bmw e36 problem sa potrosnjom

bmw e36 problem sa potrosnjom

pozdrav raja,vozim e36icu (1.8, 85kW) i imam jedan problem...Problem prevelike potrosnje benzina
smile.png

Mozda se ja slabo razumem ali mislim da mi auto previse trosi benzina.Potrosnjom plina sam manje/vise zadovoljan al msm da sa benzinom nesto nije OK.
U autu je sekventni plin,tako da auto radi na benzin samo dok temperatura motora ne dostigne 40 stepeni...I prije nego sto krenem,pustim auto da odradi 2-3min dok se ne ugasi saug.Auto hladno palim u prosjeku 3 puta...I za 6 dana mi potrosi 10km ili 4.5 litara benzina..
E sad me zanima vase misljenje i vasa iskustva...

Takodje da dodam da mi je u zadnjih par dana auto pocelo da trokira (kao da radi na 3 klipa),vjerovatno su svjecice u pitanju pa me zanima koje svjecice da uzmem jer kazu da prilikom odabira treba umati u vidu da je u autu ugradjen plin...

Hvala unaprijed!!
pozdrav
 
Član
Auto na leru ti moze da potrosi za pola sata do 40 minuta 10 km goriva, pa ti sada vidi koliko puta ga ostavis da radi po 2-3 min i onda jos vozis na benzinu malo, ja mislim da je to sasvim normalna potrosnja pogotovo u hladnije dane...
 
Hvala na odgovoru druze...Mada ja sam citao po raznim forumima da auto na leru nece potrositi vise od 1.5l/h..Maksimalno 2l...u svakom slucaju hvala
 
Član
RS mozda govori o potrosnji nekog v8 s 5000 kubika, ili necem u rastelovanom/raspad stanju.... inace ne smije preci tu cifru koju si naveo, 2l/h, pogotovo taj cetvrtak kod tebe...ako ti trokira i sl, moguce da se "gusi" prebogatom smjesom, mozda termogeber ili nesto slicno, previse je faktora sad za navesti "ofrlje" sta bi moglo biti, kako se ponasa na benz, snaga/vuca i to?
 
Član
Druze vidi se da nisi imao BMW-ovog cetvrtaka ;) oni ti isto a mozda neki cak i vise od sestaka trose po gradu a i na otvorenom ;) on moze bez problema popiti 4L pod cokom ako ga upali i radi nekih 5-10min na leru /pogotovo na hladnijem vremenu) pa tek onda vozi, i danas ga tako upali 3 puta, za 3 dana takvog paljenja i nema 10km goriva. Pa ne govori se od 20L goriva :banghead: govori se o 4L u kojih njemu kazaljka ne moze u bocu pokazati, ona moze fulati litru gore dole pa moze i da ne potrosi sve 4L a vec upali rezervu tako da ta oslanjanja na kazaljku su malo smijesna kad se ogovri o 4L a rezervuar 60L...
2L na 60 minuta, 4L na 120 minuta.
eto nek je i 2.5 deci na 15 minuta, znaci nekih 2 deci na 10 minuta.
Znaci nek danas ga upali dva puta i nek je radio po 5 minuta je li to 2 deci, i kaze da vozi dok auto ne dosigne 40 stepeni tek onda prebaci na plin, koliko tu potrosi? nek je i tu 2-3 deci goriva, je li to pola litre danas, a sta ako ga i nekad upali vise puta u danu i tako odradi i kad je hladnije vrijeme treba maaalo vise da digne temp, a svi znamo da auto pod cokom dosta vise trosi, i tako 6 dana i tek onda nema goriva... ja mislim da je to i vise nego dobro... 4.5 L goriva, 2-3 puta auto radi dok se ne ugasi cok na leru pa se onda vozi dok ne digne malo temperaturu i onda se prebaci na plin i tako 6 dana :D pa ne govorimo o 20L goriva nego o 10 maraka goriva :D

Ja ti mogu reci samo ako normalno radi i vuce na benzinu, nema nikakvih dimova na auspuhu, autu ti nije nista, mozes ti prckati i pokusavati svasta nesto ali ako normalno ide i radi auto na benzinu samo ces ga **ebati i onda ti nece raditi kako treba jer ce svako nesto isprckati i napraviti gehaniju :D
 
Poslednja izmena:
Član
BMW je to, tri gasa i ode cener braco moj..... a taj blender trosi vise nego sestak, been there, done that !!

ekonomija plina pada u vodu ako se auto cesto koristi na krakte relacije,

Hint za stipse...ako si danas koristio auto, pa ga trebas ponovo nakon recimo 4-5sati, palis na benzin i iste sekunde prebacujes na plin, paljenje na benzinu i kraca voznja su pozeljni ako ujutro.

LP
 
e ne znam drugari,moguce je da uopste i nemam problem al sve ovo mi izgleda malo cudno...mada kao sto rece lik gore,jel moguce da smjesa nije OK..jer imam osjecaj kao da ga nesto gusi...razmisljao sam o vadjenju katalizatora...takodje jedan od simptoma koje gore nisam naveo je da kada auto upalim hlado osjeca se jak miris goriva,zivo gorivo...i najnovoije mjerenje,prije 14 dana nasuo 14l benzina i malorpije mi je nestalo...Ja ipak msm da je to previse...
 
Član
Osjecaj mirisa benzina je normalan jer auto ti radi pod cokom i tada ti je bogata smjesa, jer tada mu dodaje malo vise goriva cok da bi auto mirnije i lakse radilo dok je ledeno, dok se ne zagrije malo. Smjesu mozes ispitati kakva ti je kod svakog malo boljem mehanicara koji ima aparat za ispitivanje %CO i sa njim mozes vidjeti koliki ti je %CO, preko CO-a ces vidjeti da li ti auto radi dobro i da li je sve u redu sa sagorijevanjem. Ali opet kazem 14L za 14 dana ako vozis kako si rekao, 2-3 puta dnevno palis i radi dok ne ugasi cok i onda vozis dok ne digne temp, pa to ti popije dnevno litru goriva bez problema.

Tehnicki pregled ja ti ne bi preporucio da kod njih ispitujes %CO jer kod njih vecine aparati nisu ispravni i pokazu dosta vise.
 
Znaci ovo je za tebe normanlno?? I znam da treba da se osjeti benzin al ne u tolikoj mjeri kao kod mene..
Jel imas ti iskustva sa sekvent plinom? Jer par kolega imaju auta sa sekventom(doduse nisu benge) i kazu da sipaju 15ak maraka mjesecno benzina.. jel to moguce?? Daj nek mi kaze neko ko ima bmw-a sa plinom...Hvala
 
Član
Nemam ja plin, ali oni sto sipaju 15 km benzina mjesecno vjerovatno ne pale kao i ti ili ne koriste ga kao ti, po meni ti malo previse koristis benzin, ja bih ga mozda samo ujutro koristio, upalio i odradi malo i prebacio na plin, a ostali dio dana bi palio normalno na plin i voyio na plin, jedino na temperaturama ispod 5 stepeni bi upalio na benzin i nakon 1min prebacio na plin, ja znam jednog audia koji je totalno izbacio i pumpu goriva i rezervuar i sve i samo ima plin sekvent i pali na njega i vozi samo na njemu i cak na minusima normalno pali i vozi, i ima tako vise par godina ga vozi i nikakvih problema nema s njim.
 
Ma koriste auto vise nego ja i uvjek pale na benzin...E sad ovo mi nije jasno: jel ti predlazes da u toku dana auto palim direkt na plin jer kod sekventa nema opcija da prebacis sa benzina na plin dok on ne postigne 40 stepeni (bar koliko ja znam)...Znaci ja mogu auto paliti direkt na plin al majstor mi je rekao da to nije preporucljivo i da mogu sjebati neki senzor ili nesto tako...AKo sam dobro shvatio,samo ujutru ga palim na benzin,ovo ostalo direkt na plin??
 
Član
Druze ne mogu ti ja bas to reci jer nemam plina pa da pametujem ne znam, to znaju u ovlastenom servisu za plin. Odi do nekog izmjeri CO koliki ti je i znaces da li ti auto radi normalno i da li trosi kako treba ili vise, on se moze svesti da trosi dosta manje ali ce imati i dosta manje snage mada to tebi ne igra ulogu na benzinu, tebi je bitno samo da pali i da ide dok ne prebaci na plin.

Moja preporuka je to da odes za pocetak provjeriti i znaces da li je sve ok sa auto ili nije :)
 
Član
Malo prije kažeš gore razmišljaš o skidanju karburatora, e onda ja ne razumijem kako ti je sekventni plin, jer on ide koliko ja znam samo na ajnšpric motore, a drugo na sekventnom plinu moraš uvijek imat benzina jer kad pališ auto, uvijek pališ na benzin a onda kompijuter plina koji je spojen sa ECU-om sam prebacuje na plin. Koje je godište tvoje auto?
 
Član
Malo prije kažeš gore razmišljaš o skidanju karburatora, e onda ja ne razumijem kako ti je sekventni plin, jer on ide koliko ja znam samo na ajnšpric motore, a drugo na sekventnom plinu moraš uvijek imat benzina jer kad pališ auto, uvijek pališ na benzin a onda kompijuter plina koji je spojen sa ECU-om sam prebacuje na plin. Koje je godište tvoje auto?
Pročitaj ponovo, neće skidati karburator, nego katalizator.
 
Top