20 litara potrošnja 1.4 motora?

20 litara potrošnja 1.4 motora?

Član
Znači, ja nisam znao da je ovo moguće :confused:. Nasuo 40KM benzina, kroz 50km manje od pola goriva ostade :eek:, ne vozim 6.0 V8 jbg.
Ljeti je oko 6 litara, prezadovoljan sam, ali zimi ne mogu nasuti koliko potroši (a nije ni tolika zima -4 faktički zadnjih 7 dana), ne prelazim 2000-2200 obrtaja i maksimalno vozim 60 po gradu.
Ne ostavlja nikakve bare ispod sebe, znaci nista ne curi. Jedino sad kontam da negdje nekakav komad elektronike ubrizgava 3-4 puta više goriva.:banghead:
Prosle godine smo na zimu mijenjali senzor temperature rashladne tečnosti (kad je automatski saug ludio), i vratilo se na ono kako treba. Sad opet trosi ko budala a kada upalim ujutru ide sve po P.S.
Sad se sjeti! Na tehničkom mi je covjek rekao da je Lambda senzor pokvaren, ali da to kompjuter za svako starije auto sa tako visokim emisijama kaze. Je li mozda to?
Ako moze neko pomoci da mi objasni šta se dešava, hvala vam unaprijed!
Motor je 1.4 ABD 44kw, redovno servisiran.
 
Član
Može lambda sonda povećati potrošnju, ako ona dobija pogrešne podatke o smjesi zraka i goriva (npr da ima manje goriva nego što treba), može isto tako i davati motoru pogrešne podatke i tako povećati potrošnju goriva...
 
Član
probaj malo u leru da gasas vjerovatno ce biti vatromet , lambdu promjeni pod hitno :D nije ti u redu a najvise sanse su da je do nje
 
Član
Prvo zamijeni tu sondu , pa onda vidi stanje , ako bude opet prevelika potrosnja onda trazi dalje .
 
Član
Evo jutros samo sto dodje na 105km upali se lampica.
Gledao sam po netu, kazu da treba da trza motor, i da smrdi iz auspuha na pokvareno jaje (???)
probaj malo u leru da gasas vjerovatno ce biti vatromet , lambdu promjeni pod hitno :D nije ti u redu a najvise sanse su da je do nje
Probao sam, nema vatrometa xD
Na piku i na Ebay sam gledao, sve se krece oko 100-150KM zamjenska, ali niti trza, niti smrdi, niti sam imao vatrometa.
I da, osjeti se benzin kroz grijanje pojako.
 
Član
"I da, osjeti se benzin kroz grijanje pojako." negdje u motornom prostoru, vrlo je moguce da pusta gorivo...cim uvlaci na grijanje! Otvori haubu, pregledaj sve oko i na motoru, i crijeva dovodna od rezervoara, ako negdje pusta, mora se primjetiti da je vlazno.
 
I u mene je jednom dvica trosila 40 litara na 100km al kad je suplje crjevo od goriva,trosi koliko ima u njem...
 
Član
Eto, preživih zimu jedva nekako. Dođoše poslijezimski problemi.:bag:
Zima prestade, a potrošnja ostade. Benzin miriše ispod haube, gledaj gledaj, kad na suncu ugledam kao da se nešto dimi.
Zavirim ispod zracne kutije, kad dihtung od karburatora (poluajnsprica, kako već) ispucao od ivice do ivice i benzin bježi (a i zrak ulazi). Poklopim usis, motor nastavi radit.

Nova guma, i novi razvodnik (gasio se sve cesce kad je hladan, haj reko da vidim paljenje da rijesim).
Znaci, 30 ks se vratilo, koristim jednu trecinu gasa, 120 u cetvrtoj ko sale sad izvuče, znači auto ide ko iz crtanog filma da je izašao :eek:
Zagrije se sad za minutu, samo mu je povisok štangas sad (dosad mi je na 600 radio sad radi na 750, koliko treba uopste biti??)
Motor vise ne proizvodi vibracije, pljuštala kiša i bukvalno sam pomislio da se ugasio ali ne, obrtomjer kaze 750 :D
Ne zeli vise niske obrtaje u visokoj brzini, odmah trza, tako da sad minimalno 1300 obrtaja u bilo kojoj brzini (je li to problem?)
Sve, SVE je to ok, ide sad ko metak, samo tri stvari su mi problem:

Imam ulja na zračnom filteru (ne sad da je crn ali ima tragova), troši 10-11 litara, i sad, motor čvakće isto dizel, znači isto one stare škodice iz 1970 i to ide sa obrtajima motora.

- Što se tiče ulja, kontam da nije onaj ventil sto ide sa kartera pa dovodi ulje preko cijevi u usisnu kutiju. (PCV ventil, nešto, je li to skupo, trebam li se sikirati? :confused:)

- Potrošnja, čitam Bosch Mono-Jetronic ECU koristi temperaturu motora i lambda senzor da odredi smjesu. Zna li neko MOLIM VAS gdje se nalazi lambda sonda, jer na ETKA samo pokaže njen sastav, a ne gdje se nalazi.

- A što se tiče čvaktanja, kontam da je do ulja ili uljne pumpe nešto, na internetu kažu da je to zato što je hladno pa ulje je gusto, ali eto prodje hladnoca i jos je tu dok se dobro ne zagrije. Da li samo da zamijenim ulje pa da vidim šta će se desiti?

Hvala svima unaprijed!:)
 
Član
Vecina tih motora 'cakti' cak cak, k'o da ulja nema, nece stat ne brini, 2 godine kod starog u trici cakti. A ako obrtaji porastu, najprije ce bit' da je sajla zaglavila, neko sredstvo za odmascivanje i rijesis problem. Drugih problema nije imao, termostat jedino. Ljeti skroz malo trosi, zimi pije gorivo. Sve u svemu solidan.
 
Lambda sonda ti se nalazi na auspuhu, sad da li je blize motoru ili je negdje na sred auspuha.. Otdji na kanal i vidjet ces uvrnuto u auspuh i idu zice iz nje..
 
Top