AWD

AWD

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ev ovako...zanima me je li neko upoznat s terencima odnosno s reduktorima...vozim SsangYong Mussa i ima elektricni reduktor...96 je godiste...a onda pogledam na japance,mitsubishi pajera,nissan terrana i slicno i vidim da oni i nakon 2000-tog godista jos uvijek imaju mehanicke...e sad me zanima,jesu li mehanicki bolji pa su jos u upotrebi il je to zaostatak u tehnologiji?jest da i meni izgleda sigurniji mehanicki,kad ga ubacis,znas da je ubacen,nego kao kod mene,elektrika,a radi na pricipu vakum-pumpe...zanima me vase misljenje?a reduktor cesto koristim,preko zime cesto idem na selo,bez redukcije ne mogu maknut...eh sad,da ostavim koreanca il da zbavim sta japansko...i jos zaboravih,i land rover koristi mehanicke...:icon_biggrin:
 
Član
mehanika je mehanika...taj elektronski koriste obicno SUV-ovi, al nije to sigurno jbg, jer nikad ne moze elektronika tacno znat kakva je podloga i gdje si zapeo...a mehanicki ti lijepo ubacis i znas da ce ostat na njemu, dok ga ti ne prebacis...
ja vise volim mehaniku, svaka cast na tehnologiji, al ipak nije jos savrsena...
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
mehanika je mehanika...taj elektronski koriste obicno SUV-ovi, al nije to sigurno jbg, jer nikad ne moze elektronika tacno znat kakva je podloga i gdje si zapeo...a mehanicki ti lijepo ubacis i znas da ce ostat na njemu, dok ga ti ne prebacis...
ja vise volim mehaniku, svaka cast na tehnologiji, al ipak nije jos savrsena...

mislim da me nisi razumio...reduktor je elektricni,znaci okrenes prekidac i ukljuci se brza redukcija...jos malo okrenes i ukljucis sporu...e sad,nema to veze s podlogom...a i mene to muci,elektronici ne vjerujem bas previse...jest da je malo kulturnije,nema onog malog mjenjaca,a i na dzipu pise da je electric,pitao sam dosta poznavalaca terenaca i misljenja su podijeljena...pa ne znam sad...strah me da to ne otkaze,a onda sam u belaju...heheh
 
Član
Pravi terenci nemaju elektronike,moje misljenje.Juce je bila dobra emisija na tu temu.Pa pogledaj Land Rover kako to oni rade.Lada niva isto,samo zastarjelo.Al prolazi gdje hoces....
 
Početnik
Spico007 je napisao(la):
Pravi terenci nemaju elektronike,moje misljenje.Juce je bila dobra emisija na tu temu.Pa pogledaj Land Rover kako to oni rade.Lada niva isto,samo zastarjelo.Al prolazi gdje hoces....

Upravo tako,mehanika.. znam po Nivi, nema gdje ne izadje, kvari se cesto, al uvijek je u pitanju trap i motor, nikad transmisija, sve radi perfect..a ja bi da sam na tvom zamijenio tog Mussa, jos koliko vidim nije ti bitno jel japanac il sta vec, sad ima jeftinih terenaca,uvoz iz amerike, neki dan mom starom prodavao covjek nekog nissana pick up-a, 2003 godiste,za 7.000 eura, zivota mi..al moj stari vjeruje samo u svabe,jbg-a...
 
Član
edoze je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
mehanika je mehanika...taj elektronski koriste obicno SUV-ovi, al nije to sigurno jbg, jer nikad ne moze elektronika tacno znat kakva je podloga i gdje si zapeo...a mehanicki ti lijepo ubacis i znas da ce ostat na njemu, dok ga ti ne prebacis...
ja vise volim mehaniku, svaka cast na tehnologiji, al ipak nije jos savrsena...

mislim da me nisi razumio...reduktor je elektricni,znaci okrenes prekidac i ukljuci se brza redukcija...jos malo okrenes i ukljucis sporu...e sad,nema to veze s podlogom...a i mene to muci,elektronici ne vjerujem bas previse...jest da je malo kulturnije,nema onog malog mjenjaca,a i na dzipu pise da je electric,pitao sam dosta poznavalaca terenaca i misljenja su podijeljena...pa ne znam sad...strah me da to ne otkaze,a onda sam u belaju...heheh

aha, ja sam konto da je on elektricni, jer automatski odredjuje sta ce ukljucit...ako je tako da mu opet ti rucno biras, onda je uredu...jedina mu je tu mana sto moze otkazat, a mehanicki ne moze bas lako...
 
Član
Oggy je napisao(la):
Spico007 je napisao(la):
Pravi terenci nemaju elektronike,moje misljenje.Juce je bila dobra emisija na tu temu.Pa pogledaj Land Rover kako to oni rade.Lada niva isto,samo zastarjelo.Al prolazi gdje hoces....

Upravo tako,mehanika.. znam po Nivi, nema gdje ne izadje, kvari se cesto, al uvijek je u pitanju trap i motor, nikad transmisija, sve radi perfect..a ja bi da sam na tvom zamijenio tog Mussa, jos koliko vidim nije ti bitno jel japanac il sta vec, sad ima jeftinih terenaca,uvoz iz amerike, neki dan mom starom prodavao covjek nekog nissana pick up-a, 2003 godiste,za 7.000 eura, zivota mi..al moj stari vjeruje samo u svabe,jbg-a...

ma necu ja pick-up-a,to je teretno a ne terensko...a znas sto niva izadje?zato sto je podignuta ured metar od zemlje,i zato sto je ured duplo kraca od mog terenca..zato sto ima 16" gume 185 il 195 siroke
a u mene su 225...et zato...to je kljucno u off-roadingu
 
Član
Spico007 je napisao(la):
Pravi terenci nemaju elektronike,moje misljenje.Juce je bila dobra emisija na tu temu.Pa pogledaj Land Rover kako to oni rade.Lada niva isto,samo zastarjelo.Al prolazi gdje hoces....

e da ti ja sad kazem
na discovery channelu
fiat panda 1,2 4X4 vs Rnge Rover 4,2 HSE
brza panda
samo zapela na jednom prevoju,RR za sekundu bio brzi
znaci,bitna je velicina
 
Početnik
ti se prvo dvoumio oko reduktora,sta je bolje,mehanika ili elektrika, i na kraju kazes da je bitna velicina..eto ti ga odgovora..kupi manji terenac..stari mi ima (a i ja vozam) Golf country 1.9TD+i, i sve u jednom..terenac,a ipak golf, mala potrosnja,a dobro ide, syncro pogon, 4 metra duzine, branici..sve ima za 12.000KM-ova..
 
Legend
edoze je napisao(la):
mislim da me nisi razumio...reduktor je elektricni,znaci okrenes prekidac i ukljuci se brza redukcija...jos malo okrenes i ukljucis sporu...e sad,nema to veze s podlogom...a i mene to muci,elektronici ne vjerujem bas previse...jest da je malo kulturnije,nema onog malog mjenjaca,a i na dzipu pise da je electric,pitao sam dosta poznavalaca terenaca i misljenja su podijeljena...pa ne znam sad...strah me da to ne otkaze,a onda sam u belaju...heheh

ja bih samo rekao, da ovi klasicni mehanicki mjenjaci su dosta pouzdaniji od ovih "elektrcnih".. imao sam se priliku uvjeriti na mussu pa onda poslije na terranu (da osjetim razliku) i mogu samo reci, mehanika je mehanika ;)

a kad ti crkne pogon, prodaj ga, tako sam ja uradio :D
 
Član
.nOKe je napisao(la):
edoze je napisao(la):
mislim da me nisi razumio...reduktor je elektricni,znaci okrenes prekidac i ukljuci se brza redukcija...jos malo okrenes i ukljucis sporu...e sad,nema to veze s podlogom...a i mene to muci,elektronici ne vjerujem bas previse...jest da je malo kulturnije,nema onog malog mjenjaca,a i na dzipu pise da je electric,pitao sam dosta poznavalaca terenaca i misljenja su podijeljena...pa ne znam sad...strah me da to ne otkaze,a onda sam u belaju...heheh

ja bih samo rekao, da ovi klasicni mehanicki mjenjaci su dosta pouzdaniji od ovih "elektrcnih".. imao sam se priliku uvjeriti na mussu pa onda poslije na terranu (da osjetim razliku) i mogu samo reci, mehanika je mehanika ;)

a kad ti crkne pogon, prodaj ga, tako sam ja uradio :D

pa dobro,vec si mi rekao da u tebe nije bio ok,nesto zezao,u mene radi perfektno...al opet...ne znam stvarno...razmisljam da kupim volva XC70,pogon na sve tockove,svidja mi se auto...samo ga tesko naci u bosni,a ovi mladji od 7 godina skupi...on nema redukciju nego je stalno pogon na sve 4,koliko sam upucen...
 
Član
Oggy je napisao(la):
ti se prvo dvoumio oko reduktora,sta je bolje,mehanika ili elektrika, i na kraju kazes da je bitna velicina..eto ti ga odgovora..kupi manji terenac..stari mi ima (a i ja vozam) Golf country 1.9TD+i, i sve u jednom..terenac,a ipak golf, mala potrosnja,a dobro ide, syncro pogon, 4 metra duzine, branici..sve ima za 12.000KM-ova..

kod terenaca je velicina presudna...na svim off-road takmicenjima ces vidjet il suzukije il japance al sa 3 vrata,nema nigdje duge verzije...al necu da vozim vitaru il nesto takvo...ne volim mala auta...s ovim dzipom i reduktorom se mogu popet gdje trebam,al me strah da ne otkaze...a ne stavljam lance uopste...tak da ak se iskljuci prednja osovina nema me...
 
Legend
edoze je napisao(la):
pa dobro,vec si mi rekao da u tebe nije bio ok,nesto zezao,u mene radi perfektno...al opet...ne znam stvarno...razmisljam da kupim volva XC70,pogon na sve tockove,svidja mi se auto...samo ga tesko naci u bosni,a ovi mladji od 7 godina skupi...on nema redukciju nego je stalno pogon na sve 4,koliko sam upucen...


buraz, to sve super radi, i onda samo na jednom, stane..

stane na taj nacin da nastavi pogon na zadnje, a prednje ne mozes ukljuciti.. fakticki ti prekidac ne bude u fuknciji, i auto bude dosta trom..
 
Član
.nOKe je napisao(la):
edoze je napisao(la):
pa dobro,vec si mi rekao da u tebe nije bio ok,nesto zezao,u mene radi perfektno...al opet...ne znam stvarno...razmisljam da kupim volva XC70,pogon na sve tockove,svidja mi se auto...samo ga tesko naci u bosni,a ovi mladji od 7 godina skupi...on nema redukciju nego je stalno pogon na sve 4,koliko sam upucen...


buraz, to sve super radi, i onda samo na jednom, stane..

stane na taj nacin da nastavi pogon na zadnje, a prednje ne mozes ukljuciti.. fakticki ti prekidac ne bude u fuknciji, i auto bude dosta trom..

na mom dzipu je remontovan prije godinu dana,u IAM-u,valjda ce sad bit ok neko vrijeme:icon_biggrin:
 
Član
najbolje je uzet auto kakvo veliko, a uz njega imat i ladu nivu...i onda kad ti treba van ceste imas vozilo koje svugdje prolazi, a za duzi i normalniji put imas auto...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top