BMW E46 MAF senzor-potreban

BMW E46 MAF senzor-potreban

Član
Poštovani forumaši,

imam jedan problemčić sa BMW-om (BMW e46 320d sa 110 KW, 2004 godina), naime u rasponu od nekih 1500-2200 obrtaja auto uopšte nema odaziv na gasu tj. ponaša se kao neki SDI da bi na 2200 obrtaja turbo udario veoma jako i isporučio snagu.
Probao sam od prijatelja identičan auto (isti motor, ista godina čak i mjesec) i kod njega je identična stvar kao u mene, samo što se on ne zamara tim problemčićem.
Baveći se ovim problemom postoje neke indicije da bi problem mogao biti MAF senzor koji nije crkao (ne pokazuje grešku) ali očitava pogrešne podatke što rezultira navedenim problemom. Probao sam ga očistiti ali je problem i dalje isti.
Trebao bih, naravno ako neko od forumaša ima, drugi MAF ispravan da probam, da tačno ustanovim do čega tj. da li je do MAF-a? pa ako jeste da kupujem sebi drugi. Ako neko od forumaša ima MAF za prodat, itd

Unarpijed zahvalan

Elmo
 
Član
Moj ti je savjet kao PRVO uradi dijagnostiku kod nekog elektronicara sto zna svoj posao. Ne vjerujem da je do MAF senzora jer bi ti na svakim obrtajima lose vukao. Tu ti moze biti do elektro magnetnog ventila ili geometrije na turbini koja ne odradjuje kako treba. Treca stvar je da je neko dirao mapu tj. da je neko odradio "profesionalni" chip tuning a da nije znao sta radi. Moj ti je prijedlog ovo prvo. Takodje MAF senzor i kad izvadis na BMW-u E46 nece pokazati gresku (MIL-ON) kao kod VW-a recimo, i ne vidi se na jeftinim univerzalnim dijagnostikama a medju njima ubrajam i djeciji auto com.
 
Član
eh da krenem redom,

provjerio mapu na autu da ga ko nije profesionalno cipovao, mapa fabrička, sve u redu,

geometrija turbine i elektro ventil (električni aktuator turbine ispravni rade po ps-u),

radio dijagnostiku, nema grešaka,

slučajno pročitao interesantan tekst http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm koji upućuje na MAF pa reko ne košta me ništa da probam, a kod mene su simptomi identični,
 
Član
Ne, želim da mi pojasniš. Znači, bmw sa ispravnim mafom će se ponašati identično u vožnji sa ukopčanim i iskopčanim mafom?
 
Član
ja kad iskljuci maf na 325i auto na leru radi neravnomijerno, variraju obrtaji, u voznji se potpuno normalno ponasa. tako da moze da se vozi bez prikljucenog mafa provjereno vise puta.
 
Član
Naravno da se može voziti jer kompjuter ubacuje tvorničke podatke o količini zraka, a ne stvarno izmjerenu količinu zraka. No u vožnji često dolazi do trzanja, manjka snage, povećane potrošnje, nestabilnog rada motora.
 
Član
Naravno da moze bez MAF-a, e46 318i od mog starog, otisao mu MAF, nema snage(kao golf mk4 1.4, mislim tu im je ubrzanje, probavao sam :D ), trosi nenormalno, i kad je hladan ponekad kad ga upalis, radi sekundu-dvije i ugasi se. Iskljucim MAF, auto ide mnogo bolje, naravno bolje i trosi, bolje prima gas itd... I jedan majstor koji se razumije dobro u BMW vozila mi je rekao ako kazaljka od potrosnje u 4. i 5. brzini ne dolazi do 20l znaci da je otisao MAF, i tako i jeste, nece dok ga ne iskljucim, dodje tek do 12-14l.
 
Top