Benzinac - intercooler

Benzinac - intercooler

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ev' gledam dosta raje traži intercooler, pa me nešto zaintrigiralo.

Da li je iko stavio intercooler na benzinca, i kako se ponašao? Dobio - izgubio na snazi? Da li ima smisla stavljati intercooler na benzinca?
 
Član
Jassmin je napisao(la):
Ev' gledam dosta raje traži intercooler, pa me nešto zaintrigiralo.

Da li je iko stavio intercooler na benzinca, i kako se ponašao? Dobio - izgubio na snazi? Da li ima smisla stavljati intercooler na benzinca?

Vrlo zanimljivo i meni! Ne razumijem se uopste u ovo, a ima vas mnogo ovdje stvarno vrhunskih profesionalaca, pa nemojte biti skrti! Hvala!
 

LSD

Član
nista vishe..hladan zrak poboljshava performanse motora..zato se i ugradjuje.....
 

LSD

Član
ne...turbo dobija izdivni gas koji pokrece kolo turbine...a usiss dovodi zrak u turbinu u onda kompresira i shalje u motor....to je direktan
a intercooluer se stavlja izmedju turba i motora...da hladi vec nabijen zrak:icon_biggrin:
 
Član
ne mozes staviti intercooler na auto koje nema turbo,svrha intercooler-a je da ohladi zrak koji je turbina kompresovala.zrak se kompresijom odnosno pod pritiskom grije i postaje topal,vreliji.topal zrak ima manje molekula kisika i samim tim imas i salbije sagorijevanje,zato sluzi intercooler da taj zrak hladi.
 

LSD

Član
Jassmin je napisao(la):
Može li se kakav turbo utrpati u 1.6 benzin?

turbo se moze utrpati u svaki motor...samo je stvar u izdzljivosti motora...
klipovi.klipnjace.radilica.bregaste.........
treba prepravljati izduv.usis......jeftinije je ubacitii kakv jaci motor
 
Član
LSD je napisao(la):
Jassmin je napisao(la):
Može li se kakav turbo utrpati u 1.6 benzin?

turbo se moze utrpati u svaki motor...samo je stvar u izdzljivosti motora...
klipovi.klipnjace.radilica.bregaste.........
treba prepravljati izduv.usis......jeftinije je ubacitii kakv jaci motor

Aham, pretpostavio sam i to, hvala puno na info ;)
 
Član
code: KR je napisao(la):
ne mozes staviti intercooler na auto koje nema turbo,svrha intercooler-a je da ohladi zrak koji je turbina kompresovala.zrak se kompresijom odnosno pod pritiskom grije i postaje topal,vreliji.topal zrak ima manje molekula kisika i samim tim imas i salbije sagorijevanje,zato sluzi intercooler da taj zrak hladi.

od mene imas plus na reputaciju za ovako tacan detaljan odgovor :cool:
 
Član
code: KR je napisao(la):
ne mozes staviti intercooler na auto koje nema turbo,svrha intercooler-a je da ohladi zrak koji je turbina kompresovala.zrak se kompresijom odnosno pod pritiskom grije i postaje topal,vreliji.topal zrak ima manje molekula kisika i samim tim imas i salbije sagorijevanje,zato sluzi intercooler da taj zrak hladi.

I koliko se secam, mada nemam pojma o ovome, vruc vazduh zauzima vecu zapreminu, znaci, sto hladniji vazduh, veca kompresija, vise molekula O2 u odredjenoj zapremini, bolje sagorevanje...Tako nekako, ako nemate sta drugo da radite, slusajte mene amatera xD
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top