Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

BHT Ovisnik
Skrabo je napisao(la):
HItno,skidanje kuke sa golfa2 i branika zadnjeg ???? i

da li MOZE KUKA OD GOLFA2 NA GOLFA3

90% da nemoze,jer ni sa jette nije odgovaralo na golfa,passata i sl. a koliko se sjecam da se samo trebas sageti ispod auta i vidjeti ces s lijeve i desne strane po 2 šarafa sto drže šipku branika za šasiju
 
Član
CoL3 je napisao(la):
Skrabo je napisao(la):
HItno,skidanje kuke sa golfa2 i branika zadnjeg ???? i

da li MOZE KUKA OD GOLFA2 NA GOLFA3

90% da nemoze,jer ni sa jette nije odgovaralo na golfa,passata i sl. a koliko se sjecam da se samo trebas sageti ispod auta i vidjeti ces s lijeve i desne strane po 2 šarafa sto drže šipku branika za šasiju

Imam neku bas nemogucu zamjenu za ovu moju kuku u ponudi i to iznenada pa cu se sutra abd uzeti na posao i to skidati , mada ova kuka zna ekstra spasiti u svakom pogledu ;)
 
Član
Šta moze biti uzrok velike potrosnje goriva inace vozim skodu feliciju 1.9 d 2001 (dizel) po knjigama ona treba po gradu da trosi oko 7.5 litara ali ona uzme po mom proracunu u vise od 10 litara,jer naspem 38 litara dizela i predjem max 430 km gradske voznje ali nije ni to tipicna gradska voznja stani-kreni vec je malo blaze....uredno mjenjano ulje,filter zraka,filter ulja,pumpa za vodu...stvarno nezz sta je..
 
Član
Možda ti negdje gubi naftu, desilo se mom drugu da mu je baš curila nafta na crijevu što dolazi na filter...
 
Član
Da li moze uzrok vece potrosnje gorive filter nafte jer na satu je 109000 km a ni jednom nije mjenjan taj filter
 
edi86 je napisao(la):
Da li moze uzrok vece potrosnje gorive filter nafte jer na satu je 109000 km a ni jednom nije mjenjan taj filter

Ma mi imamo kristalno cisto gorivo i nema potreba za mjenjanjem, jedino tamo na 200000, a i to nije pod moranjem.... a sta covjek sve nece procitati danas....:icon_rolleyes:
 
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
edi86 je napisao(la):
Da li moze uzrok vece potrosnje gorive filter nafte jer na satu je 109000 km a ni jednom nije mjenjan taj filter

Ma mi imamo kristalno cisto gorivo i nema potreba za mjenjanjem, jedino tamo na 200000, a i to nije pod moranjem.... a sta covjek sve nece procitati danas....:icon_rolleyes:

:lol::lol::lol: i ja citam i ibretim se, sta sve covjek nece procitati.... uzrok povecane potrosnje moze biti bosch pumpa, dizne ili da ti kojim slucajem negdje ne curi gorivo ;)
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
edi86 je napisao(la):
Da li moze uzrok vece potrosnje gorive filter nafte jer na satu je 109000 km a ni jednom nije mjenjan taj filter

Ma mi imamo kristalno cisto gorivo i nema potreba za mjenjanjem, jedino tamo na 200000, a i to nije pod moranjem.... a sta covjek sve nece procitati danas....:icon_rolleyes:

:lol::lol::lol: i ja citam i ibretim se, sta sve covjek nece procitati.... uzrok povecane potrosnje moze biti bosch pumpa, dizne ili da ti kojim slucajem negdje ne curi gorivo ;)

E ne mogu da vjerujem da nikad nije zamjenjen filter, jarane kod tebe je onda mulj u filteru, to treba hitno mjenjat :icon_evil:
 
Član
Pozzzz da li mi neko moze reci gdje se nalazi filter od goriva u SKODE FELICIJE 1.9 d 2001 dizel
 
Član
Jesam ali sam pocetnik gospodine pa zato i pitam vas pametnije i pitam gdje se nalazi filter i jel ga komplikovano zamjeniti
 
Član
209ilok.jpg
 
Član
Hvala vam puno planiram danas promjeniti i ako s polja djeluje nov a bog zna sta je unutra,jel ga komplikovano zamjneiti koja je procedura ili normalno ga izvaditi i staviti novi i paziti da se ne pogresi prilikom spajanja
 
Administrator
Ako planiras to sam raditi evo ti neko upustvo pa procitaj

1. Nabaviti bar pola litre nafte (poželjno litru) i pripremiti u posebnoj boci/posudi prije skidanja filtera (jer ne želiš pješačiti na benzinsku).
2. Odšarafiti stari filter (vjerojatno će ti trebati ključ za skidanje filtera, isti onakav kakav upotrebljavaš za filter ulja).
3. Naftu iz starog filtera izliti u posudu koju ćeš kasnije odnijeti u reciklažno dvorište.
4. Obrisati dosjed na nosaču filtera.
5. Uzeti novi filter, postaviti ga čvrsto u vertikalan položaj i iz boce oprezno nalijevati čistu naftu iz pripremljene boce. (U filter stane oko pola litre.) Točiti polako, jer filter papir upija naftu i ako točiš naglo, doći ćeš do vrha i nakon minutu-dvije nivo će pasti jer će papir upiti. Dakle, kad nafta već stabilno stoji pri vrhu, obrisati gumenu brtvu filtera i namazati je tankim filmom motornog ulja kojeg prstom uzmeš sa šipke za kontrolu ulja. Ovo je važno da se gumena brtva ne zalijepi za dosjed, u protivnom ćeš ga jako teško skinuti kod sljedeće izmjene.
6. Pazeći da se nafta ne prolije po gumenoj brtvi, jer će isprati motorno ulje, zašarafiti filter i pritegnuti ga RUKOM, nikako ključem! (Jer ga nećeš moći skinuti).
7. Upaliti auto BEZ GASA i pustiti ga da radi nekoliko minuta. Tijekom tog vremena, pogotovo u početku, normalno je da auto malo "zaštuca", pa možda se čak i ugasi, dok zrak ne izađe iz sustava. Nipošto ne dodavati gas. Nakon što minutu-dvije mirno radi, lagano dodavati gas i ako ne "štuca" i sve je u redu, posao je obavljen. Ako zaštuca, još malo pričekati da radi u leru i ponoviti.
8. Provjeriti da negdje ne pušta, obrisati tragove zločina i ostatak nafte iz boce uliti u rezervoar. Stari filter i naftu iz njega odnijeti u reciklažno dvorište.

Dvije najčešće greške koje ljudi rade su da ne natoče naftu u filter do vrha ili je uopće ne natoče, tada Bosch pumpa ne može povući gorivo, zrak uđe u sustav i imaš jao i pomagaj dok upališ auto. Druga greška koju naprave je da kad auto napokon krene, naglo dodaju gas, motor se zavrti i ako ostane bez goriva Bosch pumpa se vrti na suho (jer nafta ujedno i podmazuje pumpu) i može se oštetiti. Zato se treba držati postupka koji sam gore opisao.

I treća greška koje sam se sjetio kasnije: nemoj nikako naftu iz starog filtera pretakati u novi. Ta je nafta prljava, ima unutra vode i ako utočiš to u novi filter odjurit će ti ravno u Bosch pumpu. Ne želiš to.
 
Top