'74 Kadett C

'74 Kadett C

evo posto je zimsko doba i ima se visak vremena da i ja koju o svojem autu napisem.. :)

auto je radjeno neposredno prije pocetka sezone 2008 (mart-jul).
bio je 1.2 S sa nekih 50-ak 'konja' i naizgled u dobrom stanju (dok se nismo dublje zarovili... heh).
kao donator posluzila je omega A iz '91 sa motorom C20SE (2.0 8V - 124 KS).

cijela ideja bila je napraviti auto za SR i zabavu, tako da se uopste nisam trudio da ostane u sto originalnijem stanju..
gdje je trebalo rezalo se, varilo itd.. sve sa ciljem da auto bude funkcionalno.

Evo prepravki koje su do sada uradjene:
- motor 2.0 8V iz omege (kompletan rastavljen, uradjen i ponovo sastavljen-blok,glava)
- SM Chiptunig
- kompletna instalacija sa omege prebacena u kadetta (ukljucujuci i dio koji se ne veze za motor..)
- prepravljeni nosaci kako bi motor mogao stajati ravno
- mjenjac R25 iz omege
- olaksan zamajac
- kompletan tunel izrezan, podignut za 14 cm i zavaren, kako bi mjenjac mogao stati
- kardan kombinovan od originalnog i omeginog, skracen na potrebnu duzinu uz eliminaciju centralnog sklopa, balansiran
- nakon 3 samljevena originalna diferencijala ugradjen kompletan zadnji trap sa mante 2.0 GT
- amortizeri naprijed sportski plinski namjenski radjeni za model C
- amortizeri pozadi sa mercedesa W124 sportski plinski (postavljeni nakon sto se plinski nabavljeni za C kadetta nisu pokazali; mogu se ugraditi uz jako male prepravke...)
- sportske opruge - 50 mm naprijed/nazad
- za sezonu 2008 postavljen je bio nov set kvacila od omege A fabricki, koji je za ovu snagu bio sasvim dovoljan..
- zamijenjen i pojacan veci dio poda i ostalih limova na karoseriji
- zamijenjene zadnje obrve; postavljene od Golfa mk2 radi dobijanja prostora za zadnje tockove..
- prepravljena prednja hauba kako ne bi udarala u usisnu granu koja je ostala visoko nakon izravnavanja motora..


o mnogim sitnicama sa kojima sam se susretao i koju su oduzimale dane necu ni pisati...
auto je inace vozilo sezonu na toyo r 888 205/50/15 i najbolje ostavreno vrijeme auta je bilo 15.158.
zbog nekih problema sa dobavljacem, nitro cijelu sezonu nije stigao, tako da sa ovakvim rezultatom uzimajuci u obzir nekih 130 KS kojim raspolazem moram biti zadovoljan...

evo postavicu par slika dok se auto pravilo i kakav je sada...
 
...

inace za seznu 2009 spremam potpuno novi set-up..
vec sam kupio C20XE (16V GSi) motor koji ce biti novo srce..
palniram promijeniti neke stvari na zadnjem trapu i naravno tu je i nitro na narednu sezonu, tako da se nadam puno boljem vremenu...

kocnice koje su bile fabricke, samo zamijenjene novim, i koje su zbog male tezine auta dobro odradjivale posao do sad, vise nece biti dovoljne, tako da naprijed idu ventilirajuci diskovi sa rekorda 2.2 ..
umjesto dosadasnjeg usisa, naredne sezone vozit cu sa K&N kitom 57i, buduci da prepravke koje sam napravio na karoseriji kako bi stao originalni air box vise ne odgovaraju, a ne da mi se ponovo prepravljat - jednostavno je lakse postaviti gljivu i cold air :)..
sto se izduva tice, dosadasnji fi 60 trebao bi biti dovoljan, a ako sredstva dozvole dobit ce samo bolju granu...
auto ce dobiti i novu boju, tako da ce konacno poceti liciti na nesto :)

ima tu jos dosta stvari, ali to cu postavljati jedno po jedno kako se posao bude odradjivao..

toliko za sad..
 
Član
Bogami odrađen mamutski posao na kadetu ;), a vidim nisi još zadovoljan hehe pa nadam se punom uspjehu i sretno u daljim radovima ;)
 
hvala svima :)

jedan drug razmislja da nabavi jednog pa da mu prebacimo moj ovogodisnji setup..
inace koliko cujem bice dosta starih opela dogodine na trkama..
2 ili 3 iz mostara, prnjavor, ilijas, sarajevo mozda 2..., sve ispod 1980-te..

samo nek se radi... :)
 
Top