Audi a3 Tdi quattro-savjet

Audi a3 Tdi quattro-savjet

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ima li ko iskustva sa ovim autom,sa quattro pogonom?Mislim na a3 2001-2003godiste,1.9tdi 130ks.Zahtjevaju li puno ulaganja,potrosnja.Molim ko je imao iskustva,bilo pozitivna ili negativna,neka napise.Hvala
 
Član
quattro je odlican,ali ima nekih manjih mana...potrosnja je veca za oko 2l, gume se moraju uzimati uvijek iste,znaci nema naprijed sava nazad tigar ili tako nesto...:D,odrzavanje je isto nesto skuplje...

Brane984 je napisao(la):
Da li je pouzdan automatik mjenjac iz datog modela?Ima li ko iskustva??

cuo sam da je taj automatic jako los...:icon_rolleyes:
 

rs6

Član
El Diablo je napisao(la):
quattro je odlican,ali ima nekih manjih mana...potrosnja je veca za oko 2l, gume se moraju uzimati uvijek iste,znaci nema naprijed sava nazad tigar ili tako nesto...:D,odrzavanje je isto nesto skuplje...

Brane984 je napisao(la):
Da li je pouzdan automatik mjenjac iz datog modela?Ima li ko iskustva??

cuo sam da je taj automatic jako los...:icon_rolleyes:



otkud ti to da ne moze naprijed sava nazad tigar recimo ???
kod quattra ti je najbitnije da je isti profil gume, znaci recimo 195/65 R 15 da budu sve 4 gume
a automatik kod svakog audija je mana zahtijevaju puno odrzavanja ......
 
Član
rs6 je napisao(la):
El Diablo je napisao(la):
quattro je odlican,ali ima nekih manjih mana...potrosnja je veca za oko 2l, gume se moraju uzimati uvijek iste,znaci nema naprijed sava nazad tigar ili tako nesto...:D,odrzavanje je isto nesto skuplje...

Brane984 je napisao(la):
Da li je pouzdan automatik mjenjac iz datog modela?Ima li ko iskustva??

cuo sam da je taj automatic jako los...:icon_rolleyes:



otkud ti to da ne moze naprijed sava nazad tigar recimo ???
kod quattra ti je najbitnije da je isti profil gume, znaci recimo 195/65 R 15 da budu sve 4 gume
a automatik kod svakog audija je mana zahtijevaju puno odrzavanja ......



planirao sam uzimati quattro,i majstor iz ASA Auta mi je savjetovao da guma svaka mora biti ista,ne samo dimenzijom nego i sarom...tako mi je bar receno
 

rs6

Član
El Diablo je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
El Diablo je napisao(la):
quattro je odlican,ali ima nekih manjih mana...potrosnja je veca za oko 2l, gume se moraju uzimati uvijek iste,znaci nema naprijed sava nazad tigar ili tako nesto...:D,odrzavanje je isto nesto skuplje...

Brane984 je napisao(la):
Da li je pouzdan automatik mjenjac iz datog modela?Ima li ko iskustva??

cuo sam da je taj automatic jako los...:icon_rolleyes:



otkud ti to da ne moze naprijed sava nazad tigar recimo ???
kod quattra ti je najbitnije da je isti profil gume, znaci recimo 195/65 R 15 da budu sve 4 gume
a automatik kod svakog audija je mana zahtijevaju puno odrzavanja ......



planirao sam uzimati quattro,i majstor iz ASA Auta mi je savjetovao da guma svaka mora biti ista,ne samo dimenzijom nego i sarom...tako mi je bar receno



moguce je da ga nisi razumio dobro ili on lupa onako malo
sara nema veze ( oblik ) dok velicina ima naravno, kod quattra ako su ti zadnje gume " celave " a prednje nove 100 % neces moci po ravnom krenut s njim ...
a ako stavis kontra profil ( k'o sto sam ja sebi bio nazad stavio 205 / 55 a naprijed bile 195/65 ) kroz 3 mjeseca mi otis'o centralni lezaj na kardanu ....
oblik sare ti ne igra ulogu uopste ....
 
Član
rs6 je napisao(la):
El Diablo je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
El Diablo je napisao(la):
quattro je odlican,ali ima nekih manjih mana...potrosnja je veca za oko 2l, gume se moraju uzimati uvijek iste,znaci nema naprijed sava nazad tigar ili tako nesto...:D,odrzavanje je isto nesto skuplje...

Brane984 je napisao(la):
Da li je pouzdan automatik mjenjac iz datog modela?Ima li ko iskustva??

cuo sam da je taj automatic jako los...:icon_rolleyes:



otkud ti to da ne moze naprijed sava nazad tigar recimo ???
kod quattra ti je najbitnije da je isti profil gume, znaci recimo 195/65 R 15 da budu sve 4 gume
a automatik kod svakog audija je mana zahtijevaju puno odrzavanja ......



planirao sam uzimati quattro,i majstor iz ASA Auta mi je savjetovao da guma svaka mora biti ista,ne samo dimenzijom nego i sarom...tako mi je bar receno



moguce je da ga nisi razumio dobro ili on lupa onako malo
sara nema veze ( oblik ) dok velicina ima naravno, kod quattra ako su ti zadnje gume " celave " a prednje nove 100 % neces moci po ravnom krenut s njim ...
a ako stavis kontra profil ( k'o sto sam ja sebi bio nazad stavio 205 / 55 a naprijed bile 195/65 ) kroz 3 mjeseca mi otis'o centralni lezaj na kardanu ....
oblik sare ti ne igra ulogu uopste ....



ne,ne razumio sam ja njega,i mene je iskreno iznenadilo to pomalo, ali koliko sam ga shvatio zbog vucne sile je bitno da je sara ista.
A ovo me tek zbunilo: "ova stvar sa sarama je bitna jedino kod audia, vw-ov 4 motion nema potrebe za tim" :) eto,tako je bilo tacno. Citirao sam..:)
 

rs6

Član
ne znam vala, nesto mi klimavo :D al ajd eto, mada za 10 godina kako imam quattra nisam im'o takvih problema doduse i zimski i ljetni set su mi u istom dezenu sare uvijek bili , jer kad se podjednako trose tako ih i mijenjas pa odjednom sve 4 jedino sam se bio zezn'o sa profilom jednom XD al eto desava se
 
Član
rs6 je napisao(la):
ne znam vala, nesto mi klimavo :D al ajd eto, mada za 10 godina kako imam quattra nisam im'o takvih problema doduse i zimski i ljetni set su mi u istom dezenu sare uvijek bili , jer kad se podjednako trose tako ih i mijenjas pa odjednom sve 4 jedino sam se bio zezn'o sa profilom jednom XD al eto desava se

ma i meni je to bilo pravo cudno...znam da dimenzije moraju biti iste...:) uglavnom quattro je odlican :123:
 

rs6

Član
El Diablo je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
ne znam vala, nesto mi klimavo :D al ajd eto, mada za 10 godina kako imam quattra nisam im'o takvih problema doduse i zimski i ljetni set su mi u istom dezenu sare uvijek bili , jer kad se podjednako trose tako ih i mijenjas pa odjednom sve 4 jedino sam se bio zezn'o sa profilom jednom XD al eto desava se

ma i meni je to bilo pravo cudno...znam da dimenzije moraju biti iste...:) uglavnom quattro je odlican :123:

stvarno su ga napravili samo tako nema govora :123:
 
Super Moderator
GaRGa je napisao(la):
a3 nema quattro pogon nego 4motion toliko o tvom majstoru :)

e jbg to isto da kazes passat nema 4motion pogon nego quattro... razlika je druze u spojkama haldex i torsen a to zavisi od polozaja motora.. kod a3 je motor postavljen tako da koristi haldex spojku a ne torsen jer mu je mjenjac sa strane (tako je kod golfa, bore) i to nije stalni pogon na 4 tocka
a kod modela a4,a6 itd ili kod passata recimo je motor postavljen tako da je mjenjac iza i onda se kardan nastavlja tako da je to dosta jednostavnije, bolje i stalni je pogon ali recimo on trosi vise dok ovaj u a3 kao sto vec rekoh nije stalni pogon i taj audi nece puno vise trositi od onog koji nije quattro.. kod ovih sa haldex spojkom mislim da nije bitna sirina guma ;)
 
Super Moderator
druze mislim da sam ti objasnio sve gore. audi je quattro i tako mu se zove pogon ne moze on biti 4motion.. a sad da li je isto ili slicno, nije ni vazno ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top