Antifriz

Antifriz

Član
Poz ljudi mozel mi neko reci: ravenol antifriz protect 22 zeleni. Da li je to g11 ili g12 nigdje na pakovanju ne pise to?
 
Član
Svaki proizvodjac ima svoje oznake. npr Glysantin G48 = G11
Glysantin G30 = G12

drzi se boje, i no sikiriki
 
Član
Svaki proizvodjac ima svoje oznake. npr Glysantin G48 = G11
Glysantin G30 = G12

drzi se boje, i no sikiriki
I de mi reci jos jedno ak znas. Sad recimo nebitno koji antifriz msm proizvodjac nebitno koji, dal se smije zeleni sa zelenim mjesat ak su drugaciji proizvodjaci antifriza. Recimo ravenol g11 zeleni i paraflu11 zeleni.ak me kontas sta te hocu pitat
 
Član
I de mi reci jos jedno ak znas. Sad recimo nebitno koji antifriz msm proizvodjac nebitno koji, dal se smije zeleni sa zelenim mjesat ak su drugaciji proizvodjaci antifriza. Recimo ravenol g11 zeleni i paraflu11 zeleni.ak me kontas sta te hocu pitat

Naravno da smije. To ti i govorim, boja na boju
 
Član
I de mi reci jos jedno ak znas. Sad recimo nebitno koji antifriz msm proizvodjac nebitno koji, dal se smije zeleni sa zelenim mjesat ak su drugaciji proizvodjaci antifriza. Recimo ravenol g11 zeleni i paraflu11 zeleni.ak me kontas sta te hocu pitat
Znaci da protect FL22 znaci G11 ispravi me ak grijesim

a sto si zapeo za ovaj fl22? Vidim na njihovoj stranici, to je specijalno namjenjeno za azijska vozila?
 
Član
a sto si zapeo za ovaj fl22? Vidim na njihovoj stranici, to je specijalno namjenjeno za azijska vozila?
Sad cu ti drug rec zasto sam zapeo i kakav mali problem imam.Prije 2 god sam mjenjo antifriz i ove godine da vidim na koliko je minus pise -36 al primjetim da je u boci malo ispod minimuma ne puno malo al et. I nadjem na racunu u ser.knjigi.kad je mjenjan ant.koji je i odem isti takav kupim.pisalo je renault typ d zeleni i cojk mi dadne taj ravenol fl22 zeleni premixed -40 vec napravljen. Pa je zato mene bunilo dal je g11 posto na pakovanju nigdje ne pise g11 a pise to protect fl22. To me bunilo sta reko ak nije taj dal je neki drugi zeleni.a u boci je zelen antifriz vidi se lijepo boja. Izvini dug je text al et.
 
Kad vec pricamo o antifrizima, pazi sad ovo: na skoro svakoj flasi pise bez silikata, fosfata, amina....

Kod mene u KIA ide zeleni, a u upuststvu pise: rashladno sredstvo na bazi eltilen glikola SA DODATKOM FOSFATA?!
Koji bi to bio, kad na svakom pise da je bez fosfata?
 
Član
Kad vec pricamo o antifrizima, pazi sad ovo: na skoro svakoj flasi pise bez silikata, fosfata, amina....

Kod mene u KIA ide zeleni, a u upuststvu pise: rashladno sredstvo na bazi eltilen glikola SA DODATKOM FOSFATA?!
Koji bi to bio, kad na svakom pise da je bez fosfata?
Generalno, antifrizi koji sadrze Fosfate su starije generacije, i to je ajd da kažemo "zastarjela" tehnologija u proizvodnji. I danas se možda mogu naći iz razloga što bi trebali biti jeftiniji u proizvodnji ali opet većina proizvodjača vozila ih ne preporučuje, tako da ja odavno nisam vidio ni jedan. E sad, zašto je KIA rekla da treba imati Fosfate...ne bih znao, i jedino to može da bude radi nekih konstrukcionih dijelova u motoru, kojima bi možda mogli naškoditi antifrizi ove novije tehnologije. To bi jedino mogao znati neko "UČEN" u KIA-i servisu, mada na takve još nisam naišao. Glavna dilema mislim da bi ti trebala biti, da li može u taj motor neki od ovih novijih antifriza, i ako može, uzeti i zamijeniti komletan fluid, jer to je realtivno mala investicija, cca 10-15 KM je 4 litra -40% antifriza-Permanta G11 ili G12 norme, obzirom da bi ti to sam sebi uradio. Predlažem, pošalji upit nekome mailom, van granica BIH da ti to razjasne. P.S. Nekako mi najprije vuče, da to može da bude štamparska greška...tj da treba pisati BEZ DODATKA FOSFATA :cool:
 
Član
Kad vec pricamo o antifrizima, pazi sad ovo: na skoro svakoj flasi pise bez silikata, fosfata, amina....

Kod mene u KIA ide zeleni, a u upuststvu pise: rashladno sredstvo na bazi eltilen glikola SA DODATKOM FOSFATA?!
Koji bi to bio, kad na svakom pise da je bez fosfata?


Vidis da moze i crveni :D . Evo sta kaze katalog :


















Mislim da sam ovaj Glisantin vidjao u Conrad-u ...
 
Hvala obojici na odgovoru. Ne vjerujem da je greska, evo online uputstvo i u knjizici kako pise:
66793


66794

Mada pise da je Long life, u prvih 210.000 da se ne mijenja, a poslije na svakih 30.000km.

Mislim da se radi o HOAT vrsti antifriza (hybrid organic acid technology)

Isto tako ulje za mjenjac KIA propisuje gradacije 70W kojeg nema bas nigdje. Ima 75w, 75w-80, ali bas 70w NE, cak ni u servisu nemaju haha.

Phosphates

In many US and Japanese antifreeze formulas, phosphate is added as a corrosion inhibitor. European vehicle manufacturers, however, recommend against the use of phosphate containing antifreeze. The following will examine the different positions on this issue to help judge the pros and cons of phosphate inhibitors.



In the US market, a phosphate inhibitor is included in many formulas to provide several important functions that help reduce automotive cooling system damage. The benefits provided by the phosphate include:



  • Protect aluminum engine components by reducing cavitation corrosion during high-speed driving.
  • Provide for corrosion protection to ferrous metals.
  • Act as a buffer to keep the antifreeze mixture alkaline.



European manufacturers feel that these benefits are achievable with inhibitors other than phosphate. Their main concerns with phosphates are the potential for solids drop out when mixed with hard water. Solids can collect on cooling system walls forming what is known as scale. The phosphate level in most US and Japanese antifreeze formulas do not generate significant solids. Furthermore, modern antifreeze formulations are designed to minimize the formation of scale. The small amount of solid formed presents no problem for cooling systems or to water pump seals.
 
Poslednja izmena:
Top