Alfa Romeo 156 2.0 JTS pomoc hitno!

Alfa Romeo 156 2.0 JTS pomoc hitno!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
E ovako ima par stavri koje me jako bune kod moje alfe.
Kad dajem gas i brzo pritisnem i pustim papucicu gasa par puta cuje se neko zveckanje ali nisam odgonetnuo odakle tacno,znaci nebitno dali je u leru ili u voznji cim dam vise od pola gasa cuje se zveckanje,pravo cudan i zabrinjavajuci zvuk:icon_question:
Druga stvar je sto mi cesto izbacije gresku na bordu,kao "slab pritisak ulja u motoru,ne nastavljati voznju".Ovo me jako buni jer je nivo ulja uredan,ne curi nigdje ulje,ali isto tako mi je za 7 dana oko 400ml ulja "pojeo",uredu inace vozim na malo vecim obrtajuma ali ovo mi se cini puno ulja za 7 dana.
Treca stvar je ubrzanje i krajnja brzina. Ubrzanje od 0-100 km/h mi je oko 13 sec ,a po fabrickim mjerenjima je 8,2 sec nekako mi je ovo prevelika razlika. A sto se tice krajnje brzine i tu sam pravo zbunjen,po fabrici je odredeno 220 km/h a moja max brzina je 180 km/h ,ito u 4-toj brzini na 6200 rpm stane i ne mrda nigdje ,a u petoj je oko 5000rpm i ne mice se nigdje:icon_question: ovo su po meni prevelika odstupanja sa obzirom da je auto preslo 130000 km i ima 122kw!
Molim Vas ako neko ima iskustva sa ovakvim situacijama da mi kaze!
Hvala!
 
Na tolikim obrtajima nije ni cudo da je potrosio toliko ulja... svojim nacinom voznje (visoki obrtaji) i predjenom kilometrazom vjerovatno si uticao na malo vecu potrosnju ulja u kratkom vremenskom periodu... redovno kontroliraj nivo ulja ... ja neznam jel taj motor ima hidropodizace ali vrlo je moguce da zbog niskog pritiska kojeg spominjes da se cuju hidropodizaci na polovini gasa... prvo izmjeri pritisak ulja u leru ;) kad si mjenjao ulje, kakvo si sipao ... moze biti i do loseg ulja ;)
 
Član
to definitivno nesto nije u redu, ipak sa tolikim kilovatima auto treba da cupa... spoji ti njega na dijagnostiku, vidi senzore, uzupcenje i sl...
 
Član
Promjeni ulje uzmi seleniu i ne igraj se mozes sebi motor pokvariti a ako je selenia unutra provjeri senzor ulja na diagnostici mada ja mislim da je u tebe ovo mostarsko ulje sto snadbjeva kolrga od jednog clana foruma:lol:
Cim ti toliko trosi znaci da nesto ne valja plus ti javlja gresku nije to g2 da je normalno da svjetli lampica ulja.;) pravac diagnostika:cool:
 
To ti dodje standardno za JTS motor ako je mladji od 2004te i druga polovina 2003... Sada nema ni 80kW, tako da je normalno ubrzanje. Kod tog motora vrlo brzo odlaze karike, a sve unutra se vrlo brzo 'trosi' (prebrzo prlja, skuplja garez na usisnim kanalima i ventilima) i ne moze se nista uraditi da se to sprijeci, moras cistiti glavu, a ako hoces pune performanse - zamjena centrale, bregaste usisa. Osim ovoga, probaj sa provjerom karika, brtve poklopca ventila, provjeri da li su svjecice masne i naravno bobine
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Na tolikim obrtajima nije ni cudo da je potrosio toliko ulja... svojim nacinom voznje (visoki obrtaji) i predjenom kilometrazom vjerovatno si uticao na malo vecu potrosnju ulja u kratkom vremenskom periodu... redovno kontroliraj nivo ulja ... ja neznam jel taj motor ima hidropodizace ali vrlo je moguce da zbog niskog pritiska kojeg spominjes da se cuju hidropodizaci na polovini gasa... prvo izmjeri pritisak ulja u leru ;) kad si mjenjao ulje, kakvo si sipao ... moze biti i do loseg ulja ;)

ulje je selenia 20k prije 7 dana u servisu nasuto znaci ulje je odgovarajuce

Limp je napisao(la):
to definitivno nesto nije u redu, ipak sa tolikim kilovatima auto treba da cupa... spoji ti njega na dijagnostiku, vidi senzore, uzupcenje i sl...

u 5 dana sam ga 2 puta kopco na diagnostiku i oba puta mi je izbacio 2 lambda sonde neznam dali bi moglo biti do njih

raymo je napisao(la):
Promjeni ulje uzmi seleniu i ne igraj se mozes sebi motor pokvariti a ako je selenia unutra provjeri senzor ulja na diagnostici mada ja mislim da je u tebe ovo mostarsko ulje sto snadbjeva kolrga od jednog clana foruma:lol:
Cim ti toliko trosi znaci da nesto ne valja plus ti javlja gresku nije to g2 da je normalno da svjetli lampica ulja.;) pravac diagnostika:cool:

ulje je 20k selenia a na diagnostici sam bio juce, al otici cu i danas da vidim hoce li nesta novo reci

CavallinoRampante je napisao(la):
To ti dodje standardno za JTS motor ako je mladji od 2004te i druga polovina 2003... Sada nema ni 80kW, tako da je normalno ubrzanje. Kod tog motora vrlo brzo odlaze karike, a sve unutra se vrlo brzo 'trosi' (prebrzo prlja, skuplja garez na usisnim kanalima i ventilima) i ne moze se nista uraditi da se to sprijeci, moras cistiti glavu, a ako hoces pune performanse - zamjena centrale, bregaste usisa. Osim ovoga, probaj sa provjerom karika, brtve poklopca ventila, provjeri da li su svjecice masne i naravno bobine

nisam ovo znao,da su jts motori ovako osjetljivi,hvala na savijetu pogledat cu sta mogu uraditi,a neznam dali bi moglo da bude do uljne pumpe da slabo baca pa da prijavljuje gresku zbog nje :icon_question:
 
Član
Prijatelju, auto ti lijepo napise sta ga boli, a ti i dalje nastavljas po svom. Tjeraj to da ti provjere pritisak ulja inace ces zdrobit motor u karter.
 
Ja mislim da nije do same pumpe, nego su neke stvari zacepljene, ali krene lagano od dijagnostike, mada ti vjerovatno ne gine otvaranje motora, jer ne moze auto koje treba da ide 220 ici 180 jer mu malo fali pritiska ulja...
 
Legend
Druze postoji mogucnost da ti je pukla crpaljka od pumpe od ulja, to je boljka na dosta alfi, napukne skroz malo, i javlja ti slab pritisak ulja. To nije tesko provjeriti, dizalica, ispustis ulje odvrnes karter i pregledas crpaljku.

9929_0.JPG
 
Član
Nemoj ici kod toga kod kojeg si vec bio vec otidji kod drugog jbg ako nista i u ovlasteni ko zna alfe i ko ce ti to napraviti a ne da djabe spajajs diagnostiku covjek koji zna radit alfe cim je proba znace sta joj je;)
 
Član
Pozdrav, ako ti trosi ulje ili su karike ili vodilice ventila nema trece, ako hoces da ti se uradi kako treba idi kod provjerenog majstora HOTA ;)
 
Član
S@jko je napisao(la):
Prijatelju, auto ti lijepo napise sta ga boli, a ti i dalje nastavljas po svom. Tjeraj to da ti provjere pritisak ulja inace ces zdrobit motor u karter.

A valjda nece do sutra nista biti,bar se nadam,sutra cu u servis opet

CavallinoRampante je napisao(la):
Ja mislim da nije do same pumpe, nego su neke stvari zacepljene, ali krene lagano od dijagnostike, mada ti vjerovatno ne gine otvaranje motora, jer ne moze auto koje treba da ide 220 ici 180 jer mu malo fali pritiska ulja...

to mi je bilo cudno,sve sam zaobilazio otvaranje motora al izgleda kao sto kazes da cu morati

daki je napisao(la):
Druze postoji mogucnost da ti je pukla crpaljka od pumpe od ulja, to je boljka na dosta alfi, napukne skroz malo, i javlja ti slab pritisak ulja. To nije tesko provjeriti, dizalica, ispustis ulje odvrnes karter i pregledas crpaljku.

9929_0.JPG

Hvala drug na prijedlogu pogledat cu to sutra odma,mislim ipak je bolje da je ona otisla nego da otvaram cijeli motor

raymo je napisao(la):
Nemoj ici kod toga kod kojeg si vec bio vec otidji kod drugog jbg ako nista i u ovlasteni ko zna alfe i ko ce ti to napraviti a ne da djabe spajajs diagnostiku covjek koji zna radit alfe cim je proba znace sta joj je;)

ma otici cu u ovlasteni iako ce mi kozu oderat sa cijenom al bar cu bit miran :icon_smile:

Mirsado je napisao(la):
Pozdrav, ako ti trosi ulje ili su karike ili vodilice ventila nema trece, ako hoces da ti se uradi kako treba idi kod provjerenog majstora HOTA ;)

Vjeruj mi drug o Hoti sam razmisljao odma al hajde reko da ne idem dole odmah,al eto morat cu izgleda iskihat dobru sumu novca da je sredim kako treba.
 
Bolje ti je jednom da ti sredi kako valja nego da nakon par hiljadam kilometara sjebe se opet pa iznova, to je već dupli trošak. Ovdje je jedan momak kod nas imao isti motor kao u tebe i ne voza je već duže vremena isto neki problem ima, ali stvarno je nije štedio pa nije ni čudno što ne radi tako. U Velikoj Kladuši ako ti zapne djelova ima čovjek koji radi samo Alfa Lancia Fiat, i možeš sve naći.
 
Član
Vidi ako ti treba djelova za alfu imas lika LAKI on ti dovlaci Alfe iz svice ko lampa cijena dijelova su mu vise no povoljne, zato prvo kod hote neka ti on da svoje misljenje i procjenu stete poslje toga se javi ?
 
Član
Harli_team je napisao(la):
Bolje ti je jednom da ti sredi kako valja nego da nakon par hiljadam kilometara sjebe se opet pa iznova, to je već dupli trošak. Ovdje je jedan momak kod nas imao isti motor kao u tebe i ne voza je već duže vremena isto neki problem ima, ali stvarno je nije štedio pa nije ni čudno što ne radi tako. U Velikoj Kladuši ako ti zapne djelova ima čovjek koji radi samo Alfa Lancia Fiat, i možeš sve naći.

ma normalno druze da bi uradio kako treba a ne svaki mjesec sarafanje vađenje i rastavljanje,to mi ne pada na pamet,radije cu je uraditi kako treba ili nikako

Mirsado je napisao(la):
Vidi ako ti treba djelova za alfu imas lika LAKI on ti dovlaci Alfe iz svice ko lampa cijena dijelova su mu vise no povoljne, zato prvo kod hote neka ti on da svoje misljenje i procjenu stete poslje toga se javi ?

E vidi jedne slucajnosti bas sam od Lakija kupio alfu,i naravno kaze da je sve zamijenio,mislim radio generalku i dao mi je broj od majstora koji je radio cini mi se Jasmin Gabela u Buća P. pa da odem kod njega da mi kaze sta je sa autom. E sad me tu sve vise stvari zbunjuje ako je on radio generalku prije cca 2 mjeseca kako ima simptome koji potsjecaju da se treba raditi generalka:icon_question:
sve u svemu sutra cu na mjerenje kompresije i pritiska ulja pa nakon toga pregled glave da nisu zapuseni ventili i naravno skinuti karter pa pregledat sve ostalo ako sve bude uredu neznam sta bi dalje pregledao,jer nikakvu gresku ne javlja na senzoru protoka zraka iako on moze da umrtvi auto ili da ispitam sonde da nije slucajno neka otkazala pa steka... Ma neznam sve cu pregledati pa cu znati na cemu sam ovako ima bruku nekih stvari sto bi mogle da uzrokuju stanje kakvo jest trenutno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top