Atest za auto-gas skočio sa 80 na 410 KM

Atest za auto-gas skočio sa 80 na 410 KM

Član
jbt ljude u svijetu podsticu razno raznim glupostima da stave plin u auto jer je ekoloski prihvatiljivo ma pun q nekakvih popusta daju samo da stavis plin...

a vidi kod nas... e moje bosnje :D
 
Legend
Danas bio u Hidrogradnji, provjeravao za atest motora i prilozio dokumentaciju,
al ce tek da mi jave u koju kategoriju ja spadam...
al ne bitno to sad...

Za PLIN su rekli da je: 175.50KM s tim da moras imati racun i dokumentaciju istog od ovlastenog servisa,
servis mora imati licencu za ugradnju, kao i atest boce koju posjedujete...
oni sami imaju informaciju ko Vam sve moze ugraditi plin koji bi mogao da prodje na atestu...
s tim da je sada moguce uraditi atest plina i u federaciji,
do sada nije moglo nikako i plin se smatrao NElegalnim...

Ali opet navodim, da ko zeli to da radi prvo ode i raspita se kako sta... da Vas ne bi vratili sa atesta... ;)
 
Član
Liga je napisao(la):
Danas bio u Hidrogradnji, provjeravao za atest motora i prilozio dokumentaciju,
al ce tek da mi jave u koju kategoriju ja spadam...
al ne bitno to sad...

Za PLIN su rekli da je: 175.50KM s tim da moras imati racun i dokumentaciju istog od ovlastenog servisa,
servis mora imati licencu za ugradnju, kao i atest boce koju posjedujete...
oni sami imaju informaciju ko Vam sve moze ugraditi plin koji bi mogao da prodje na atestu...
s tim da je sada moguce uraditi atest plina i u federaciji,
do sada nije moglo nikako i plin se smatrao NElegalnim...

Ali opet navodim, da ko zeli to da radi prvo ode i raspita se kako sta... da Vas ne bi vratili sa atesta... ;)

sad sam malo zbunjen.. imam atest--valjda je ovo atest-- (od firme koja je ugradjivala plin imam papir na kojem se nalaze ovi podaci.. I OVO...) DA LI MI TREBA JOSH NESTO DA BUDEM ''legalan'' ili...mogu sa ovim ?? ako ko zna nek odgovori..u dilemi sam sad sta imam a sta ne..
03022012483.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/img]
 
Legend
To ti je atest od servisa koji je ovlasten, koliko vidim????
Al se to isto treba dopisati i u saobravajnu BENZIN + LPG...
 
Član
ukoliko nije upisan u saobracajnu i ako je izdan prije 1.12.2011 vazi,na period 5 godina.
ukoliko je izdan poslije navedenog datuma moras raditi certifikaciju.
mala ali bitna stvar moras imati naljepnicu LPG ili CNG.
@liga zamjena motora sa motorom od vise kw od prvobitnog povlaci za sobom jos neke stvari koje nisu bas tako jednostavne.
tako bi trebalo biti u praksi ali sta je u stvarnosti nemam pojma
 
Legend
prozor je napisao(la):
ukoliko nije upisan u saobracajnu i ako je izdan prije 1.12.2011 vazi,na period 5 godina.
ukoliko je izdan poslije navedenog datuma moras raditi certifikaciju.
mala ali bitna stvar moras imati naljepnicu LPG ili CNG.
@liga zamjena motora sa motorom od vise kw od prvobitnog povlaci za sobom jos neke stvari koje nisu bas tako jednostavne.
tako bi trebalo biti u praksi ali sta je u stvarnosti nemam pojma

znam drug... ;) ostavio sam sta imam od papira, a posto je to novi zakon,
ne znaju i jos ne znaju ni sami sta sve treba, rekli su me zvati za par dana sa tacnim
informacijama, sta i kako i koliko... ;)
 
Član
ako neko bude iso na registraciju nek napise kakva je situacija s plinom,mozel se sta muljat na tehnickom..:cool:
 
Član
hasanbasa je napisao(la):
ako neko bude iso na registraciju nek napise kakva je situacija s plinom,mozel se sta muljat na tehnickom..:cool:

Moze samo ih ubjedi da to nista nije spojeno i da ne radi, i da ces doci kad sve spojis i napravis, jer ga sad uopste ne koristis.

Isto to trebas ubjediti i policiju kad te zaustave, ali naravno moras na vrijeme, sto ce reci cim vidis patrolu, bez obzira dal te zaustavljaju ili ne, da prebacis na gorivo da plin ne bi smrdio i to ti uglavnom prodje u 99,99% slucajeva osim ako ne naletis na taj 0,01 kretena koji cce se malo razumjeti u sistem i poslati te na pravi tehnicki koji ce da eventualno utvrdi da sistem ipak radi. Ali to se jos nije nikom desilo koga ja znam da vozi sa plinom na crno takoreci :)
 
Član
evo nasal sam nesto o lpg sta treba i kako ide

http://www.automotivecenter.ba/Zakoni%20i%20pravilnici/Pravilnici%20BiH/23.Pravilinik%20o%20certificiranju%20SGBiH%2041-08.pdf

http://www.mkt.gov.ba/Certifikacija/PROCEDURA%20ZA%20PRIJEM%20PREGLED%20I%20ISPITIVANJE%20VOZILA%20I%20IZDAVANJE%20POTVRDE%20O%20ISPITIVANJU%20ILI%20CERTIFIKATA.pdf.pdf

http://www.mkt.gov.ba/Certifikacija/05-Alternativna%20goriva_AMC_prijedlog%20-%20final.pdf

papirologija

1. Certifikat za isparivač
2. Certifikat za bocu
3. Certifikat za multiventil
4. Potvrda o težini vozila nakon ugradnje instalacije (klasičan račun sa vaganja vozila)
5. Izjava servisera o ugrađenim dijelovima
6. Potvrda puninice gasa o ispravnosti priključka za punjenje gasa
7. Pun rezervoar gasa
8. Lična karta
9. Saobraćajna dozvola

tipska homologacija uređaja
uz certifikat potrebna je potvrda o reatestu boce
uz izjavu potrebni su i dodati formulati koje dobijete a serviseri moraju popuniti
sad više i netreba, pošto nijedna punionica neče da da tu potvrdu
 
Član
Procitao sam sve od pocetka do kraja i imam par nedoumica:

- U hidrogradnji daju atest za plin ?
- Sa tim atestom se ide na tehnicki, gdje ljudi upisu da auto posjeduje LPG?
- Koji servisi su ovlasteni, da li ima negdje spisak servisa (Sarajevo), recimo radic u RS-u ?

Hvala na infu ako neko zna.
 
Član
Procitao sam sve od pocetka do kraja i imam par nedoumica:

- U hidrogradnji daju atest za plin ?
- Sa tim atestom se ide na tehnicki, gdje ljudi upisu da auto posjeduje LPG?
- Koji servisi su ovlasteni, da li ima negdje spisak servisa (Sarajevo), recimo radic u RS-u ?

Hvala na infu ako neko zna.
 
Top