Američki duh - Chevrolete Corvette C3

Američki duh - Chevrolete Corvette C3

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MyX

Član


Makina toliko prožeta američkim duhom kao što je ova crna Corvette u Europi se ne susreće često, a u našim krajevima je unikat. Za promjenu, u SAD-u, zemlji jeftinog goriva i dugih ravnih autocesta, slični automobili noću masovno krstare ulicama.

Automobili poput ove Corvette na našim geografskim širinama zapravo nisu viđeni. Domaćim tunerima i konstruktorima ne može se poreći velika domišljatost i izrada zanimljivih projekata na osnovi američkih automobila, ali obično s primjenom europskih dijelova i tehničkih zamisli. Ovdje je potpuno drukčije: sve je izgrađeno sukladno američkom kanonu mehaničkog tuninga uz preciznu primjenu dijelova koje koriste pravi hotrideri. Motor koji strši visoko iznad maske izaziva nemir samim izgledom, a da ne govorimo o groznici koja je potresla tijelo pri pokretanju tog reaktora...

Dizajn je poput flašice ''coca cole'' – tako se najčešće opisivao oblik karoserije treće generacije corvette, predstavljene 1968. godine. Usporedba s flasicom poznatog pića jasna je kada se pogleda neponovljiva bočna linija modela C3. Od početka je bilo očito da taj automobil ne treba stilističke preinake, koncentriralo se na dorađivanje mehanike što je više moguće. Jedini otklon od serijskog izgleda primjerka iz 1975. je zaoštrenija prednja strana, kao što je to i kod kasnijih modela proizvedenih u osamdesetima. Pobliže upoznavanje sa automobilom otkriva i lak s primjesom brokata, u posljednje vrijeme jako popularan među tunerima. Cijela je karoserija naravno, izrađena od laminata, što je tipično za sve corvette.

SNAŽAN ISPUH
Priđimo svejedno toj zvjerki koja strši iznad izrezane maske crnog chevroleta. Serijski, auto je bio opremljen osmocilindarskim motorom, tipičnim za tu marku, obujma 350 prostornih incha (5733 ccm), spojenim s trobrzinskom mjenjačkom kutijom. Takva nezahtjevna konstrukcija pokazuje možda malu snagu, ali zato ima snažan okretni moment u slobodnom rasponu okretaja. Plan je ipak predviđao povećanje broja konjskih snaga na tradicionalan američki način tuninga: montažom dužeg mehaničkog kompresora.




Dvomjesečni rad na pogonskom stroju završio je upješno. Na početku valja napomenuti da crni C3 ima pogon sa šestobrzinskim ručnim mjenjačem modela C4 ZR1 iz 1991.god, a ne automatski mjenjač tipičan za amere. Ta svjetska unikatna konstrukcija, koja je od kompanije Dr.Vette zahtjevala poprilično domišljatosti – prilagođavanje zamajca i spojke na način koji nikad u chevroletu nije bio upotrebljen uspjelo je pa se sada, umjesto tri automatska, u corvetti može koristiti šest brzina ručnog mjenjača.







Obujam motora povećan je sa 5,7 na 6,4 litre, uz ostalo i montažom Wisecovih klipova koji smanjuju stepen kompresije, a samim time povećavaju obujam komora za izgaranje. Velika konstrukcija ispod karburatora je ''supercharger'' ili mehanički kompresor weiand 671. Takvo dodatno prednabijanje nema ništa zajedničkog s u Europi popularnim, turbom: umjesto energije izlaznih plinova naprezanje je rezultat kretanja lopatica unutar kompresora pokretanog osovinom poluge. Dovod goriva osiguravaju dva Holleyeva karba – njihova harmonija je takva da mogu osigurati dovoljno benzina i neometan rad motora. Karburatori za kompresor su potpuno drugačiji uređaji od onih tradicionalnih za atmosferske motore, a da ne govorimo o njihovoj i više nego dvostruko višoj cijeni. Snažan ulaz zraka u tri otvora, naziva Holley, je upravo onaj element (zvani ''scoop'') koji se najčesće povezuje sa američkim krotiteljima ulica i često se pogrešno naziva kompresorom, premda je samo jedan njegov dio. Aerodinamičan oblik ima zadaću bolje gutati goleme količine zraka koje su potrebne za napajanje te zvjerke.
Hookerovi kolektori i Edelbrockove glave također su stopostotna klasika američkog tuninga. Dovoljno je pogledati pragove gdje su ispušne cijevi kako bismo bili sigurni da se taj automobil ne planira šaliti. U pravim, historijskim hot-road utrkama, ispuh je bio oštećen, no uprkos svemu, postoje norme za emisiju buke koje obvezuju. Be coolov hladnjak je najveći model koji se da ugraditi u ''vetu'', a sistem paljenja treba pojačalo da bi dao dovoljno snažnu iskru. Sistem izrađuje Petronics i Crane Cams. Vlasnik je želio ostaviti 15'' Cragarove felge prepoznatljivog uzorka, dakle modifikaciju kočnog sistema je trebalo izvesti imajući u vidu promjer felgi. Komplet force 10 sa četveroklipnim pritezačem su najveće ''nabrijane'' kočnice koje se mogu staviti na Corvettu, na petnaesticu – zaista, izgleda kao da se naplatci jedva drže na kotačima. Široke Cragaryjeve gume mogli smo vidjeti u gumama BF Goodrich u izvedbi ''drag-radial'', što znači da su te gume također dopuštene za vožnju ulicom, kao i prilagođene za povremene izlete na automobilske utrke.




Crveno – crnu unutrašnjost izradila je poznata firma Java Car Design; u seriju se ne uklapa malo manji volan grant. Corvettina moć na tehničkom nije mjerena no, kaže Dr.Vette, sigurno je da motor nakon preinaka s lakoćom dostiže 650 KS. Crna zvijer, jer takvo ime opisani C3 sigurno zaslužuje, nije stvorena da bi rušila rekorde na nekom institutu. Auto je potpuno sposoban za uličnu vožnju, a konstruktor je prešao kratak put...od glavnog grada do mora i nazad bez ikakvih problema. Valjda čak i golemi usis zraka ne otežava suviše vožnju. Jedino što može odvlačiti pažnju je zaprepašten pogled drugih vozača (i onih u bijelo plavim limuzinama s plavim osvjetljenjem krova). Teško je ostati hladan – nešto poput ove corvette ne viđa se svakodnevno, zapravo se ne viđa uopće, osim na avenijama američkih predgrađa.




MOTOR

Obujam: povećan sa 5,7 na 6,4 litre
Klipovi: Wiseco
Pogonske poluge: Eagle
Osovina s polugom: P.A.W.
Glava: Edelbrock
Stepen kompresije: 8,5:1
Paljenje: Petronics/Crane Cams
Hladnjak: Be Cool
Kompresor: Weiand 671
Karburator: Holley


PODVOZJE

Kočnice: force 10 s četveroklipnim kliještima
Felge: Cragar 15''



KAROSERIJA
Lak: crni s dodatkom brokata
prednji dio u stilu osamdesetih



UNUTRAŠNJOST
Presvučena kožom Java Car Design
Upravljač: Grant




Tekst i photo by Tymon GRABOWSKI


Izvinjavam se za los kvalitet slika jer su skenirane...:icon_redface:
 

MyX

Član
emirEX_sa je napisao(la):
MyX je napisao(la):
emirEX_sa je napisao(la):
ma odlicna je, samo joj jos fale ona kolica nazad da bude potpuna :lol:

jbg nisam mogao citavu sliku odjedanput preskenirati :( ;)

a zar je bilo na slici. ja to bolan bubno posto znam da na ovim modelima to cesto ima ugradjeno ;)

izgleda da je doslo do malog nesporazuma, mislio sam da mi govoris za ovu prvu sliku sto je popolovljena, da mu fali zadnji kraj. A ne kontam o kakvim kolicima pricas... :S
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top