed sa mogucnoscu promjene tog odnosa, po potrebi. A preko 180 km/h, automobil ima ukljucenu samo straznju osovinu. To je bar teorija, sad kako to radi u praksi, ne znam...

Quattro se dokazao, posebno onaj stari, prvi Quattro, koji je imao blokadu srednjeg i zadnjeg diferencijala. Od novih Audija, mene je Q7 iznenadio, taj Quattro fakat radi super i one el. blokade diferencijala vidis u akciji. Znaci, auto s kojim se neces zaglaviti u 20-ak cm dubokom snijegu, sto nam se desavalo sa nekim SUV-ovima :lol:

hehe drug iskreno da ti kazem kod kuce mi je bilo preko 20 cm snijega i ja se zezo sa allroad-om da vidim oces zaglavit i nije zaglavio ni sekunde sa ugasenim ESP i na ljetnim preformance gumama :icon_biggrin:
Evo pogledaj ovo ako imas vremena i ako vec nisi pogledao :icon_biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=0-FLbgL7KKQ
 
Član
ja opet u ovo bas i ne vjerujem...ja sam vidio lika s Audijem zapo na parkingu i malo leda ispod njega, on ne moze da ga izvuce...a inace audi je A6 prethodni onaj...
 
Super Moderator
Faya_M5 je napisao(la):
ja opet u ovo bas i ne vjerujem...ja sam vidio lika s Audijem zapo na parkingu i malo leda ispod njega, on ne moze da ga izvuce...a inace audi je A6 prethodni onaj...

hehe drug pa led... a pitanje je i kakve su mu gume, a A6 nema pogon kao sto ima Allroad i Q7 jer nema blokadu diferencijala i nije tako savrsen :icon_biggrin:
 
Član
e moze bit svasta...ne kazem ja nista tu...mozda je i neispravan...
svaka njemu cast, al su se dobro pokazali i BMW i Mercedes, a bogami u zadnje vrijeme i Saab-ov XWD...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top