Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

nisam bio u mogucnosti gledati , vidim juce sam gledao kval. i McM je jako dobar bio.

Kakvi su danas bili :icon_question:


malo da neko napise rezime utrke et cisto informativno :icon_smile:
 

MTR

Član
Konačno na vrhu: Rubens nadmudrio Hamiltona!

Vozač Brawn GP-a Rubens Barrichello pobjednik je Velike nagrade Europe, vožene u španjolskoj Valenciji...

Konačno je došao i njegov trenutak. 38-godišnji Rubens Barrichello u Valenciji je ostvario prvu ovosezonsku pobjedu, prvu u karijeri za volanom Brawn GP-a, i sada se i on ozbiljnije uključio u borbu za naslov prvaka.

Rubens je odvezao perfektnu utrku: startao je kao treći, iza dva McLarena, no prilikom svakog ulaska u boks probio bi se pored jednog i na kraju završio na samom vrhu.

Drugo mjesto pripalo je Lewisu Hamiltonu, najvećem favoritu utrke, koji nije mogao brzinom odgovoriti Brazilcu, a još je imao problema u boksu prilikom drugog ulaska, kada gume nisu bile spremne na vrijeme, i tu je izgubio ključne dragocjene sekunde.

Kimi Raikkonen za volanom Ferrarija odradio je posao jako dobro i na kraju završio treći, ispred Heikkija Kovalainena u McLarenu, za kojeg je četvrta pozicija dobra, no pitanje da li i dovoljno dobra da ga i sljedeće sezone gledamo u McLarenu.

Solidnu utrku također su imali Rosberg i Alonso, peti i šeti, dok je vodeći u ukupnom poretku, Britanac Jenson Button zabrljao na samom startu, pao na deveto mjesto i kasnije se više nije bio u stanju probiti visoko, iako je imao na raspolaganju pobjednički bolid. Sedmo mjesto sigurno ga nije zadovoljilo.

Luca Badoer za volanom Ferrarija malo se oporavio nakon loših kvalifikacija, i na kraju završio na 17. mjestu. No, u pojedinim trenucima djelovao je kao da nikad u životu nije vozio Formulu 1.

U ukupnom poretku dvojac iz Brawn GP-a probio se na čelo poretka: Button vodi sa 72 boda, dok ih Barrichelo ima 54. Webber i Vettel nisu uspjeli osvojiti bodove u Valenciji i time su kompromitirale svoje izglede za osvajanje naslova prvaka.

Sljedeća utrka vozi se već za tjedan dana u belgijskoj Spa, a do kraja sezone još je šest utrka.

Formula 1, VN Europe:

1. Rubens Barrichello (Bra), Brawn-Mercedes

2. Lewis Hamilton (VB), McLaren-Mercedes +2.3

3. Kimi Räikkönen (Fin), Ferrari +15.9

4. Heikki Kovalainen (Fin), McLaren-Mercedes +20.0

5. Nico Rosberg (Njem), Williams-Toyota +20.8

6. Fernando Alonso (Špa), Renault +27.7

7. Jenson Button (VB), Brawn-Mercedes +34.9

8. Robert Kubica (Polj), BMW Sauber +36.6

Ukupni poredak:

1. Jenson Button (VB), Brawn-Mercedes 72 boda

2. Rubens Barrichello (Bra), Brawn-Mercedes 54

3. Mark Webber (Aus), RBR-Renault 51.5

4. Sebastian Vettel (Njem), RBR-Renault 47

5. Nico Rosberg (Njem), Williams-Toyota 29.5

6. Lewis Hamilton (VB), McLaren-Mercedes 27

7. Kimi Räikkönen (Fin), Ferrari 24

8. Jarno Trulli (Ita), Toyota 22.5

...

Poredak konstruktora:

1. Brawn-Mercedes 126 bodova

2. RBR-Renault 98.5

3. Ferrari 46

4. McLaren-Mercedes 41

5. Toyota 38.5
 
Član
Domenicali stao u Badoerovu obranu

Šef Ferrarijeve F1 momčadi Stefano Domenicali kaže da će Luca Badoer unatoč vrlo lošem nastupu na svojoj prvoj zamjenskoj utrci u Valenciji i dalje ostati u prvoj vozačkoj postavi. Domenicali je u svojoj izjavi pozvao na razumijevanje situacije u kojoj se Badoer nalazi, podsjećajući na činjenicu da je Ferrarijevom testnom vozaču ovo bila prva utrka u posljednjih 10-ak godina.

Badoer je tijekom utrke imao niz problema; izvrtio se, pregazio rubnu liniju po izlasku iz boksa te zaradio stop&go kaznu, neuspješno se pokušavao oduprijeti napadima konkurenata, no unatoč svemu kaže da je zadovoljan jer je postigao prvi cilj koji je imao kada je odlučeno da će u utrkama zamijeniti Felipea Massu.

"VOzio sam cijelog vikenda, u petak, subotu, nedjelju, i to je najveće postignuće koje sam mogao ostvariti. Ti natjecateljski kilometri s ničim se ne mogu usporediti, nakon ove utrke znam nemjerljivo više o bolidu nego sam to mogao naslutiti prije nego sam krenuo na prve slobodne treninge", kaže Talijan i dodaje da je utrka za njega mogla završiti i drukčije da nije bilo koškanja s Renaultovcima na početku utrke.

Domenicali je nakon utrke najavio da će već iste večeri razgovarati s Badoerom i analizirati zbivanja s utrke. Na izravno pitanje hoće li Badoer zadržati mjesto u momčadi za sljedeću utrku u Belgiji odgovorio je: "Mislim da hoće."
 
Član
Barrichello produžuje F1 karijeru

Jučerašnji fantastični nastup i velika pobjeda Rubensa Barrichella na Velikoj nagradi Europe nagnali su vremešnog Brazilca da prolongira odlazak iz Formule 1. Nakon sušnih pet godina Barrichello se napokon popeo na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja, a upravo taj rezultat nagnao ga je da u sebi definitivno prelomi te da javno iskaže ambicije da se i u narednoj sezoni pojavi na stazama Formule 1.

Sve donedavno Rubens je govorio da postoji mala šansa da se krajem sezone oprosti, no sada jasno kaže da oproštaj ne dolazi u obzir. Ipak, svjestan je i Barrichello da je tržište vozača za 2010. godinu iznimno komplicirano. "Još je prerano za takve kombinacije jer cijelo tržište stoji zbog Alonsa i njegovog eventualnog prelaska u Ferrari. Ipak, svaki put mi treba najmanje 15 minuta da izađem sa staze jer ja obožavam razgovarati sa svima kao i oni samnom, stoga su moje šanse vrlo izgledne za slijedeću sezonu." Iako su uoči ove sezone mnogi već otpisali, najstariji F1 vozač tvrdi da je u formi života. "U mom životu nije postojao trenutak u kojem sam više volio voziti nego što je to danas. Mislim da odrađujem odličan posao i sa 37 godina došao sam u napon forme."

Inače, Barrichello je nastupio u Valenciji sa žuto-zelenom kacigom u znak podrške Felipeu Massi i s porukom "vidimo se brzo", a pobjedu je također posvetio svom sunarodnjaku koji je prošle godine pobijedio upravo na toj stazi.
 
Član
U pripremi novi F1 kalendar

Bernie Ecclestone obznanio je čelnicima F1 momčadi promjene u kalendaru za slijedeću sezonu, a najznačajnija novina je uvođenje još jedne utrke. Umjesto ovogodišnjih 17, naredne godine vozači Formule 1 sakupit će 18 Grand Prix nastupa, a u kalendar se vraća Velika nagrada Kanade što posebno raduje članice FOTA-e kojima je kanadsko tržište i općenito cijele Sjeverne Amerike od iznimne važnosti. Suprotno spekulacijama, Valencija će i nadalje biti domaćin Velike nagrade Europe, no promijenit će joj se datum jer organizatori nisu zadovoljni činjenicom da se održava tijekom godišnjih odmora u Španjolskoj.

Ecclestone se nada da se može pronaći rješenje da financijski propali Hockenheim i u slijedećoj godini ugosti Veliku nagradu Njemačke, dok će se britanski Grand Prix održati na Doningtonu ili pak Silverstoneu. Također, kao što je već ranije objavljeno u kalendar se vraća i japanska Suzuka.

Gene žali za propuštenom prilikom

Marc Gene frustriran je odlukom vodstva Ferrarija da umjesto njega šansu u Formuli 1 dobije Luca Badoer, no i nadalje ostaje "vjeran" vojnik. Ozljedom Felipea Masse u prvi plan izbio je veliki Michael Schumacher, no iz dobro poznatih razloga Nijemac je na kraju odustao od povratka u F1 okružje, a u Ferrariju su odlučili ukazati šansu 38-godišnjem Badoeru koji je posljednju utrku odvezao davne 1999. godine te ujedno nije sjeo u F1 bolid skoro godinu dana. Badoerov katastrofalni nastup na Velikoj nagradi Europe u Valenciji izazvao je pravu buru, pogotovo kad Ferrari u svom taboru ima i drugog test vozača Marc Genea koji je ove godine već pobijedio s Peugeotom na 24 sata Le Mansa.

Sam Gene priznaje da je očekivao da će upravo on dobiti šansu u Španjolskoj, no ujedno tako spreman je uskočiti ukoliko dobije priliku. "Ovi posljednji tjedni nisu bili laki za mene. Teško je prihvatiti činjenicu da nećeš voziti utrku na domaćem tlu nakon što si prije toga pobijedio na 24 sata Le Mansa i ujedno si odradio preko 10.000 testnih kilometara u Ferrariju i Peugeotu. Bez obzira što odluče za Belgiju ja ću to respektirati i prihvatit ću odluku. Ako ću voziti bit će fantastično, a ako ne tada ću biti kao i svaki drugi član momčadi. Ja sam aktivni vozač i moram raditi da vozim. Ja sam spreman i oni to znaju", napisao je Gene u svojoj kolumni u časopisu El Mundo.

U međuvremenu Ferrari je objavio da će i u Belgiji "propetog konjića" voziti Luca Badoer, no ostavili su mogućnost vozačke promjene nakon utrke u Spa.
 
Član
Novi kandidati za Ferrrijev bolid

Svakim danom sve je više potencijalnih kandidata koji bi rado zasjeli na upražnjeno mjesto u drugi Ferrarijev bolid, a na podužoj listi imena našli su se i Nico Hulkenberg te Sebastien Bourdais. Očajan nastup Luce Badoera na Velikoj nagradi Europe u Valenciji nagnao je čelnike Ferrarija da još jednom razmisle o svojoj odluci i šansi koju su ukazali 38-godišnjem Talijanu kojemu usprkos objektivnih poteškoća definitivno nije mjesto u Formuli 1. Badoer je zasad siguran, tj. dobit će priliku za još jedan nastup ovog vikenda u belgijskom Spa, a ukoliko dramatično ne popravi svoju vožnju izlazna vrata su već odškrinuta.

Kao jedan od izglednih kandidata spominje se Williamsov test vozač Nico Hulkenberg koji je trenutno vodeći čovjek GP2 prvenstva, a važno je napomenuti da iza njega stoji legendarni Schumacherov dugogodišnji menadžer Willi Weber. Jedna od realnijih opcija je i Sebastien Bourdais koji je nedavno dobio "pedalu" iz Toro Rossa, a njegovom karijerom ravna sin bivšeg šefa Ferrarija Jeana Todta. Zanimljivo je da su nakon nastupa u Valenciji svoje negativno mišljenje o Badoeru izrekli i brojni F1 vozači. Tako primjerice Kubica kaže da kad bi gubio dvije, tri sekunde po krugu tada bi sjedio doma, a ne bio na utrci Formule 1. Još žešći je Adrian Sutil prema kojemu ukoliko Badoer bude jednako spor i na Spa, tada će to biti sigurnosni problem za sve ostale vozače.

Nico Rosberg također nije mogao vjerovati koliko je spor Badoer rekavši da je zaostatak od dvije i pol sekunde po krugu gotovo nevjerojatan, jer je on toliko kasnio za Montoyom kad je prvi put u životu sjeo u F1 bolid, a imao je svega 17 godina.
 
Član
Renault uskoro objavljuje vozačku postavu

Momčad Renaulta trebala bi vrlo skoro objaviti imena vozača za 2010. godinu, no još uvijek nije poznato hoće li Alonso doista ostati ili kreće put Ferrarija. Zasad je gotovo pa sigurno da Romain Grosjean u narednoj godini dobiva pravu šansu te da će napokon zasjesti u F1 bolid i u Grand Prix utrci. Inače, s obzirom na novac koji se vrti oko Formule 1 zvuči gotovo nevjerojatno da Grosjean još uvijek radi honorarno za jednu banku u Ženevi. S druge pak strane goruće je pitanje Fernanda Alonsa o kojemu ovisi cjelokupno tržište vozača u Formuli 1, odnosno tek kad se konačno izjasni pokrenut će se lavina transfera i u drugim momčadima.

"Već pune dvije godine ljudi me pitaju što će se dogoditi sutra. Kad ćemo imati konkretnu odluku objavit ćemo je, a to bi trebalo biti vrlo skoro. Mi dobro radimo s Ferrarijem, imamo vrlo dobre odnose i nadamo se da će takvi ostati i u budućnosti. To je iznimno važna momčad koju treba respektirati jer su dosad učinili iznimno mnogo. No ja ću ih pokušati pobijediti", na sebi svojstven način pojasnio je situaciju šef Renaulta Flavio Briatore.
 

MTR

Član
da ne bude S. Loeb za volanom Renaulta, nedje sam sinoc citao da ima furku za F1 , bilo bi to ekstra
 

MTR

Član
Sebastian Loeb još uvijek nije odustao od svoje namjere da se okuša u Formuli 1. Usprkos nekoliko otežavajućih okolnosti, francuski vozač ne skriva mogućnost da ga vidimo u elitnom automobilističkom sportu, piše Sportnet.hr.

Prvo ime svjetskog prvenstva u reliju WTCC, Francuz Sebastian Loeb, ponovno je podgrijao nade svih koji ga žele vidjeti u društvu Kimija Raikkonena, Lewisa Hamiltona, Fernanda Alonsa i drugih velikih vozača Formule 1. Prva mu se prilika nudi u zadnjoj ovosezonskoj utrci. Na Velikoj nagradi Abu Dhabija mogao bi sjesti za upravljač Toro Rossa, a sljedeće godine svoju šansu vidi u novoj momčadi, USF1.

"Toro Rosso me pitao želim li stvarno uspjeti u Formuli 1. Ja prije svega želim znati tko je zainteresiran za mene, stoga je moj poznanik stupio u kontakt s američkom momčadi," otkrio je Sebastian Loeb. "Pruži li mi se prilika da vozim nekoliko utrka 2010. godine, a ne budem zauzet obavezama u reliju, zašto ne? Umjesto da se neprestano pitam što bih mogao učiniti u Formuli 1, trebao bih je isprobati i znati na čemu sam."

Međutim, Citroën je ranije izrazio neslaganje s njegovim željama i planira Loebu ponuditi produženje ugovora, koje će Francuz vrlo vjerojatno prihvatiti, a tada će Citroën diktirati uvjete. Osim toga, u reliju mu ništa ne nedostaje. "Uživam u svom sadašnjem poslu," naglasio je Loeb, no ideja izlaska na stazu Formule 1 sigurno mu je zanimljiva barem jednako kao i onima koji bi ga tamo željeli gledati.
 
Član
bilo bi dobro da dode u F1 , onda samo jos Dottore fali



Kubica bira po potencijalu

Gašenjem BMW-ove F1 momčadi krajem ove sezone Robert Kubica ostat će bez posla, a prema sadašnjim nagađanjima najbliži je prelasku u Renaultovu momčad. Talentirani Poljak krajem godine postaje tzv. free agent i već sad razmišlja o svojoj budućnosti, tj. momčadi u kojoj bi njegove kvalitete mogle doći do izražaja. Kubica kaže da je teško znati koja će momčad slijedeće sezone biti najbolja te da mu je puno važniji potencijal same momčadi.

"Čak i ako nemate brzinu na samom početku, ako radite s grupom dobrih ljudi možete znatno napredovati tijekom zimskih testiranja. Nitko ne može garantirati brzi bolid, no možeš dobiti garanciju za maksimalan trud i napor. Teško je u ovom trenutku procijeniti koja momčad će pobjeđivati slijedeće godine. Jedino je moguće pretpostaviti da će momčadi koje su ove sezone dobre imati dobar start i u 2010. jer se po pitanju aerodinamike bolidi neće mijenjati."

Kubica još nadodaje da ima dovoljno vremena za odabir momčadi te da mu se u ovom trenutku ne žuri, no činjenica je i da je dobar dio bolida već popunjen vozačima koji imaju važeće ugovore. Iako to još nitko ne želi potvrditi, najizglednija opcija za Poljaka je prelazak u momčad Renaulta.
 
Član
VN Belgije SPA

1.Slobodni Trening

1 J. Trulli Toyota 1:49,675 13
2 J. Button Brawn GP + 0,608 18
3 F. Alonso Renault + 0,693 13
4 S. Buemi Toro Rosso + 1,370 20
5 J. Alguersuari Toro Rosso + 1,854 24
6 R. Barrichello Brawn GP + 2,646 18
7 K. Räikkönen Ferrari + 3,255 16
8 H. Kovalainen McLaren-Mercedes + 3,708 11
9 R. Kubica BMW Sauber + 3,975 12
10 L. Badoer Ferrari + 5,393 20
11 G. Fisichella Force India + 14,297 11
12 N. Rosberg Williams + 14,830 13
13 R. Grosjean Renault + 15,838 13
14 N. Heidfeld BMW Sauber + 15,939 14
15 K. Nakajima Williams + 16,030 15
16 A. Sutil Force India + 16,164 10
17 M. Webber Red Bull Racing + 16,506 6
18 T. Glock Toyota + 16,656 15
19 S. Vettel Red Bull Racing 1
20 L. Hamilton McLaren-Mercedes

nakon 30 min. treninga je počela kiša da pada

najbrži na mokroj stazi je Giancarlo Fisichella sa 2:03,972
 
Član
evo jedan interesantan text


Imola - staza koju će svi pamtiti

Imola je jedna od ljepših stanica u kalendaru utrka formule 1. Lijep gradić, osobito u proljeće, krasna, po vinogradskim brežuljcima prirodno položena staza. Atmosfera uvijek odlična, ipak je to Italija.
Ima i loših stvari. Staza je nagužvana šikanama, ide se stani-kreni, pretjecanja su gotovo nemoguća. I naravno: to je mjesto crnog Grand Prixa u svibnju 1994.
Za sve koji tu tada bili u Imoli cijeli taj vikend nikad neće tako lako zaboraviti. Nakon osam godina sigurne formule 1 (još od pogibije Elija de Angelisa na u Paul Ricardu u svibnju 1986.), nitko vise nije niti pomišljao da se vozačima može nešto ozbiljno dogoditi. Ali, u Imoli je sve došlo odjednom. U petak je Rubens Barrichello jedva preživio strahovit udar u zaštitnu ogradu, u subotnjim kvalifikacijama je poginuo austrijski rookie Roland Ratzenberger, u nedjelju je na startu nakon sudara Pedra Lamyja i JJ Lehtoa kotac odletio preko žice i ozlijedio nekoliko gledalaca, a nešto kasnije je boksovima drugi kotac, onaj s Minardija Michelea Alboreta ozlijedio dvojicu mehaničara.

Ali, kulminacija horror-vikenda već je u tim trenucima bila iza nas. U bolnici u Bologni posljednje, nesvjesne, trenutke života prolazio je tada najveći vozač svijeta Ayrton Senna. Kad je utrka završila i kad su pobjednik Michael Schumacher i trećeplasirani Mika Hakkinen, kao u snu, drvenih lica, odgovarali na pitanja novinara, Brazilac je tehnički još bio živ, priključen na aparate. Sat kasnije i to je prestalo, i formula 1 vise nikada nije bila ista kao prije.
Ponajprije, uslijedila je sumanuta epidemija promjena na stazama. Uspaničeni moćnici FIA-e, u suradnji s preplašenim vozačima, natrpali su šikane posvuda., ponajviše, dvije u kilometru, u samoj Imoli. Ali, kulminacija je bila stupidna šikana posred najzahtjevnijeg zavoja svijeta, belgijskog Eau Rougea. To je, srećom, nestalo već iduće godine, ali su zato za tu, 1995., motori formule 1 smanjeni s 3,5 na 3 litre, uz još mnogo drugih tehničkih novotarija koje su nakratko usporile automobile.
Grand Prix cirkus nakon Senne zaista vise nije bio kao prije, ali i u jednom drugom smislu. Da, naime, Brazilac nije poginuo u svojoj 35.godini, formula 1 kakvu danas znamo bila bi drastično drugačija.
Kao prvo, Senna bi te 1994. vjerojatno osvojio svoj četvrti naslov prvaka svijeta. Damon Hill, Sennin kolega iz Williams-Renaulta, izgubio je naslov od Michaela Schumachera za samo 1 bod, nakon njihovog sudara u posljednjoj utrci. Senna je sezonu lose počeo, ali on je bio majstor u podešavanju automobila i vjerojatno bi njegov Williams-Renault počeo pobjeđivati Schumachera ranije i češće od Hilla, tada mnogo neiskusnijeg i, ruku na srce, sporijeg vozača.
Senna bi u Williamsu po ugovoru ostao i 1995. Da li bi te godine on pobijedio kombinaciju Schumacher/Benetton-Renault (od koje je Hill uvjerljivo izgubio), nikad nećemo znati. Ali, jedno je gotovo sigurno: Senna bi već te godine imao u džepu ugovor za 1996. s Ferrarijem. On je početkom 1994. naveliko govorio o svojoj velikoj želji da se preseli u Maranello, i taj je transfer bio velika javna tajna.
Dakle, 1996. ne bi u Ferrari prešao Schumacher, koji nikada ne bi pristao biti u istoj ekipi s vozačem kalibra Senne. Nijemcu su trebale četiri godine, i tim vrlo specijalnih ljudi, da od Ferrarija napravi pobjedničku mašineriju. Senna je, kažu, bio još bolji motivator ekipe od Schumachera. Možda bi on osvojio svoj prvi naslov za Talijane i ranije. To isto nikad nećemo znati, ali zacijelo bi mu prije povlačenja uspjelo osvojiti koji naslov prvaka, recimo dva. Senna bi ih tada imao ukupno šest, ali još je i važnije da bi za svo Sennino vrijeme u Ferrariju Schumacher morao biti u nekoj drugoj ekipi.
Da li bi i tamo ovoliko pobjeđivao, i da li bi onda, nakon Sennina povlačenja, i dalje bio zanimljiv Ferrariju, može se samo nagađati, kao i to u kojem bi pravcu čitav sport onda išao. Da Senna nije 1.svibnja 1994. poginuo u Imoli, formula 1 danas bi bila bitno drugačija, i u natjecateljskom, i u poslovnom, i u političkom smislu

Mladen Jergović
 

MTR

Član
o SENNI , ne treba puno da se pise , perfekcija i stil , fajter do kraja , od kad je on poginuo na Imoli mrzim Imolu i mrzim Wiliams , vozac kakav se nikad vise nece roditi. Nekad sam imao njegov poster od skoro dva metra na kojem je on sa biciklom pregleda pasicu u jednoj sikani . Covjek je vozio po 25-30 krugova u trci sa ostupanjem vremena po krugu od +10 do - 10 milisekundi !!!! Haj nek to danas neko napravi

SENNA 4 EVER :icon_cry:

@ Koki , hvala za podsjecanje ;););)
 
Član
VN Belgija Spa

2.Slobodni Trening

1 L. Hamilton McLaren-Mercedes 1:47,201 28
2 T. Glock Toyota + 0,016 28
3 K. Räikkönen Ferrari + 0,084 26
4 M. Webber Red Bull Racing + 0,128 30
5 R. Grosjean Renault + 0,132 33
6 G. Fisichella Force India + 0,305 26
7 J. Trulli Toyota + 0,358 32
8 R. Kubica BMW Sauber + 0,377 32
9 J. Alguersuari Toro Rosso + 0,378 36
10 S. Vettel Red Bull Racing + 0,401 24
11 S. Buemi Toro Rosso + 0,501 37
12 H. Kovalainen McLaren-Mercedes + 0,542 32
13 A. Sutil Force India + 0,589 28
14 F. Alonso Renault + 0,661 29
15 K. Nakajima Williams + 0,760 32
16 N. Heidfeld BMW Sauber + 0,816 29
17 J. Button Brawn GP + 0,924 33
18 R. Barrichello Brawn GP + 0,929 36
19 N. Rosberg Williams + 1,159 29
20 L. Badoer Ferrari

L. Badoer +2,010 napreduje napreduje
 
Top