10 god bocnih zracnih jastuka VW

10 god bocnih zracnih jastuka VW

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
Prije točno 10 godina Volkswagen je opcijski paket sigurnosne opreme koji se sastojao od vozačevog i suvozačevog zračnog jastuka dopunio bočnim zračnim jastucima. Bočni zračni jastuci integrirani u naslone prednjih sjedala Passata putnicima su prvi puta pružali zaštitu kod opasnih bočnih sudara. Otada je Volkswagen proizveo preko 12 milijuna automobila s bočnim zračnim jastucima i dao svoj doprinos kao sudionik bitke zvane sigurnosna tehnologija.

2007010421272446_1.jpg

Bočni sudar, na kojeg otpada otprilike 25 – 30 posto svih sudara, za inženjere predstavlja iznimno težak zadatak. Za razliku od frontalnog sudara, kod bočnog sudara karoserija i sustavi oslona moraju preko kratkog deformacijskog puta i u ekstremno kratkom vremenu obraditi impuls, a to je moguće samo pomoću inovativnih tehnologija.


2007010421272446_2.jpg

Kako bi putnici bili optimalno zaštićeni, Volkswagen je primijenio vrlo suvremeni i višestruki sustav senzora. U prednjim vratima Golfa su primjerice centralno smješteni senzori koji reagiraju na promjene tlaka zraka. Osim toga tu su i senzori ubrzanja u prednjim blatobranima i stražnjim vratima (ovi drugi kod verzija sa stražnjim bočnim zračnim jastucima i zatezačima pojaseva). Dodatni senzor ubrzanja smješten je u središnjem tunelu ispod kokpita; on provjerava signale vanjskih senzora i spojen je s upravljačkim uređajem zračnog jastuka.

Upravljački uređaj odlučuje o tome, je li potrebno aktivirati bočni zračni jastuk. Ako ga je potrebno aktivirati, započinje kompleksan postupak koji se odvija u nevjerojatno kratkom vremenu. Nakon samo šest tisućinki sekunde aktivira se punjenje: ciljani strujni udar kojeg odašilje upravljački uređaj izaziva taljenje osigurača u plinskom generatoru. Pritom nastaje dovoljno visoka temperatura koja aktivira punjenje. Zračni jastuk u naslonu sjedala nalazi se u optimalnom položaju za zaštitu putnika.


2007010421272446_3.jpg

Kod kemijske reakcije koja se odvija uslijed aktiviranja punjenja nastaje plin koji se uglavnom sastoji od dušika, vodene pare i ugljičnog dioksida. Ovaj plin iz generatora izlazi nadzvučnom brzinom i puni unutrašnjost 12-litrenog bočnog zračnog jastuka koji je izrađen od specijalne najlonske tkanine visoke čvrstoće. Zračni jastuk dakle s početnom brzinom većom od 100 km/h probija šavove u presvlakama naslona sjedala i kao zaštitni jastuk zauzima položaj između naslona i unutrašnje obloge vrata. Bočni zračni jastuci od Volkswagena su dovoljno visoki da pokrivaju tijelo putnika u području od zdjelice do ramena.

Sve to se odvija nemjerivom brzinom. Treptaj ljudskog oka traje 100 tisućinki sekunde a kod bočnog sudara pri brzini 50 km/h ono najvažnije se odvija puno brže. Samo 20 tisućinki sekunde nakon početka sudara bočni zračni jastuk je već potpuno raširen. U narednih 20 tisućinki sekunde putnika prihvaća zračni jastuk. Kroz ispusni otvor u tkanini prije isteka jedne sekunde plin se ponovno ispušta iz jastuka tako da putnik uranja u relativno mekani zračni jastuk. Zatezač pojasa koji se također aktivira pri nalijetanju, zaustavlja kretanje gornjeg dijela tijela.

Tijekom posljednjih 10 godina bočni su zračni jastuci konstantno dalje razvijani. Primjerice u Passatu: sile koje djeluju na trbuh putnika u novom su Passatu u odnosu na prethodnu generaciju Passata smanjene otprilike za 25%; osim toga one iznose samo još četvrtinu europske dopuštene vrijednosti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top