ANKETA za SR vozace: RED LIGHT

ANKETA za SR vozace: RED LIGHT

Da li ste za uvodjenje ovog predlozenog pravila?

  • DA

    Votes: 28 48,3%
  • NE

    Votes: 30 51,7%

  • Total voters
    58
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ja sam glasao za DA :icon_biggrin:

Malo sam sad gledao pravila koja koriste u USA, kao i FIA pravila za Drag, po ovom pitanju su gotovo ista.

Uglavnom, probijanje klase, kao i red light - za oboje je iskoristena rijec "exclusion", sto znaci iskljucenje - ne diskvalifikacija.

Evo taj dio iz FIA pravilnika: "Should a driver go quicker than his/her predetermined E.T. «dial-in» it is a «break-out,» and grounds for exclusion. In the case of both vehicles making runs under their dial-ins, the win goes to the driver who breaks out the least. Another form of exclusion is a foul start (or «red-light»). This happens when the driver reacts to the «Tree» too quickly and drives away from the starting line before the green «go» signal."

Takodjer, u pravilnicima pise i ako OBA vozaca naprave Red Light, pobjednik je onaj koji ima vecu reakciju - to jest kasnije je krenuo. Ako u ovom slucaju moze pobjediti, to znaci da nije diskvalifikovan, kao sto bi to kod nas bilo. Uglavnom, nema velike razlike u odnosu na nasa pravila, samo kod njih "iskljucenje" ti ne utice na vec ostvareni plasman - jer je to samo iskljucenje, a ne i totalna diskvalifikacija, sto i ovaj zadnji primjer dokazuje.

Svaka čast;) Slažem se s ovim. Logično je i pošteno
 
Član
Igy lock red light je red light,ovaj prijedlog je bio prijedlog,po meni je bezpotreban i kako je do sad bilo bilo je najbolje ;)
 
Član
meni osobno je to najgluplje pravilo
ako si dosao do finala pa taman 834577894795347895 minuta vozio ta 402 metra ili prerano startao realno je da budes drugi dakle da izgubis pravo na 1 mjesto ali u finalu si i budes drugi i gotovo
e sad sto to pravilo vec postoji i nemisli ga netko mjenjati to mi je shit i to je moje misljenje
 
Član
da nam pametni djanko odgovori FINALE KLASE 14 jedan vozac vozi 13,222 a drugi red light KOME PRIPADA PRVO A KOME DRUGO
 
Član
SRC semafor recimo ne moze mjeriti reakciju na red light i sta onda ???
Kako onda da se vidi ko je kasnije krenuo ?

I kakva bi to vremena bila da oba auta krecu na recimo 0.1 sec reakcije,pa kad vec moze tako onda bi oba auta mogla da krecu i prije nego se poravnaju ako je red light dozvoljen,nevidim nikako kako bi to pravilo unaprijedilo SR scenu osim sto bi uvelo mnogo zabune.

Ovako je mnogo jednostavnije i prakticnije,ako krenes prije 0.5 sec znaci da si krenuo "napamet" i da nisi mogao da odreagujes na svijetlo i to je to...
 
Član
@jargo ti si izleda neko dijete od 13 god :D nemoj da te banujem :icon_biggrin:

Nisam ja ovo ni predlozio.. Ovo je se vec spominjalo ranije u temama pa sam SAMO napravio tu anketu..
 
Član
SM SRCS semafor mjeri vrijeme reakcije i na red light, pogledaj brojeve 40 i 12, ovo je sad iz Mostara :icon_biggrin:



I ne vidim u cemu svi vide problem sa implementacijom ovoga, sve bi ostalo gotovo isto, osim sto nebi gubio vec zasluzeno mjesto. Ovaj sistem sto se sad koristi me podsjeca na ovakvu situaciju: radis pola godine, nakon pola godine zakasnis na posao i dobijes odkaz. Ajd sto neces dobijati daljnje plate, nego zamisli da imaju mogucnost, i uzmu ti i sve do tad zaradjeno, jer si pogrijesio tad. Ne znam kako je to nekim OK??

Mislim da je ovaj problem napravio onaj ko je prvi prilagodjavao pravilnik za SR za nase prostore, umjesto rijeci "iskljucenje" napisao je "diskvalifikacija" i onda su i ostali to prekopirali i prihvatili kao tako. Ako je bolje i postenije uvesti promjene, sto ih onda i ne uvesti, nije neka nauka promjeniti to. Posebno ako FIA koristi takva pravila, a to je ipak najveca evropska automobilisticka organizacija - mozda cak i najveca svjetska...

Ovom promjenom niko nebi nista izgubio, samo bi neki dobili svoja VEC zasluzena mjesta.
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
I ne vidim u cemu svi vide problem sa implementacijom ovoga, sve bi ostalo gotovo isto, osim sto nebi gubio vec zasluzeno mjesto. Ovaj sistem sto se sad koristi me podsjeca na ovakvu situaciju: radis pola godine, nakon pola godine zakasnis na posao i dobijes odkaz. Ajd sto neces dobijati daljnje plate, nego zamisli da imaju mogucnost, i uzmu ti i sve do tad zaradjeno, jer si pogrijesio tad. Ne znam kako je to nekim OK??

Vrlo jednostavno. Ovo je UTRKA, u pitanju je TAKMICENJE ko je brzi od dva covjeka, "igra" se po pravilima. Kretanje prije vremena je mimo najosnovnijih pravila i ne moze se tolerisati. Ne mozes porediti radno vrijeme ili posao ili sta vec s ovime, jer to nije ni slicno. Ponavljam, svjesno se rizikuje ne bi li se popravilo vrijeme i eventualno pobijedilo, napravis gresku, boze moj, ko ti je kriv, nije niko drugi vozio za tebe.
 
Član
trizex je napisao(la):
VR6Boki je napisao(la):
I ne vidim u cemu svi vide problem sa implementacijom ovoga, sve bi ostalo gotovo isto, osim sto nebi gubio vec zasluzeno mjesto. Ovaj sistem sto se sad koristi me podsjeca na ovakvu situaciju: radis pola godine, nakon pola godine zakasnis na posao i dobijes odkaz. Ajd sto neces dobijati daljnje plate, nego zamisli da imaju mogucnost, i uzmu ti i sve do tad zaradjeno, jer si pogrijesio tad. Ne znam kako je to nekim OK??

Vrlo jednostavno. Ovo je UTRKA, u pitanju je TAKMICENJE ko je brzi od dva covjeka, "igra" se po pravilima. Kretanje prije vremena je mimo najosnovnijih pravila i ne moze se tolerisati. Ne mozes porediti radno vrijeme ili posao ili sta vec s ovime, jer to nije ni slicno. Ponavljam, svjesno se rizikuje ne bi li se popravilo vrijeme i eventualno pobijedilo, napravis gresku, boze moj, ko ti je kriv, nije niko drugi vozio za tebe.

a moze se porediti sa napadom na drugog vozaca i sabotiranje protivnikovog auta?? kao sto SM rece... :D

svi mi imamo razlicita misljenja, fino je boki to objasnio. i slazem se s njim. mozda bi se time dobilo jos vise neizvjesnosti u utrkama...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
a moze se porediti sa napadom na drugog vozaca i sabotiranje protivnikovog auta?? kao sto SM rece... :D

svi mi imamo razlicita misljenja, fino je boki to objasnio. i slazem se s njim. mozda bi se time dobilo jos vise neizvjesnosti u utrkama...

Ne znam da li namjerno mijesas "babe i zabe" ili ti je mrsko citati citav post. Napisao je, citiram

SM chip tuning je napisao(la):
jasno u pravilniku stoji da diskvalifikacija znaci iskljucenje iz takmicenja jer se to tretira kao "prevara" i gleda se da je to isto kao da je fizicki napao protivnika,ili mu sabotirao auto ili krenuo prije znaka i time pokusao da prevari protivnika...

Dakle TRETIRA se kao varanje, sabotaza, fizicki napad, to jeste rijesava se na isti nacin - diskvalifikacijom. A ne da Srdjan poredi to dvoje tj. troje.

Objasni molim te o kakvoj ti neizvjesnosti pricas? Jer bas ovako, kako je trenutno, postoji neizvjesnost, sansa da treci postane drugi ako neki od dvojice finalista "kiksa" i zaj*e se, a toga ne bi bilo u slucaju da se uvede novo pravilo.
 
Član
pa ni boki nije mislio na bukvalno poredjenje sa tim poslom, al to je manje bitno... ;)

a sto se tice neizvjesnosti, mislio sam da ce npr u finalu neko bojeci se tog RL-a krenuti sekundu nakon ovog i gdje je tu neizvjesnost u trci. bilo kako bilo, nek' je race-ova, nek se raja druzi i trka, pa kakva god pravila bila. sretno svima i sto manje tih crvenih svjetala :cool:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
SM SRCS semafor mjeri vrijeme reakcije i na red light, pogledaj brojeve 40 i 12, ovo je sad iz Mostara :icon_biggrin:



I ne vidim u cemu svi vide problem sa implementacijom ovoga, sve bi ostalo gotovo isto, osim sto nebi gubio vec zasluzeno mjesto. Ovaj sistem sto se sad koristi me podsjeca na ovakvu situaciju: radis pola godine, nakon pola godine zakasnis na posao i dobijes odkaz. Ajd sto neces dobijati daljnje plate, nego zamisli da imaju mogucnost, i uzmu ti i sve do tad zaradjeno, jer si pogrijesio tad. Ne znam kako je to nekim OK??

Mislim da je ovaj problem napravio onaj ko je prvi prilagodjavao pravilnik za SR za nase prostore, umjesto rijeci "iskljucenje" napisao je "diskvalifikacija" i onda su i ostali to prekopirali i prihvatili kao tako. Ako je bolje i postenije uvesti promjene, sto ih onda i ne uvesti, nije neka nauka promjeniti to. Posebno ako FIA koristi takva pravila, a to je ipak najveca evropska automobilisticka organizacija - mozda cak i najveca svjetska...

Ovom promjenom niko nebi nista izgubio, samo bi neki dobili svoja VEC zasluzena mjesta.

I poslije finalne trke kad oba vozaca naprave red light komentator bi rekao sledece:

I imamo pobjednika u finalu to je takmicar NN koji je krenuo kasnije ali nemamo njegovo vrijeme koje je odvozio jer on je pobjednik posto je krenuo kasnije ???

Pa dali ti se to cini uopste normalnim i prikladnim ?
 
Legend
emir_89 je napisao(la):
pa ni boki nije mislio na bukvalno poredjenje sa tim poslom, al to je manje bitno... ;)

a sto se tice neizvjesnosti, mislio sam da ce npr u finalu neko bojeci se tog RL-a krenuti sekundu nakon ovog i gdje je tu neizvjesnost u trci. bilo kako bilo, nek' je race-ova, nek se raja druzi i trka, pa kakva god pravila bila. sretno svima i sto manje tih crvenih svjetala :cool:

ko god se boji RLa, realno nije ni zasluzio finale...

po meni sto se tice RLa, ovo je sasvim OK pravilo, druge necu komentirati jer ne vozim race, ali pratim ga vec nekoliko godina, i mogu reci da ko god riskira da napravi RL treba da se suoci i sa njegovim posljedicama ;)
 
Top