1.9 TDI 81 kW problem turbina

1.9 TDI 81 kW problem turbina

Član
Dakle auto je Leon 1.9 TDI 81 kW- 110 KS
Da objasnim slučaj, prije 2 mjeseca prešao sam na Leona, auto je imalo fantastično ubrzanje sve do 110-120 km/h..poslije toga turbina se skroz ugasi i auto k'o mutavo...jedva ide..morao sam stajati kraj ceste i ponovo paliti auto da se turbina ponovo upali, vozio sam majstoru i čim sam mu počeo govoriti šta mi dešava u toku ubrzavanja rekao je da je to prljave turbine, turbina je očišćena i polirana ali...poslije toga auto mi više nije imalo onu snagu koju je imalo prije čišćenja, jest auto ubrzavalo ali nema mi one snage kao prije, eh....prije 15-20 dana primjetio sam da poslije 120-130 km/h snaga maaalo padne ali turbina i dalje radi, i prije možda 6-7 dana turbina se OPET ugasila..ali prije gašenja turbine auto je opet konačno imalo onu snagu kao kada sam tek promijenio auto...auto ide kao ludo, ostavljam iza sebe i auta 50-60 konja jača ali poslije toga ugasi se turbina, senzor protoka zraka je očišćen, vozio opet majstoru i on kaže da je kućište oštećeno...da turbina dobija više pritiska nego što treba pa se zato ugasi da ne bio veći belaj...zato mi auto onako i 'poleti', ovo mi je prvi dizelaš u životu i zato sam panj u vezi toga..sve benzince vozio, treba mi savjet ili objašnjenje cijenjih forumaša šta dalje, do čega je??
 
Član
Nažalost nisam još stigao na dijagnostiku jer sam u gužvi zadnjih dana, sutra ću vidjeti ako budem imao sreće jer mi se sve češće gasi turbina :/
 
Član
Dzenii ti dobro veli... sve ti je to bez dijagnostike, ravno bacanju pasulja :brb: do sutra bi sad svi mi moglli nagadjati. Prvo dijagnostika pa onda viditi sta i kako dalje.
 
Legend
drug imao isti problem, bio mu prevelik pritisak turbine i kao sto ti je rekao majstor ona se sama iskljuci da ne bi bilo veceg belaja, to mu je namjestio da bi posle odredjenog vremena poceo ga protokomjer zezati, znaci auto ide turbina radi ali slaba vuca kako obrtaji rastu, zamjenio protokomjer ponovo, namjestio pritisak turba, kasnije je auto extra islo, zato ti je najbolje na dijagnostiku
 
Član
imao isti problem na svom leonu, na dijagnostici sve u redu, cak je i majstor isao sa mnom u voznji da mjeri pomocu dijagnostike i opet nista. tako sam ga i prodao. nesto kontam da to nije moje auto
 
imao sam identican problem,u pitanju Toledo, isto 81 kW motor.. nakon mijenjanja svih mogucih senzora, ventila, ciscenja usisa,EGR-a i turbine u ASD Viba,problem rijesen ciscenjem i kompjuterskim podesavanjem turbine u turbo activ-u u brijesnici
 
Poslednja izmena:
Član
OK, hvala vam ljudi na odgovorima. Htio sam ovako da vidim od pametnijih od mene jer nas je dosta vozilo ili još vozi 1.9 TDI pa htio da čujem je li još neko imao sličan problem, da nije čišćena turbina ne bi me toliko čudilo sve ovo, potražio sam mišljenje još jednog majstora i on kaže da to sve treba ponovo skinuti i očistiti jer ovaj prije njega nije uradio dobar posao?? Koštalo bi me do 300 KM sve.
imao isti problem na svom leonu, na dijagnostici sve u redu, cak je i majstor isao sa mnom u voznji da mjeri pomocu dijagnostike i opet nista. tako sam ga i prodao. nesto kontam da to nije moje auto
Nije valjda da se ovdje sretnemo ako je to taj Leon....karbon folija preko haube?? :)
Uglavnom, opet hvala vam na odgovorima, a ja ću sutra vidjeti da odem na dijagnostiku...valjda će se otkriti uzrok.
 
Član
OK, hvala vam ljudi na odgovorima. Htio sam ovako da vidim od pametnijih od mene jer nas je dosta vozilo ili još vozi 1.9 TDI pa htio da čujem je li još neko imao sličan problem, da nije čišćena turbina ne bi me toliko čudilo sve ovo, potražio sam mišljenje još jednog majstora i on kaže da to sve treba ponovo skinuti i očistiti jer ovaj prije njega nije uradio dobar posao?? Koštalo bi me do 300 KM sve.

Nije valjda da se ovdje sretnemo ako je to taj Leon....karbon folija preko haube?? :)
Uglavnom, opet hvala vam na odgovorima, a ja ću sutra vidjeti da odem na dijagnostiku...valjda će se otkriti uzrok.

300 KM za skidanje turbine i čišćenje, mislim da je to previše prijatelju,

150 KM za taj posao je plafon ako ne i previše,
 
Član
Ma šta i 150, meni je urađeno za 50, i to skidanje turbine, rastavljanje izduvnog dijela turbine, i skidanje komplet krilaca, imaju oni imbusi mali koji zapeknu unutra, za one koji se razumiju u to. ocisceno sve ispolirano i evo 2 godine kolje.
 
Član
Ja sam imao isti problem, sve uradio. promjenio maf senzor i opet problem. Na kraju se ispostavilo da novi maf senzor nije bio ispravan. Stavim drugi i rijesim problem
 
Član
150 KM za taj posao je plafon ako ne i previše,[/quote]
Znam, prvi put kad je čišćena koštalo me 130 KM ali kako se ponovo počela gasiti potražio sam mišljenje i drugih majstora, ovaj mi kaže da baš taj prvi put nije dobro očišćena i da bi on to odradio za 300 KM sve....misli mene preveslat, zato i jesam htio da čujem i vas jer neću da dajem pare da bi mi rezultati kasnije opet bili isti.

Ja sam imao isti problem, sve uradio. promjenio maf senzor i opet problem. Na kraju se ispostavilo da novi maf senzor nije bio ispravan. Stavim drugi i rijesim problem
Zet mi ima istog Leona, isto 1.9 TDI sa 81 kW samo dvije godine mlađi od mog, mislio sam prabaciti njegov da vidim kako će biti kod mene...neće biti problema nikakvih pošto su isti motori??

Uglavnom, danas sam radio dijagnostiku, problem ''regulacija pritiska turbine'', kada ulovim vremena otići ću u servis turbina objasniti slučaj i vidjeti sa njima mogu li oni šta uraditi..
 
Član
Hajde ovako uradi.Imao sam Toleda sa istim motorom,uradio dijagnostiku i ispostavilo se da turbina gubi pritisak.Kad skineš poklopac onaj plastični od mototra,kod EGR ventila imaju dva ili tri tanka crijeva gumena obložena pancirom,koja vode od njega do MAF senzora desno.Eh sad jedno od tih crijeva zna se probušiti tako da ti turbina gubi pritisak.Najčešće je u pitanju lijevi dio motora kad otvoriš haubu gore skroz do kraja motora.Jedno od crijeva vremenom se istopi od toplote i tu se stvori mala rupa kroz koju izlazo pritisak.Poskidaj i pregledaj detaljno ta crijeva vidi da nije koje šuplje.Ako bude,tih crijeva imaš u skoro svim autodijelovima na metar kupiti.Ja sam uzeo metar crijeva i bilo mi je dovoljno i još mi je ostalo a koštalo je 5-6 KM.Probaj to pa javi jesi li šta uspio.80% slučajeva je taj problem ako si sve ostalo uradio što se tiče turbine.
 
Član
Znam na koje misliš, čim ulovim vremena to ću i uraditi, ako nešto više pomaže...nekoliko dana poslije čišćenja turbine opet je skroz ''pala'', ispostavilo se da je iskočilo crijevo...ponovo uštekano i turbina ponovo proradila.
 
Član
Poslusaj ti mene druze, ako tebi baca turbinu u safe mode, izadji i pogledaj crijevo, nek neko da jaci gas, ako ti se crijevo puse previse ( pocne se puhati ko balon) znaci da si premasio granicu chip tuning-a tj prejak level da bi turbina mogla podnijeti. Turbina se ne cisti bezveze dok ti strucnjak ne provoza auta s dijagnostikom i iscita zadani i stvarno pritisak. Ako Turbina ne odradjuje pritisak sto je ECU zadao onda se cisti. A ako si "prenabrijao" svoje auto, onda ili stavljaj jacu turbinu ili na remap na manje snage...
 
Top