Alfa 159 2006 2.4 147kw+chip gubi snagu neće da primi gas

Alfa 159 2006 2.4 147kw+chip gubi snagu neće da primi gas

Dobro bi mi došla pomoć ili neki savjet, ako je neko imao isti ili slican problem jer er ne mogu da riješim problem koji mi se desio nedavno. Kao sto sam rekao radi se o alfi 159 2.4 Jtdm 147Kw+chip. Problem je nastao kad mi se upalila lampica chek kontrol, oda tada mi je pocela gubiti snagu i gas. Kad se auto tek upali sve je u redu prvih par minuta, medjutim samo od jednom izgubi gas i nece da vuce. Broj obrtaja je maksimalnih 2190 i tada je snaga ravna nuli. Kad ugasim auto i ponovo upalim sve je u redu nekih par minuta i opet sve isto. Na dijagnostici je pokazalo jedinu gresku EGR ventil. Medjutim kad je cipovana egr ventil je blindiran i iskljucen u podesavanjima, kao i dpf filter.
 
Poslednja izmena:
Super Moderator
MAF ti je mjerac protoka zraka/protokomjer/luftmaser :D i tako. treba pregledati i MAP, probati ga ocistiti mada na 159 jtdm ne pomaze puno ciscenje MAP-a. MAP ti mjeri pritisak u usisnoj grani. Ne znam do koliko mjeri MAP, ali ako je recimo 3.5bar i ako ti auto prepunjava do 3.5 bar, moze stvarati probleme. prepunjava ili zbog zaprljanog turba (varijabilne geometrije), aktuatora nepodesenog, neceg loseg u mapi koja je uradjena
moze biti dosta stvari, treba spojiti na dijagnostiku i u voznji snimiti parametre
 
Pretpostavljam da je u pitanju MAF ili MAP da bi to pokazalo na dijagnostici, jer sam je vozio kod vise majstora na dijagnostiku i uvijek isto. A sto se tice MAP nema sanse da moze prepuniti turbina na leru kada radi, jer kazaljka od turba stoji normalno, a kada dodam gas skoci maksimalno do prve crtice, ovo govorim kad izgubi gas!? Auto je cipovano prije godinu i po, i sve je bilo u redu do prije par dana....
 
Poslednja izmena:
Super Moderator
nece ti pokazati MAF na dijagnostici, to se mora u voznji snimiti kako MAF radi. Nema veze sto tebi pokazuje kazaljka tako, mozda MAP dobija pogresne podatke. u leru ne moze prepuniti naravno. mozda da odes do visokog do bube, on je dobar majstor za alfe, nije ti puno daleko, vrijedi probat ako vec kod tebe nemaju rjesenje
 
Imam ovdje jos jednog majstora da obidjem, on ima originalnu fiatovu dijagnostiku, pa ako on ne rijesi, moracu negdje ici
 
Član
MAF ti je mjerac protoka zraka/protokomjer/luftmaser :D i tako. treba pregledati i MAP, probati ga ocistiti mada na 159 jtdm ne pomaze puno ciscenje MAP-a. MAP ti mjeri pritisak u usisnoj grani. Ne znam do koliko mjeri MAP, ali ako je recimo 3.5bar i ako ti auto prepunjava do 3.5 bar, moze stvarati probleme. prepunjava ili zbog zaprljanog turba (varijabilne geometrije), aktuatora nepodesenog, neceg loseg u mapi koja je uradjena
moze biti dosta stvari, treba spojiti na dijagnostiku i u voznji snimiti parametre


Nema teorije da puni 3.5 bara, na 3.5 bara da puni turbo iz 2.4 motora bi imao bi preko1000 konja, 3.5 bara koji puni turbo je velicine Kine :D njegova ne puse vise od 1 bar mozda do 1.3 max sa cipom sada, mada cisto sumnjam da i 1.3 puni...
Ostalo sto si napisao potpisujem ;)
 
Super Moderator
Nema teorije da puni 3.5 bara, na 3.5 bara da puni turbo iz 2.4 motora bi imao bi preko1000 konja, 3.5 bara koji puni turbo je velicine Kine :D njegova ne puse vise od 1 bar mozda do 1.3 max sa cipom sada, mada cisto sumnjam da i 1.3 puni...
Ostalo sto si napisao potpisujem ;)

ne puni 3.5 bara, oduzmes 1 bar atmosfere. na mojoj alfi je recimo MAP senzor 3 bara, i ako turbo puhne 2 bara (+ ovaj 1 bar), on ce iskljuciti turbo jer je prepunio :) to se meni desava i auto mi oduzima gas. recimo kod 1.9 jtd 8v je MAP 2.5 bara i ako turbo puhne 1.5 prepunio je
al nije ni bitno koliko puni, ako MAP ne cita kako treba odma ne valja. mozda te zezaju swirl klapne ako ih imas.. i to treba pregledati
 
Swirl klapne ako je to to što ja mislim, klapne usisne grane su isključene kada je čipovana. A sto se tiče turba, kad je stisnem dok ide gura kazaljku do 1,6 bara
 
Super Moderator
to znaci zakuca onu kazaljku do kraja? dalje ne moze ni da mjeri. i ako prepuni ne moze da ti pokaze jer nema dalje. swirl kad se ugasi, dobro bi ga bilo izvaditi skroz. ima kit koji se kupi za zatvaranje tih rupa gdje je swirl bio. ne znam ko ti to kod nas moze uraditi, po HR to rade bez problema i uhodani su, kod nas koga god pitam ''joj nije to lako bla bla''
 
Odprilike tako nekako da zakuca do kraja, dok je oštrije vozim ali ne pravi nikakav problem dok ne usporim, problem nastaje kada se vozi normalno i kad radi na leru. Zasto nastaje problem na leru, kad nema sanse da tad moze prepuniti. Da li postoji mogucnos da procesor prebacuje motor na Safe mod zbog greske koju pokazuje Egr? Ovo sve oko cipovanja i uklanjanja svega sto je nepotrebno je radio cini mi se da se tako zove Mirza iz Novog Sada
 
Super Moderator
prije da ce biti dejan iz novog sada, ali nebitno je to. egr kad je softwerski ugasen ne moze vise praviti problem. barem je kod mene gorio check engine zbog EGR-a i otkad sam ga ugasio softwerski vise nije pravio problem nikakav. nikako mi nije jasno zasto ga salje u safe mode kad normalno vozis :/
 
Kada smo pratili parametre na dijagnostici, jednostavno ima stavka gdje piše EGR iskljucen, i nije mi jasno kako moze da ga ocitava kao gresku na dijagnostici i da pali chek!? Kad pokusamo na dijagnostici da ponistimo gresku, nemoguce je ma ni na ttren da ponisti egr i chek na tabli :/
 
Član
Salje ga vjerovatno jer je turbo zaprljan, tada treba da odrzava razne pritiske pri dodavanju gasa perca nazad na turbini se polako otvarqju i zatvarqju da bi dodavala postepeno pritisak i odrzavale razne pritiske (postepene) itd, na punom gasu nemas problema jer se perca nazad zatvore skroz i tada turbo puni svom snagom, cim usporis perca krenu se otvarati i ako je turbo zaprljan perxe zaglavi i tu dodje do prepunjavanja na odredjenim obrtajima, gdje bi ecu ''rekao'' treba biti 0.5 bara a kod tebe se zaglave perca i puni ispod 0.5 ili puni preko 0.5 i onda vidi sa ne problem u necem i onda se pali safe mode... Tu ti moze biti greaka, ili u samom ventilu koji pokrece perca na turbu ili el ventilu itd...
 
Top