Bemti BiH i gorivo !

Bemti BiH i gorivo !

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Statističko istraživanje: i zvanično- najskuplje gorivo na svijetu toči se u Bosni i Hercegovini!

Američki mediji ovih dana u jeku predizborne kampanje bruje o cijenama nafte i najavama predsjedničkih kandidata kako riješiti taj problem za američke građane. Američka studija o cijenama goriva, dala je malu utjehu amerikancima, ali i podsjetila Bosance i Hercegovce da žive u državi sa najskupljim gorivom na svijetu, barem tako tvrde američki statističari.

Cijena bezolovnog benzina danas se u SAD-u kreće oko 3.5 dolara, zavisno od države do države, što je daleko jeftinije nego smo mi to navikli vidjeti na cjenovnicima benzinskih pumpi u Europi.

Istraživačka agencija AIRINC, koja se bavi istraživanjima troškova života objavila je prošle sedmice istraživanje po pitanju cijene goriva u svijetu, i tako zvanično proglasila Bosnu i Hercegovinu kao zemlju u kojoj je najskuplje napuniti rezervoar na SVIJETU!

Prema njihovim podacima tabela izgleda ovako (cijena je prema galonu – 3.7 litara), s tim da treba napomenuti da je istraživanje obavljeno prije posljednjeg poskupljenja goriva u BiH, tako da sada BiH još ubjedljivije vodi na ovoj listi:

1. Bosna i Hercegovina 10.86 $
2. Eritreja: 9.58 $
3. Norveška 8.73 $
4. V.Britanija 8.38 $
5. Holandija 8.37$

Agencija je objavila i države sa najjeftinijim gorivom na svijetu:
1.Venecuela: 12 centi
2. Iran 40 centi
3. Saudijska Arabija 45 centi
4. Libija 50 centi
5. Swaziland 54 centa
 
no comment stvarno mi smo uvjek bili posebni... al kolko cujem od rodjaka iz cro da je kod njih jos skuplje neg kod nas pa ne znam bas jel tacna ta tabela...pljacka nema sta, al iz sveg loseg ce valjda i proizaci i nesto dobro odnosno smanjenje motornih vozila ujutro na cestama i opcenito guzvi po gradu mada kakav smo mi narod prije necemo imat sta jest neg da nemamo za gorivo...
 
Član
ma nije ovo tacno :)
u bih je relativno jeftino,u cro je skuplje u slo skuplje u at 1.45eur juce...
u de je oko 1.60 sigurno
 
Član
Ma nije ovo tacno, samo jednostavno ovu brojku od 10.86 podjelite sa 3.7 da dobijete litre i ispada da nam je litra goriva skoro 3 dolara. A nije toliko nigdje, jest da nas gule gdje mogu, al ovo ipak nije tacno...
 
Član
Nije to tacno ba, to su podaci sa CNN, debili racunali kao da je kod nas euro, pa da je recimo bezolovni 95 2.18 eura, a isto tako nije tacno sto neki se zale kao samo je kod nas dizel skuplji od benzina, u citavoj skoro evropi je tako.
 
Član
MagNum_VTDI_GTI je napisao(la):
no comment stvarno mi smo uvjek bili posebni... al kolko cujem od rodjaka iz cro da je kod njih jos skuplje neg kod nas pa ne znam bas jel tacna ta tabela...pljacka nema sta, al iz sveg loseg ce valjda i proizaci i nesto dobro odnosno smanjenje motornih vozila ujutro na cestama i opcenito guzvi po gradu mada kakav smo mi narod prije necemo imat sta jest neg da nemamo za gorivo...


jest u hr skuplje al se mjeri standard i primanja po glavi stanovnika a kod njih su primanja i do tri puta veca ;)
 
Član
Istrazivanje nije tacno ali sa obzirom na zivotni standard i cijene goriva onda su sigurno previsoke,i u vrhu smo ljestvice..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top