BMW M235i vs. BMW M3 CSL

BMW M235i vs. BMW M3 CSL

Član
ne znam ja sam fan bmw ali tehnološki napredak je otisao previse u korist udobnosti a manje u ono sto krasi bmw , a i m235 uopste nije iz odjela M, auta su sve teza i teza ,bmw polako postaje ono sto je amg bio prije 10 godina.
btw vise kreveta mi je poster csl ovaj m235 ni pogledao nebi pored njega
 
Član
Tek se sad vidi koliko je ovaj mjenjac u CSL-u bio los, a sad djeluje jos losiji i prakticno unistava sliku citavog auta. Da je manual unutra, bio bi vrh :)

A prije nego pogledam ovakav neki video i vidim rezultate, vazda sebi postavim pitanje koje i oni, koji ce biti brzi :D
Drago mi je kad ne fulim...
 
Super Moderator
Tek se sad vidi koliko je ovaj mjenjac u CSL-u bio los, a sad djeluje jos losiji i prakticno unistava sliku citavog auta. Da je manual unutra, bio bi vrh :)

A prije nego pogledam ovakav neki video i vidim rezultate, vazda sebi postavim pitanje koje i oni, koji ce biti brzi :D
Drago mi je kad ne fulim...

nije da je los, nego je stvarno spor.. pa i prije dosta godina dok sam gledo M3 sa tim mjenjacem nije mi bilo jasno zasto je tako spor mjenjac u tom autu
 
Član
Pa spor je, zato je i glup :D

Ima i Ferrari isti sistem mjenjaca u 430 Scuderiji ak se ne varam, pa salta ko blesav :)
 
Super Moderator
onaj salta prebrzo ono mi je najdrazi mjenjac :D a i u M5 e60 je spor mjenjac isto ko i ovaj to mi je bas bezveze
 
Član
U E60 ga mozes ubrzati onim tipkicama, ne znam moze li ovdje, al naravno da opet nije ni blizu Ferraria. Vecina ovih automatiziranih mjenjaca pa i DSG je realno spora, ne mislim na brzinu prebacivanja od 0.1 koju tvornica navodi, gdje racuna vrijeme mehanicke promjene brzine, nego ako si u rucnom modu, na brzinu saltanja od povlacenja rucice do promjene brzine. A to je katastrofalno sporo na vecini mjenjaca i ne kontam zasto je to tako, ti pritisnes rucicu i cekas pola sekunde da on prebaci. Ferrari je tu nedodirljiv, jedino ovaj novi 911 GT3 je tu negdje :)
 
Super Moderator
U E60 ga mozes ubrzati onim tipkicama, ne znam moze li ovdje, al naravno da opet nije ni blizu Ferraria. Vecina ovih automatiziranih mjenjaca pa i DSG je realno spora, ne mislim na brzinu prebacivanja od 0.1 koju tvornica navodi, gdje racuna vrijeme mehanicke promjene brzine, nego ako si u rucnom modu, na brzinu saltanja od povlacenja rucice do promjene brzine. A to je katastrofalno sporo na vecini mjenjaca i ne kontam zasto je to tako, ti pritisnes rucicu i cekas pola sekunde da on prebaci. Ferrari je tu nedodirljiv, jedino ovaj novi 911 GT3 je tu negdje :)

znam na sta mislis, u biti kasni rucica mjenjaca il signal od rucice pa do mjenjaca
a ima i M3 tipkice, ne znam ima li svaki ali sam vidio da ima pa mozes povecavati i smanjivati
 
BMWov novi automatik sa 8 brzina je brži od većine DSGova na tržištu. Ovi SMG, Cambiocorsa ili F1 mjenjači su samo prvi pokušaj, prva generacija robotiziranih mjenjača, fali im još jedno kvačilo da bi se dobio DSG :)
 
Član
Heh kad imas pare, problema izbaciti taj mjenjac i staviti sebi manual sa 3 lamele i rahat :D naravno kad imas pare da ga kupis ako hoces potpuni uzitak to stavis ili sebi jednostavno uzmes M3 (ne cls M3) sa manualom i to je to :D na novim autima jedan od razloga sta mi se ne svidja su upravo ovi mjenjaci, koliko god on brz bio, precizan, i ostar, meni nije to to, gubi mi smisao voznje s tim mjenjacima, bar meni... Manual je manual, nek je sporiji u saltanju ali mi je bar uzitak ga voziti i imam sta raditi nije dosadno hehehe i mehanika je :D zato old school :D
Izmedju ova dva kad bi mogao birati bio bi e46 bez razmisljanja, prvo zbog motora, izgleda, i naravno vise sporta nego luksuza, brzina prije udobnosti, lezanje prije udobnosti, osjecaj prije udobnosti, mada je sigurno udobniji ovaj e46 m3 cls od 70% auta cak i novije generacije...
 
RS - slažem se potpuno sa tim. I meni su puno draži sportski auti starije generacije, a to znači manje električnih volana, manje električnih mjenjača i manje električnih motora. Sekunde i učinkovitost su potpuno nebitne stvari. :)

Što se tiče ove usporedbe, 235i nije "pravi" M, ali je to relativan pojam, ima on vrhunske karakteristike. I stvarno je šteta da umjesto BMWovog ručnog mjenjača, koji je fantastičan, mjenjanje brzina obavlja umjetna inteligencija i to sa lijenim reakcijama (M3 CSL)
 
Član
Interesantno da M3 e46 i pored više od decenije vremenske distance izgleda elegantnije a opet mišićavije od ove cvaje , a o rici CSL-ovog usisa na 8 glava je suvišno raspravljati...
A uopštemo ova dvojka mi nije nikako pogođena , nije više malena i nabijena kao prethodnik a opet nema ni eleganciju jedne trojke (ili sad četvorke) , tako da mi je ovaj dizajnerski mix bezveze...
 
Top