Automobili iz EU jeftiniji 16 posto

Automobili iz EU jeftiniji 16 posto

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
eu je glupost, ideja velikih evropskih ekonomija kako da pokore manje ekonomije, neokolonizacija... bolje bi bilo napravit savez sa Japanom nego uci u EU.
 
Član
tih 16% van je mWST (triba bit 18% po pravilu)- popularnije njemački porez kojaega neće bit ako imate sporazum sa EU
uglavnom dignu van carine i dođe na isto

pozz
 
Član
Samo taj porez je mnogo manji od nasih carina. Nasa carina uzima obicno vece pare od realne cijene vozila, jer im se katalozi izgleda rade po nekom sablonu, umjesto po stvarnom stanju na trzistu. A i kako nemaju sva auta mWST, opet ce biti neke koristi od ovoga.

doubleclutch_sa mislim da se radi na ujedinjenju evrope u jedno mjesto, da se dobije nesto slicno kao amerika. Vjerujem da to ima svoje razloge...
 
Član
i ja sam to cuo, zapravo brat mi je rekao, citao on u novinama...E sada postoplaniram sada uvesti auto koje kosta nekih 10,000-11,000eura(toliko ga mislim platiti) ako je ovo istina da nece biti carine, vjerovatno bih cekao do nove godine....Ali nebih volio cekat i da opet tad moram platit...
Ako moze neko to ispitati, ali tacna informacija i zvanicna mi treba...
Hvala
 
Član
prvi put su nam Njemci , a i ostali iz EU odmah po zavrshetku rata izvezli PRVU turu auto-otpada , pod ovim smatram sve silne automobile kojih su gledali da se kutarishu.Od tad je proshlo 13 godina - mislim na '95 e sad je vrijeme da se u nashu lijepu Bosnu i Hercegovinu izveze i DRUGA tura auto otpada al' prvo moramo potpisati Sporazum o stabilizaciji.
Hvala Njemcima, hvala Angeli Merkel i hvala dushebrizhnicima u Brisselu koji se toliko puno sekiraju oko nas jadnih Bosanaca i Hercegovaca !!!!!!!!!!!!!!
 
Legend
Nece se ukinuti odmah, nego ide postepeno od 2009 godine je 30% manje, i onda sljedece jos manje, i tako naredne 4 godine, a tek onda bi trebalo skroz da se ukine..
 
bas sam se informiso oko ovoga posto hocu da kupim auto i u jednoj auto kuci(da ne reklamiram:icon_biggrin:), su mi rekli da od jula je porez na auta iz EU 8%, a od prvog januara 0%, dosad je bilo 16%...
 
Član
E sad, hoce li nasi trgovci lopovi iskoristit priliku pa povecat cijene zbog svoje zarade...
 
I ako se ukine carina, ako mislis sto se samo auta tice kakvu opremu bez carine uvoziti na veliko, prevario si se grdno, koliko sam cuo samo ovlastene firme sa urednim papirima mogu robu bilo koje vrste na veliko uvoziti, ovako ja, ti ili bilo ko da ode u DE ili koju drugu zemlju EU, i natovari auto spojlerima,farovima, stoperima itd. itd.. Tesko cemo preko granice sve to uvesti ako nemamo papire hehe, moze se uvoziti po osobi u manjim kolicina, neke stvari jednom, pa drugi put drugo, itd., tako sam ja barem cuo, al' u nas to od jednog krene i vec sutra imas milion verzija svega heheh.. Al' i ako bude tako, sudeci po nasem narodu, kakva "stela" i sve se moze heheh
 
Član
hoćeli li uvesti da se može uvesti šta starije od 8 godina u njemačkoj za 2000e uzmese fino auto a ovde uzmi neko iz 86 pa ulaži:D
 
Početnik
ne ukida se porez , i nikada se nece ukinuti, ukida se carina, porez ili ti ga PDV pri uvozu je 17% i to na ukupnu cijenu koja ukljucuje vrijednost auta, prevoz , pa se to sabere odda se carina i onda na sve to se doda porez ,

recimo imate 100KM vrijedi nesto, kosta 2km da se preveze to je onda 102km na to stavite 16% carine to je 118.32km i onda na to 17% PDV pa ispande na kraju 138.43

e sad vidite da drzava uzme od vrijednost proizvoda 36.43KM i ot tih para daju plate, kupuju nove aute, kompjurete i slicno..

Ovih 16% carine se sastoji od 1% carinske evidencije( to vam je nesto kao naknada sto carinik pregleda papire , zavede da je roba usla u BiH i slicno i ona se nece ukinuti ) i samih 15% nadoknade drzavi kao kazne zato sto uvozite robu a ne kupujete od lokalnog proizvodjaca ( kojih cesto nema za razlicite robe )

znaci ona nasa roba od 100KM + 2 KM prevoza + 1% carinske evidencije + 17% PDV ce kostati 120.53KM umjesto 138.43KM, pa ce tako prodavci sa istom marzom moci imati bolju cijenu jer im je nabavna cijena manja a tesko koji ce se odrezi svoje zarade jer i dio te zarade i to 30% ide opet drzavi na kraju godine kao porez na dobit...

Ako uz sve ovo uzmemo i inflaciju u obzir cisto sumnjam da ce se dogoditi neki pad a sigurno ne od 15% , mozda 10%....
 
Član
pa vi mislite da ce BiH uc 2009 u EU? hahahahahahaah a ja kraljeva hahahahahahha,momcine nacekacete se vi dobro :D do 2015 nema govora!!!! Hrvatska je potpisala ugovor o stabilizaciji prije 4-5 godina a oni su jaci od nase drzave jedno 150000000000 puta :D
 
Član
Astra je napisao(la):
pa vi mislite da ce BiH uc 2009 u EU? hahahahahahaah a ja kraljeva hahahahahahha,momcine nacekacete se vi dobro :D do 2015 nema govora!!!! Hrvatska je potpisala ugovor o stabilizaciji prije 4-5 godina a oni su jaci od nase drzave jedno 150000000000 puta :D

nije niko reko koliko sam pročito da će BIH u EU 2009 god, BIH neće ni za 2 stoljeća, nego su rekli da će ukinuti početkom 2009 god carinu na robu iz eu. ali samo na onu robu koja se proizvodi u EU
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top