A6 2.5 TDI pomoć tuneri i mehaničari

A6 2.5 TDI pomoć tuneri i mehaničari

Član
Problem sa audijem A6 C5 2.5 TDI 150 ks čipovan na 180 ks(čip urađen u njemačkoj prije nego što smo auto kupili i ta je snaga upisana u saobraćajnu)
Auto solidno vuče do 3000 rpm(iako ni to nije bog zna što), preko 4000 je mrtav. Nekad uđe u safe mode, nema snage i mora ga se ugasit-upalit i onda opet nekako ide.
Mjenjan je MAF senzor(prije godinu dana) i neki senzor iza fara (valjda je to MAP) Ona dva ventila (n75 i ona drugi) svi vakumi i crijeva pregledani. To je prije par dana promjenuto i provjereno
JA mislim da je još ostala turbina. Ali možda vi još znate neku caku
Evo i grafa
Crveno okretaji zeleno pritisak turbine. 2-3-4 brzina pun gas
Vidite kako u drugoj napumpa preko 1.5 bar i onda spadne pa se talasa, tako i treća i četvrta


Sad neznam koji bi trebao inače biti pritisak turbine i kako se on kreće kroz okretaje, posebno kod mapiranog auta.
Tako da i vi koji mapirate auto napišite koju riječ ako vam nije problem
 
Član
Ovako prvo sto kazes preko 4000 je mrtav, to je i u neku ruku normalno jer to auti o razvija max snagu do 4000 rpm
ovo ti je samo primjer tog motora da vidis gdje mu je max snage
Audi C52.5 TDI
162 PS / 160 bhp / 119 kW @ 4000 rpm
310 Nm / 229 ft.lb / 31.6 kgm @ 1400-3600 rpm

Da li ti autp dimi nazad crn dim? jer ako je dobro cipovan i ako je dobar turbo on ne smije nazad da izbaciva crn dim kad se auto recimo stisne, on smije izbaciti recimo manji kao oblacic crnog dima ako se auto cesto vozi lagano po gradu i onda nakon dugo vozenja tako po gradu kad se stisne i on izbaci i dalje nema nista to je ok, ali ako on i dalje izbaciva crn dim i ti ga vidis u retravizoru nazad kad ga stisces to ti znaci da imas viska nafte u cilindrima, tacnije fali zraka u cilindrima za tu kolicinu nafte, znaci ili lose cipovan ili losa turbina koja ne moze dati dovoljno zraka za tu kolicinu goriva...
To sto "baci" u safe mode je vjerovatno jer turbo digne pritisak vise nego treba i ECU "ugasi" turbo tacnije otvori pera na izduvu tako da turbina prestane puniti. Ti kad ugas i auto i upalis ECU se resetuje i ides dalje, moze biti da ti je vakum los da ti nije turbina otisla jer znam kod 2.5 tdi motora im je bas mana vakum na turbini i gdje god na otpadu ima uzeti turbi niko nece da proda zasebno vakum nego samo sa turbinom, moze biti da su perca na turbu zaprljana i zaglave u jednom trenutku i turbo tada digne pritisak vise nego treba, simpa vakuma pohrdja i zaprlja se i vakum ne moze pravilno da otvara perca turbine na izduvu ili bajpas kako god hoces da to zoves :)
 
Član
Imao slican problem i uradio kao i ti sva crijeva i vakume provjerio itd itd. Nije bilo bolje, dok nisam evo ima 3dana otisao u Užice i uradio reparaciju turbine, sada vise nemam tih problema drugo auto skroz.
 
Član
RS turbo iz grafa se vidi da turbina ne pumpa dobro. Auto se na svakih 500 km gradske vožnje vozi autoputem 1000 km.
Auto je dobro čipovano jer imamo ga već 7 g. i nije bilo nikad problema uvijek je dobro išlo. samo ga u zadnje 3g. vozi žensko pa ona nije ni skužila gubitak snage.
Auto je bukvalno mrtvo iznad 4000, prije je išaio 230 kmh na 4300 okr. sada ne može ni 190.
O kakvom vakumu na turbu pričaš? Jel to West gate ventil? Ma imam ja 2-3 turbine na otpadu samo nebi je još mjenjao. Nije baš čas posla a auto se koristi svaki dan

Ovo diganostika pokazuje
00575 intake manifold pressure 08 10 control limit surpassed-intermittent

Dakle kako god turbo mora dole?
 
Super Moderator
misli na vakum ventil na turbu koji stoji ili aktuator kako ga zovu? to mozes golim okom da vidis da li vakum otvara ili ne otvara. mora neko davati gas a ti da gledas. sad ne znam je li na tom audiju taj ventil na vidljivom mjestu, al moguce je da i on zeza.. mislim nije tesko provjeriti pa neces nista izgubiti. ako ne bude radio skini crijevo sa njega i i prst stavi na mjesto crijeva, ako uvlaci onda je taj ventil ispravan i trazi dalje. ima vise tih ventila koji su medjusobno povezani i ne mogu jedan bez drugog, al mislim da nikad nisu svi odjednom crkli, uglavnom jedan zeza
 
Član
Ok hvala, budem pogledao i sve to očistio. A gdje dođe ERG ventil ni njega nebi bilo loše očistit
 
Član
egr ti je na povratu iz ispusne grane na usisnu, neces ga zaobici prilikom skidanja sigurno, a ja sam svoj prilikom ciscenja blokirao i radi sve bez problema
 
Top