1.9 TDI 77 KW misljenja

1.9 TDI 77 KW misljenja

Pozz,
Razmisljam ubrzo kupiti "novo" auto i prvi izbor je na Octaviji druge generacije, godiste 2007 ili 2008, sa 1.9 TDI 77 KW motorom.
Interesuje me vase misljenje o ovom autu, tj primarno motoru.
Imam trenutno fabiu i znam koliko su skode dobre, jeftine za odrzavati, dosta pouzdane isl ali ovaj motor nikad nisam vozio.

Ima li neku bitnu manu?Na sta obratiti paznju? Dizne, plivajuci zamajac, turbina, veliki servis da je redovno radjen? Ima li jos sta od krupnijih stvari? DPF? EGR? Ovo sve govorim onako napamet sto bi moglo biti problem, cak nisam siguran ni ima li ovaj motor sve ovo :D
Kolike su cijene ovih skupih popravaka? Za veliki servis i lamela + zamajac znam manje vise cijene ali reparaciju turbine i dizne veze nemam...

Sljedece pitanje je vezano za ovaj isti model ali u 4x4 verziji?
Sta mislite o njima? Mnogo me privlaci za ova nasa Sarajevska brda, i sam zivim u jednom, i to povecem, brdu i par puta sam ostao na pola puta pa pjesacio kad padne snjeg...
Jesul posebno skuplje za odrzavanje osim ulja u diferencijalu? Potrosnja?

HVala i LP
 
Član
Uzmi 1.9 tdi 77kw u skodi mislim da je bjb kod motora i ne sikiraj se. Sto manje ekoloških normi manje te glava boli (mislim na dpf). Ja vozim b6 cipovan 77kw na 102kw vec 3 god bez problema... Sve u svemu kako naletis a motori kao motori su dobri ako su odrzavani
 
Član
Isto kao pitas za misljenje o Golfu 2...
Taj motor je i u Golfu 5, Passatu 6, Skodi Octavia, Seatu Toledu, itd.
Sve to sto si nabrojao od eventualnih kvarova ih stize kad tad i sve je skupo, samo je stvar sta ce od toga tebe zadesiti, a na tom motoru dizne nisu kvarljive, na 2.0 jesu, i DPF Octavie te godine nemaju, koliko ja znam dok npr.Golfovi i Passati imaju. Turbina je mene zakacila, na tom motoru, i cijena je oko 400 Eura, sa malim servisom, radjena u Uzicu-oni su skuplji nego ovdje nasi.
 
Isto kao pitas za misljenje o Golfu 2...
Taj motor je i u Golfu 5, Passatu 6, Skodi Octavia, Seatu Toledu, itd.
Sve to sto si nabrojao od eventualnih kvarova ih stize kad tad i sve je skupo, samo je stvar sta ce od toga tebe zadesiti, a na tom motoru dizne nisu kvarljive, na 2.0 jesu, i DPF Octavie te godine nemaju, koliko ja znam dok npr.Golfovi i Passati imaju. Turbina je mene zakacila, na tom motoru, i cijena je oko 400 Eura, sa malim servisom, radjena u Uzicu-oni su skuplji nego ovdje nasi.

Eto vidis kako si mi dobar odgovor dao :D
Mogu ja pretpostaviti da se sve od ovih kvarova moze desiti kad tad ali je nesto za odredjeni motor veca sansa a za nesto manja kao sto si mi ti naveo za naprimjer turbinu na 1.9 i 2.0.

Koliko si siguran za DPF? Ima li neko da potvrdi? Vecina ovih octavia, kako sam ja mogao vidjeti, je porijeklom iz Svice, vjerovatno i to ulogu ima.
 
Član
Nevjerovatno je to kako na ovom forumu niko o benzincima ne govori... Ako sam ista naucio o autima, to je da svaki iduci auto koji budem kupio bit ce benzinac ili bas mladji dizel. Kod nas kad spomenes 1.9 77KW kao da si bozansko stvorenje spomenuo. Jebo vas 1.9 77KW vise! :-D Taj motor je uzdignut zbog katastrofalnog 2.0 sa dvije bregaste koji je isao u Passat B6 koji ima niz inzinjerskih i fabrickih gresaka, i samo iz tog razloga naspram 1.9 KW 77KW koji nema te greske, 1.9 je uzdignut kao vjecni motor. I kod mene je 1.9 TDI cipovan stage one i ne bih ga vratio na fabricku mapu pa makar se raspao, jer kad se "cipuje" dobijes drugo auto. Ni ja nikad nisam imao problema s tim motor ni prije ni poslije cipovanja, doduse moj nema DPF al turbina ce kad tad doci da se radi. Taj motor bez cipa je jednostavno preslab za Octaviu i Passat, osim ako ces auto koristit samo od tacke A do tacke B. Preticanje je rizicno, obrtni moment vrlo nizak kad ti treba da se ispalis odnosno "treba mu dugo" da procepi. Sa kvalitetni chipom obrtni moment se poveca ciljano kad si u trecoj brzini gdje dobijes jace ubrzanje nego na fabrickom 2.0 od 140 KS i "ispaljivanje" je neminovno. Tako da, ako vec 1.9 TDI, onda obavezno chip. I da, vise trosi sa chipom ne slusajte pametnjakovice koji kazu da se smanji potrosnja, ne smanji vec se poveca i ne treba nikakva nauka da se to dokaze vec cista logika.
 
Poslednja izmena:
Nevjerovatno je to kako na ovom forumu niko o benzincima ne govori... Ako sam ista naucio o autima, to je da svaki iduci auto koji budem kupio bit ce benzinac ili bas mladji dizel. Kod nas kad spomenes 1.9 77KW kao da si bozansko stvorenje spomenuo. Jebo vas 1.9 77KW vise! :-D Taj motor je uzdignut zbog katastrofalnog 2.0 sa dvije bregaste koji je isao u Passat B6 koji ima niz inzinjerskih i fabrickih gresaka, i samo iz tog razloga naspram 1.9 KW 77KW koji nema te greske, 1.9 je uzdignut kao vjecni motor. I kod mene je 1.9 TDI cipovan stage one i ne bih ga vratio na fabricku mapu pa makar se raspao, jer kad se "cipuje" dobijes drugo auto. Ni ja nikad nisam imao problema s tim motor ni prije ni poslije cipovanja, doduse moj nema DPF al turbina ce kad tad doci da se radi. Taj motor bez cipa je jednostavno preslab za Octaviu i Passat, osim ako ces auto koristit samo od tacke A do tacke B. Preticanje je rizicno, obrtni moment vrlo nizak kad ti treba da se ispalis odnosno "treba mu dugo" da procepi. Sa kvalitetni chipom obrtni moment se poveca ciljano kad si u trecoj brzini gdje dobijes jace ubrzanje nego na fabrickom 2.0 od 140 KS i "ispaljivanje" je neminovno. Tako da, ako vec 1.9 TDI, onda obavezno chip. I da, vise trosi sa chipom ne slusajte pametnjakovice koji kazu da se smanji potrosnja, ne smanji vec se poveca i ne treba nikakva nauka da se to dokaze vec cista logika.

Brate moj lijepi, da si ti meni ziv i zdrav i fala ti na komentaru :)
Meni snaga i brzina igra ulogu ko lanjski snijeg. Trenutno vozim Fabiju 1.4 MPI sa 50 kw + plin sto ga oslabi cca 10% tako da ti to izadje na 45 kw ili ti ga 60 ak konja, tako da ce tih 105 konja biti sigurno napredak za mene.
Najbitnije mi je pouzdanost, pristojno odrzavanje i potrosnja. Mislim da octavia ispunjava sve kriterije.

Auto vozim 80% gradsku ali jako puno gradske, posao mi je udaljen 10ak kilometara guzve + u povratku 2,5 kilometra povelikog brda. (u autu je uvijek 4-5 ljudi tj pun)
Jednom godisnje na more, 4-5 puta na Bjelasnicu, i mozda 2-3 puta u godini relacije Mostar, Bihac isl, ako i toliko bude.

I za ovaj 4x4 model sam se odlucio samo zbog brda i cinjenica da svaki put kad zapada tokom dana ja ostanem na pola puta kad se vracam sa posla, pa navece dolazi po auto kad grtalica prodje.Tu nikakva snaga ne igra ulogu, ovi fol "dzipovi" ala Kia Sportage od 40 hiljada maraka bez 4x4 ostanu zaglavnjeni a golf cetvorka 4motion prodje bez problema.
Jos mi je gore kad izadjen vikendom na kafu u 2 popodne, 2 put se okrenem oko sebe kad ono 5-10 CM snjega napadalo, haj sad kuci se vrati sine dragi :D Mislim da ce mi tu 4x4 dati odredjeni komfor, daleko od toga da ga mislim lomiti po planinama, blatu isl.

Razmisljao sam i ja o benzinskim modelima tj onaj 1.8 TSI jer trenutno imam benzinca i znam njegove prednosti.
Problem je sto me strah potrosnje tih motora, kazu da ti turbobenzinci trose manje od ovih slabijih i starih modela i da je razlika svega 2.5 litra na gradskoj voznji u poredjenju sa dizelom.
Meni fabija trenutno sa gore pomenutim motorom potrosi 12.5 l zimi i 12 litara ljeti (znaci 80% voznja u Sarajevskoj spici uz puno auto uz brdo prilikom povratka + mozda 20% otvorene). i to mi je prihvatljivo uz cijene plina.
Na ove TSI ne preporucuju plin tako da ni sam nisam siguran...
Kad bi naso dobar model za 2 ili 2.5 hiljade manje od dizela mozda bi i uzeo jer bi mi trebalo 3-4 godine da potrosim tu razliku na gorivo.

LP
 
Poslednja izmena:
Član
Prilicno sam siguran za DPF, da je mala sansa da je te Škode te godine sa motorom 1.9 nemaju, ili eventualno vrlo rijetko...ja još nijednu nisam sreo. To što si frenky_ rekao se slažemo potpuno. Ima nas koji smo porodični ljudi i prošlo nas je, ili nikad nije ni bilo zanimljivo, jurcanje po putu i "čipovanje" al očigledno nisu svi došli još do te faze, ili jednostavno ne razumiju da to nije svakome cilj ni želja. Druga stvar "čipovanje" bez pojačavanja i sređivanja drugih stvari na motoru, po meni je bacanje para, jer će te kasnije stići, zamajac, turbina, crijeva itd... Vozio sam dosta auta, 1.9 tdi, ali u Passatu pet plus sa 96 KW tvdim da je daleko najbolji motor po odnosu snage, al su ga iz nekog razloga prestali ugrađivati kasnije. Stvari kao turbina, zamajac, egr. moraš da shvatiš, NISU KVARLJIVE ili MANA na autu, jednostavno životni vijek im je takav a i to je extra, a što nama stižu auta iz zemalja EU sa 300.000 i više km, pa ga vrate na 1x0.000 to je naš problem, i zato imamo mišljenje o tima autima takvim, to je suština. Zamajac i turbinnu imaju i benzinci novije porizvodnje, ali je zbog sklopa motora i manjeg opterećenja taj dio više izdržljiv. Jednostavno tako je, pomiriš se sa tim, ili gledaš benzinca. Sredine nema.
 
Prilicno sam siguran za DPF, da je mala sansa da je te Škode te godine sa motorom 1.9 nemaju, ili eventualno vrlo rijetko...ja još nijednu nisam sreo. To što si frenky_ rekao se slažemo potpuno. Ima nas koji smo porodični ljudi i prošlo nas je, ili nikad nije ni bilo zanimljivo, jurcanje po putu i "čipovanje" al očigledno nisu svi došli još do te faze, ili jednostavno ne razumiju da to nije svakome cilj ni želja. Druga stvar "čipovanje" bez pojačavanja i sređivanja drugih stvari na motoru, po meni je bacanje para, jer će te kasnije stići, zamajac, turbina, crijeva itd... Vozio sam dosta auta, 1.9 tdi, ali u Passatu pet plus sa 96 KW tvdim da je daleko najbolji motor po odnosu snage, al su ga iz nekog razloga prestali ugrađivati kasnije. Stvari kao turbina, zamajac, egr. moraš da shvatiš, NISU KVARLJIVE ili MANA na autu, jednostavno životni vijek im je takav a i to je extra, a što nama stižu auta iz zemalja EU sa 300.000 i više km, pa ga vrate na 1x0.000 to je naš problem, i zato imamo mišljenje o tima autima takvim, to je suština. Zamajac i turbinnu imaju i benzinci novije porizvodnje, ali je zbog sklopa motora i manjeg opterećenja taj dio više izdržljiv. Jednostavno tako je, pomiriš se sa tim, ili gledaš benzinca. Sredine nema.

U prvom postu kazes da nemaju DPF filter a u drugom da su male danse da ga nemaju :D
Zbunio si me malo hhaha

U principu sam svjestan svih mana dizela ssmo vjerovatno na nekim motorima je nesto cesce a nesto rijedje...

Kakve su cijene velikog i malog servisa ns tim motorima?
 
Član
Pricati o bilo kakvom jurcanju i slicno sa 1.9 pa i 2.0 motorima je irelevantno. Ne pricam o "jurcanju" uopce, ali i porodicni covjek dodje u situaciju da pretice ili da mu treba snage u kriticnom momentu da izbjegne potencijalni problem na cesti.
 
Član
porodicni covjek dodje u situaciju da pretice ili da mu treba snage u kriticnom momentu da izbjegne potencijalni problem na cesti.

Jel se pod ovim smatra da "porodican" covek ulece u makazice, rizikujuci glavu i svoju i svoje porodice pa onda ocekuje da ga auto cupa iz g.... i placa njegove greske?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Član
Upravo zbog necije tudje greske se to moze desiti pa onda ocekuje da ga auto cupa iz g.... i placa tudje greske.
 
Član
Ako ti je 80% voznje po gradu nemoj ni gledati dizela, pogotovo s dpf filterom. Jer ce ti brzo pocet problemi i onda ce opet vw biti govno. Benz ti je i jeftiniji za odrzavanje, s obzirom da ne radis puno kilometara vjeruj mi da ti je to najbolji izbor. Sto se tice pogona tu nemas brige. Odrađuje posao savrseno

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Ako ti je 80% voznje po gradu nemoj ni gledati dizela, pogotovo s dpf filterom. Jer ce ti brzo pocet problemi i onda ce opet vw biti govno. Benz ti je i jeftiniji za odrzavanje, s obzirom da ne radis puno kilometara vjeruj mi da ti je to najbolji izbor. Sto se tice pogona tu nemas brige. Odrađuje posao savrseno

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Ne radim sad aman puno kilometara, 12k godisnje, oko 1000 mjesecno.
Uz potrosnju sa 4x4 od 7 na 100 km meni treba nekom prostom matematikom 70 litara dizrla sto je oko 165 KM.
Kolko bi ovaj 1.8 TSI povuko? Nek je 10l to je cca 80KM vise nego dizel, mozda i vise.

Znas kako to ide kod nas, izleti neki kvar pa dizi s limita, s kreditne kartice pa se mjesec dva pritrpi da to namiris.
Ne znam kako bi mjesecno podnio haman 100 KM fixno veci izdatak...
Auto se svakako uzima na kredit, cak i ako bi ustedio 2000 KM u startu na benzincu ja cu to osjetiti na rati kredita vrlo malo, nije da cu sad imat 2000 na gomili da sipam gorivo...

Ni sam nisam pametan.

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Top