1.6b paljenje - zeznuo sam stvar

1.6b paljenje - zeznuo sam stvar

Član
Ljudi zeznuo sam stvar, vidio sam da mi auto ne vergla kao treba. Bio sam prisutan kod majstora kad smo nakon zamjene motora prvi put palili auto, tada je on zakretao razvodnik lijevo - desno i nastimao da valja. Pomislio sam da nije dobro zategao onu 13-ku pa se pomjerilo i onda sam ja nastupio. Zakrenuo sam malo razvodnik i nastimao da vergla k'o veliki, ali problemi su nastali kad sam krenuo da vozim. Nije mogao da radi u leru, puca na auspuh, nema snage, temperatura otisla u vraziju mater. A prije toga je isao odlicno, taj dan sam nasuo gorivo u prazan rezervoar i prije nego sto sam ista dirao pucalo je na auspuh i ugasio se par puta u leru. Pa sam pomislio da moze biti i do goriva ?? Ne ide mi se sad majstoru, skontat ce da sam dirao pa ce me zafrkavat :lol: Kako da rijesim stvar :icon_question:
 
Član
fino upalis autu i posto nemas stroboskop lagano ponovo namjestaj razvodnik paljenja, ali mora ti auto raditi u protivnom si jebo stvar bezz stoboskopa mrka kapa.
Znaci upalis auto i pustis da se zagrije popustis taj saraf i lagano najestas razvodnu onako oduha da ti fina radi na leru, dotegnes i provozas ako slabo vuce i puca onda pomalo opet podasavaj, ali ti je najbolje ako ne pogodis kod majstora to je 2 minuta posla .

fino upalis autu i posto nemas stroboskop lagano ponovo namjestaj razvodnik paljenja, ali mora ti auto raditi u protivnom si jebo stvar bezz stoboskopa mrka kapa.
Znaci upalis auto i pustis da se zagrije popustis taj saraf i lagano najestas razvodnu onako oduha da ti fina radi na leru, dotegnes i provozas ako slabo vuce i puca onda pomalo opet podasavaj, ali ti je najbolje ako ne pogodis kod majstora to je 2 minuta posla .
 
Član
Ma ja sam zafrkao stvar, gledao sam samo da vergla, a rad motora nista.
I majstor ga stima bez aparata :D
Sad me strah da nisam zafrkao motor, temperatura se zakucala, a kad sam otvorio haubu cuje se voda kako kljuca. Kako sad da znam je li se sta zafrkalo ?
 
za početak promjeni potpis, jer je smiješan u odnosu na šta ti se dešava i šta radiš...a sad savjet, pravac majstoru ,jer ti auto kuha , i nastaviš li tako neče ni od tog motora biti ništa...
 
Član
Ma realno moze se i bez stroposkopa nastelovati ako se zna, ali sa stroboskomom je puno lakse, a to sto ti kuha vjerovatno zbog nepravilnog podesenog paljenja u razvodnoj ruci ti je dignuta i temperatura. Odma kod majstora ali vidi koji ima stroboskop da ti to posteno podesi i da znas da se ispravno podesavanje radi SAMO kad je auto zagrijano na radnu temperaturu. ;)
 
Provjeri na autodati na koliko stupnjeva se stela paljenje i pri kojoj temperaturi kao i na koliko okretaja...
To ti je jedino sigurno i 100%tocno....stroboskop i pomalo...sve ovo ostalo na osjecaj uho grlo nos zaboravi.:123:
 
Član
Sarajlija071 je napisao(la):
za početak promjeni potpis, jer je smiješan u odnosu na šta ti se dešava i šta radiš...a sad savjet, pravac majstoru ,jer ti auto kuha , i nastaviš li tako neče ni od tog motora biti ništa...

Ne mijenjam potpis i to nema veze s ovim sto mi se desava, to je iz srca.
To kuhanje se desilo samo jednom na kratko poslije ovog mog zahvata. Pitao sam za pomoc jer nisam htio ici majstora tusit, znao sam i sam da treba. U mom prisustvu majstor ih je par nastimao bez ikakvog aparata. Valjda je covjek i izmislio taj aparat. Sam cu ga nastimati :cool:
Hvala na pomoci ;)

@Mirsado, Dzin auto nije registrovan i ne ide mi se traziti majstora s tim aparatom, ovaj moj nema. A po obrtajima tesko da mogu nastimati jer jos nisam nabavio crijeva od coka na karbu pa su visi. Hvala ;)
 
Član
druze novi sam ovde ali imam iskustva oko paljenja ako hoces da podesis sam odvrni prvu svecicu od prvog cilindra odvrni razvodnik paljenja sa kljucem 13 ubaci auto u trecu brzinu ili cetvrtu znaci normalno nemoj davati kontakt na bravi zatim gurni auto napred ili nazad da ti se poklope zarezi na deklu motora i na remenici pogledaj lako ih je uociti zatim pogledaj sa sarafcigerom kroz navoj od svecice koju si odvrnuo znaci obavezno prvi klip u redu za paljenje dali se klip nalazi u gornjoj fazi znaci mora biti u gornjoj fazi kad se zarezi poklope to ces primetiti tako da ce ti sarafciger dodirnuti klip kad ga gurnes kroz otvor od svecice a ne da propadne u cilindar slobodno to odradi polako nista na silu zatim podesi razvodnik da finger koji se nalazi u razvodnoj kapi bude na prvom kabal od prve svecice znaci na prvom klipu odakle si odvrnuo svecicu zatim zategni razvodnik postavi kapu trebao bi ako si sve uradio kako treba imati redosled paljenja 1-3 2-4 klip
Ovo treba da uradis ako si skidao razvodnik paljenja a cini mi se da jesi,ako nisi onda samo popusti razvodnik nadji nekog nek startuje motor a ti pomalo zakreci ugao paljenja dok ne upali podesi gde najmirnije radi to i je u milimetar kad podesis da startuje kako treba,znaci zakreces ugao paljenja samo pod uslovom da razvodna kapa ne probija struju inace nije preporucljivo!Ako budes radio ovo prvo ugao paljenja moras opet podesiti nakon toga
Ako sam sta pogresio ili propustio neka me neko ispravi
:icon_eek:

druze novi sam ovde ali imam iskustva oko paljenja ako hoces da podesis sam odvrni prvu svecicu od prvog cilindra odvrni razvodnik paljenja sa kljucem 13 ubaci auto u trecu brzinu ili cetvrtu znaci normalno nemoj davati kontakt na bravi zatim gurni auto napred ili nazad da ti se poklope zarezi na deklu motora i na remenici pogledaj lako ih je uociti zatim pogledaj sa sarafcigerom kroz navoj od svecice koju si odvrnuo znaci obavezno prvi klip u redu za paljenje dali se klip nalazi u gornjoj fazi znaci mora biti u gornjoj fazi kad se zarezi poklope to ces primetiti tako da ce ti sarafciger dodirnuti klip kad ga gurnes kroz otvor od svecice a ne da propadne u cilindar slobodno to odradi polako nista na silu zatim podesi razvodnik da finger koji se nalazi u razvodnoj kapi bude na prvom kabal od prve svecice znaci na prvom klipu odakle si odvrnuo svecicu zatim zategni razvodnik postavi kapu trebao bi ako si sve uradio kako treba imati redosled paljenja 1-3 2-4 klip
Ovo treba da uradis ako si skidao razvodnik paljenja a cini mi se da jesi,ako nisi onda samo popusti razvodnik nadji nekog nek startuje motor a ti pomalo zakreci ugao paljenja dok ne upali podesi gde najmirnije radi to i je u milimetar kad podesis da startuje kako treba,znaci zakreces ugao paljenja samo pod uslovom da razvodna kapa ne probija struju inace nije preporucljivo!Ako budes radio ovo prvo ugao paljenja moras opet podesiti nakon toga
Ako sam sta pogresio ili propustio neka me neko ispravi
:icon_eek:
 
Top