Auto detailing

Auto detailing

Član
Pozdrav svima...

Mnogo ljudi u Bosni i Hercegovini nikad nisu čuli za ''AUTO DETAILING'' niti znaju šta to znači,za one koji neznaju auto detailng izvorno potiče iz SAD-a i ubrzo se proširio diljem svijeta. Njegova osnovna namjena je detaljno čišćenje i pranje vozila, uključujući kompletnu njegu vozila sa najkvalitetnijom auto kozmetikom koja za rezultat ima savršen izgled eksterijera i enterijera vozila. Također rijetki su oni koji znaju da auto detailing štedi Vaš novac, samo jedno pranje u mjesec dana znači će više nego kad se pere svake sedmice i koriste jeftina sredstva koja uzrokuju sitne ogrebotine, holograme, vodene fleke itd.

Kad se pogleda kvaliteti usluga pranja vozila kod nas i na primjer u EU ili zemlje regiona mi smo još jako, jako daleko od njih, isto tako ponuda auto kozmetike je jako slaba na sceni su jeftini proizvodi ili 2 do 3 proizvođača koji se vrte i koji su precijenjeni i skupi.

Svi koji imaju neki problem sa enterijerom i eksterijeom ili ne znaju kako svog ljubimcu vratiti svršen izgled pitajte, nadamo se da će mo vam biti od korist.
;)
 
Član
ma najvaznije je detaljno ocistiti auto,
perporucite preparaate koji su dobri za njegu vozila
 
kod nas to ljudi zovu proljecnim ciscenjem
a tema bi mogla da bude veoma korisna, samo kad bi pisali
provjerene preparate koje koristimo u njezi ljubimaca,, pa da
otvorimo sezonu.
eksterijer; sampon sa voskom za pranje,, sonax vosak, 3m paste za
poliranje, jelenska krpa, sprej za gume i dosta vode
enterijer: sredstvo za stakla, detaljno usisavanje koje podrazumjeva
vadjenje sjedista, i osvjezavanje kompletnog tepiha mirisljavom kupkom,
krema za kozu bilo koja moze i za ruke svejedno,, mirisi, jelkice, gelovis i sl
ponekada i sprej za kokpit,, tako sam bar do sada radio bar 2 puta godisnje
detaljno,, a na proljece cu cistiti tnevilacione otvore i mijenjati filter klime
 
Član
čim da skinem one fleke sa stakala,od nečega se pojavilo i neda se očistiti :icon_rolleyes:
 
Član
To i jeste problem naši ljudi kriju postupke i preparate sa kojim rade, dolazi vrijeme da se to mijenja, ako pričamo o šamponima za pranje koriste se malo jeftiniji koji na prvu daju prilično dobar efekt čistoće i sjaja a dugotrajno štete lak, tako isto je i sa polir pastama i voskovima a za enterijer da i ne pričam preparati sa puno silikona koji daju sjaj a u principu matiraju kokpit i kupe puno prašine u pore. Ako griješim ispravite me? Al evo jedne procedure za savršen sjaj ekterijera

5 koraka za savršen izgled vozila

1. Redovno pranje vozila - sintetičkim šamponom koji skida i emulzira najteže nečistoće i prljavštine u kombinaciji sa vunena rukavica za pranje vozila.Koja smanjuje rizik od oštećenja prilikom pranja vozila

2.Čišćenje laka - Dekontaminacija laka - posebnim sredstvima u kombinaciji sa glinom koja uklanjaju masnoce i ostale necistoce iz pora laka te sitne ogrebotine, ukoliko se to ne uradi, poliranjem samo jos vise utrljava necistoce u strukturu laka...

3. Poliranje - polir pastom se rucno ili masinski vrsi poliranje (pojednostavljeno objasnjeno to je fino brusenje povrsinskog sloja laka)...

4. Voskiranje - nakon poliranja se nanosi posebni, zastitni vosak koji stiti lak od zadrzavanja vode, mrlja od vode, pticijeg izmeta, UV zracenja (posebno stetno) i slicnih dejstava... djeluje 6 mjeseci...

5. Završni premaz koji uklanja prašinu, otiske prstiju, mrlje, ostavljajući besprijekoran, izložbeni sjaj.

pod navodnicima, pravilo, isto kao za lak: ako imaš ogrebotina i osjetis crticu pod noktom, onda je preduboka. to obicno bude oko 0,4mm. sve ispod toga se da polirati, cak i na staklu. probao sam par puta nekad uspije a nekad ne
 
Član
nista posebno, sampon sa voskom, jelenska i mikrofiber krpa, spuzvu cesko mjenjam radi holograma i mogucih ogrebotina, nekad sprej za kokpit koji mi je super stvar posebno za starija auta i gdje je kokpit u losem stanju a moze se koristiti i za ostale plastike na autu...voda i to je to..:cool:
uzecu i sprej za gume kad kupim nove gume :cool:
uglavnom auto mi je iznadprosjecno uredno, uvijek oprano i izglancano, unutra takoder sve povadjeno i do u detalj oprano nedavno ;)
kad vidim vecinu kako se ophodi prema autu , ja sam majka :cool:
 

MTR

Član
@mag 13 : jel se ti profesionalno bavis sa time ili pokusavas prometnuti neku robu , ne treba ti teaser nego napisi sta imas na ponudi .

Samo nesto kratko , mozes ti tarlahat nasem narodu Amerika ovo ono kad on nema blage veze sta je to i kako se radi i koliko vremena treba za to . Kad mu kazes sampon za auto je npr.20 KM on kupi likvi i opleti po autu :D

p.s. da ti nisi onaj sa Pika koji ce nesto sa Megsom radit przentacije itd , prodaja ili sta vec ? ako jesi ja cu eto bit prvi da kupim MF podloske za poliranje i 105/205 combo + neki jebeni sampon od megsa.

sretno
 
Član
MTR je napisao(la):
@mag 13 : jel se ti profesionalno bavis sa time ili pokusavas prometnuti neku robu , ne treba ti teaser nego napisi sta imas na ponudi .

Samo nesto kratko , mozes ti tarlahat nasem narodu Amerika ovo ono kad on nema blage veze sta je to i kako se radi i koliko vremena treba za to . Kad mu kazes sampon za auto je npr.20 KM on kupi likvi i opleti po autu :D

p.s. da ti nisi onaj sa Pika koji ce nesto sa Megsom radit przentacije itd , prodaja ili sta vec ? ako jesi ja cu eto bit prvi da kupim MF podloske za poliranje i 105/205 combo + neki jebeni sampon od megsa.

sretno



Slažem se sa tvojim mišljenje:cool:, temu sam postavio čisto da vidim kako naši ljudi imaju pogled na vako nešto :icon_question:

p.s. radim sa Meguiar's i bavim se tim profesionalno

pozdrav
 

MTR

Član
dobro skonto' sam , ne moras 4 puta odgovarat :D

nego , et' bio danas malo po Sarajevu da sam znao da radis svratio bi ti malo da razmjenimo misljenja.

Nadam se da znas da je 3M podavno kupio Meguiar's-a

P.S. a ja radim za 3M profesionalno i instruktor sam :icon_biggrin:
 
Član
MTR je napisao(la):
dobro skonto' sam , ne moras 4 puta odgovarat :D

nego , et' bio danas malo po Sarajevu da sam znao da radis svratio bi ti malo da razmjenimo misljenja.

Nadam se da znas da je 3M podavno kupio Meguiar's-a

P.S. a ja radim za 3M profesionalno i instruktor sam :icon_biggrin:

Znam 3M kupuje ono što valja i kupili jedan dio dionica Meguiar's
 
Član
Prvo pranje otjero na OMV na onu masinu nzm ni ja kolko je duplo pranje (valjda 2 puta ga samponira i ispere kako oni vec to racunaju) i onako fino se auto sijalo sve to pici dok nisam cuko odvezo veterinaru.
Jbg morao cuku vuc na Jelah iz Doboja jer ovi u veterinarskoj u Doboju kontali me sjebat, u oci me gleda i laze konta ja neki levat jbt ja odrasto na asfaltu nema sa kakvom se mrakom ne druzim sto kazu od jalijasa do akademika znam kakav je ko cim ga pogledam. Haj nije meni za mene nego zbog kera kaze treba ga operisat ovo ono plus sto mi se valja d.... pa vozit u jednom pravu 60-70 KM i nazad i tako dva ili tri puta u toj sedmici. Odvucem liku na Jelah kaze on bice sve udure za 2-3 dana tako i bi. Sto ce reci da sam zbog naseg mentaliteta dzabe pravio 35-40 KM i da mi je auto od dlaka bilo prljavo koda sam ovcu siso a sve bez potrebe, lakse mi je odvuc 5 minuta od kuce nego 20 al kad ovi hoce meni uvalit sad nece ni zaradit.
Blizu mene ima neka praona haj reko dole da odem kazem de buraz sredi unutra i izvana komplet i naplati kaze meni lik 7 maraka, jbt unutra ga usiso nasprico nekih mirisa sija auto izvana ga osafunjo i osusio sve rucno haj reko dobro i jest.
Trazio u gradu mirisno ulje nema nidje imaju one gluposti sto idu na ventilaciju, ja klimu ioanko nikad ne palim. Odem u trzni centar da uzmem neki sprej vidim ima ih stotinu izaberem neko sranje sa jabukom dodjem kuci vidim sprej za tablu sa mirisom jabuke, nit sija nit mirise a uvalili ga dole medju mirise kontam trebo sam naspricat onu sto radi na kasi:lol:
Posle trazio h1 i h7 bjele sijalice i gume za auto kad naletim na mirisno ulje, uzmem jedno nakacim na retrovizor nit se prosulo nit sta a vidim nekim je iscurilo za vrijeme vrucina.
Ne vrijedi ovdje prat i sredjivat auto kad ga neko ogrebe i sl stvari nmg bit 24h uz njega i pratit sta ko radi. Prao sam ga i cistio al dzabe izgreban sa svih strana farba izgorila na par mjesta pojavile se one flekice, hajd bar unutra je sve cakum pakum nit se jede nit se pusi ja ionako ne pusim a ovim mojim jaranima ako se pusi stanem pored puta.
Jbg znam da sam razvezo od Kulina Bana al bolje i ovako nego na preskoke pa posle sve nepovezano...
 
Član
A da ja pitam koliko kdo vas kosta kompletan tretman...jer badava mi uzeti skupe preparate, gline, krpice i cuda kad sam smotan u ruke i mogu samo shebat lak ;)
 

MTR

Član
tibor987 je napisao(la):
A da ja pitam koliko kdo vas kosta kompletan tretman...jer badava mi uzeti skupe preparate, gline, krpice i cuda kad sam smotan u ruke i mogu samo shebat lak ;)

tebi djaba ;)
 
Top