BMW i3 Elektro!

BMW i3 Elektro!

Prednost je i da imate uvjek VIP parking.
Chargeri su uvjek na najboljim mjestima, u centrima, u garazama, na javnim i turistickim mjestima.
Zavisi od providera kako se placa ili po Kilovatu struje ii po satu parkiranja.
 
Potrosnja:
Kapacitet baterije je netto 18KW
Moze se preci od 80Km do 180Km sa punom baterijom
Uzet cu neku sredinu sto i jeste realna od 130Km
18KW/130Km to je 13.8KW struje na 100Km
Kod nas je KW struje 0.1 Euro
0.1 Eura x 13.8KW = 1.38 Eura na 100Km
nema vise zamjene ulja, svjecica, remena, injektora, vodene pumpe, dichtunga itd
10 Godina gratis BMW servis
8 Godina garancija na Bateriju
 
Član
Ako ikad budes imao sansu probati full elektro auto, probaj.
Nista se necuje, jedna brzina, explozivno ubrzanje.
Iskreno ti kazem da cu ja poslje Touarega i sebi uzeti elektro auto, najvjerovatnije Jaguar I-Pace. Ali ko zna sta buducnost donosi.

Volio bih probati, a mozda cak i posjedovati :D
Naravno, to ce sve da priceka neka bolja vremena kad u Bosni bude barem 20 chargera za elektricna auta, a do tada moramo se zadovoljiti elekticnim skuterima :p
 
Prosjecna dnevna voznja u Svici je 36Km a u Njemackoj 37Km na dan.
Tako da auto skoro stalno kod kuce stoji.
Posto vecina kucanstva, dva auta imaju, koristi se elektro za lokalnu voznju a Benzin/Diesel za dalje voznje.
Ja punim auto samo kod kuce na obicnu uticnicu.
 
Član
Prosjecna dnevna voznja u Svici je 36Km a u Njemackoj 37Km na dan.
Tako da auto skoro stalno kod kuce stoji.
Posto vecina kucanstva, dva auta imaju, koristi se elektro za lokalnu voznju a Benzin/Diesel za dalje voznje.
Ja punim auto samo kod kuce na obicnu uticnicu.

U teoriji to fino zvuci, ali u praksi je malo drugacije.. Barem ovdje kod nas..
Npr, zivim u stanu i ne mogu ja sad sa 13. sprata bacati produzni kabal kroz prozor da napunim auto... Cak evo i da mogu, u najboljem slucaju ostao bih bez produznog kabla jer smo pogan narod :p
Onda ne znam kakav mu je domet u gradskom saobracaju sa prosjecnom brzinom 10km/h. Jer ujutro u Sarajevu je takva guzva da je to ludilo, a o guzvi oko 17:00h ti necu ni pricati.. Uzas :D
 
Član
Kako god okreneš preći ćeš više od 50km sa jednim punjenjem po Sarajevskoj gužvi ako ti je prosječna brzina 10km/h, ja sam doživio i manje prosječne brzine u Sarajevu, takve da sa sigurnošću mogu reći da bi taj isti put brže prešao pješke nego što sam sa automobilom.
Punjenje sa 13. sprata je nemoguće. Ima par punionica u Sarajevu, ali slabo je to....
 
Ukrasti kabal ne mogu jer kad zakljucas auto, zakljucas i kabal. Znaci nemozes ga izvuci iz auta niti iz Wallboxa.
Ali u stanbenoj zgradi je tesko sa punjenjem auta, ako nemas svoj vlastiti parking sa uticnicom.
Sto se tice gradske voznje je elektroauto perfektno, sto sporije to bolje i veci domet.
U gradovima mozes sigurno 180Km preci. Elektro auta trose vise, sto brze vozis.
 
Član
Čini mi se nakon 80km/h da ispadne baš velika potrošnja, čitao sam ali se ne mogu tačno sjetiti, uglavnom više se pređe sa 40-50km/h nego sa 100km/h, što je obrnuto od automobila koji imaju motore sa sagorjevanjem. Nemaju stepene prenosa već samo naprijed/nazad. Da ubace neki manuelni mjenjač imali bi bolju ekonomičnost na većim brzinama, ali ovako nemaju. Prvenstveno su i osmišljeni kao automobili na kraće relacije, mislim da je Tesla Model S automobil sa najvećim dometom od oko 600km, sa tim ne možeš otići do Njemačke, dok sa rezervoarom goriva možeš(u zavisnosti opet iz kojeg se grada polazi, uzimam Sarajevo kao primjer).
 
Pazi ovo, moj Touareg se koristi svaki dan 30Km na posao i 30Km nazad.
Odem na trening nekih 3Km, vikendom neki izletic ili izlazak, neka bude 200Km.
Na odmor idemo avionom, brodom, ili pjeske (planinarenje).
To bi sve mogli i sa elektro autom.
BMW nudi kada kupis novo E-Auto kod njih, da mozes za neku sicu iznajmiti recimo BMW 5 karavan, za dalji odmor.
Bas za takve ljude koji se boje zbog dva do tri tjedna godisnjeg odmora imati autoo sa kratkim dometom.
A sto imaju 50 tjedana u godini auto sa previse dometa, nema veze. Sto je sigurno je sigurno.
Naravno da je u BiH jos druga prica, ali za obitelj sa dva tri auta, za ljude u gradu, bi se elektro isplatilo.
 
Danas sam imao sansu da se malo usporediti sa jednim Subaru Imprezom WRX STI. Uzbrdo i okuke.
Malo mi se decko najebo u gepek pa reko da mu malo otezam planirano zaobilazenje.
Moram reci da ova BMW elektro bombica brutalno ubrzava i zaobilazi.
1250kg i 170 KS. Kad stisnes gas kao iz topa!
 
Top