VDO satici - instalacija

VDO satici - instalacija

Ovako, nabavio sam originalne audi VDO satice sa instalacijom, relejem i senzorima...

evo slike kako to izgleda:


dakle, pokusao sam ga testirati na akku prije ugradnje... moze li mi neko detaljno opisati kako ide ugradnja VDO satova sa originalnom instalacijom...

- prvo me buni relej: kako on funkcionira, koja je njegova uloga... kako se on kopca?
- drugo, kad spojim kabal na davac za pritisak ulja i spojim "+" i "-" satica, kazaljka ode u max, zasto? gdje sam napravio propust?
 
Član
to za pritisak ulja ti fali jedan dio na motor sto ide mjesto stopcigera ulja i od njega moras uzeti signal. ja sam kopco na bravu bez releja i radile su.od kojeg su auta ?
 
anes golf je napisao(la):
to za pritisak ulja ti fali jedan dio na motor sto ide mjesto stopcigera ulja i od njega moras uzeti signal. ja sam kopco na bravu bez releja i radile su.od kojeg su auta ?

Danas sam jos neke testove radio i zakljucio sam da nisam doveo masu na davac pritiska ulja, zato mi je isla u max... sad kad dovedem plus bude u pocetnom polozaju, voltmetar radi kako treba... samo jos jedna stvar me buni... sa davaca pritiska ne radi mi lampica za ulje... nisam to jos detaljno testirao, ali ne kontam sto ne radi... imam jos i davac temp ulja, on uredno radi....

p.s. satici su od audija 100 C4 sapozadinskim osvjetljenjem kazaljki i ostalog... moracu ram malo improvizirati jer trenutno nemam originalne blende, ali to je najmanji problem...
 
anes golf je napisao(la):
jeli ti ima 3 stopice na saticu pritisak ulja plus minus i signal

Da. Vidi, sve sam ja ukapirao, ali ne kontam sto mi na davacu za pritisak ulja tzv. kruski ne radi druga stopica za lampicu ulja.. jel sam negdje zeznuo u spajanju ili cu morati ostaviti originalni davac za lampicu ulja preko T-racve...
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
anes golf je napisao(la):
jeli ti ima 3 stopice na saticu pritisak ulja plus minus i signal

Da. Vidi, sve sam ja ukapirao, ali ne kontam sto mi na davacu za pritisak ulja tzv. kruski ne radi druga stopica za lampicu ulja.. jel sam negdje zeznuo u spajanju ili cu morati ostaviti ora lampicu ulja preko T-racve...
probaj zamjenuti zice na toj kruski jedna ti je za sat ulje lapica a druga ide na satic signal
 
anes golf je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
anes golf je napisao(la):
jeli ti ima 3 stopice na saticu pritisak ulja plus minus i signal

Da. Vidi, sve sam ja ukapirao, ali ne kontam sto mi na davacu za pritisak ulja tzv. kruski ne radi druga stopica za lampicu ulja.. jel sam negdje zeznuo u spajanju ili cu morati ostaviti ora lampicu ulja preko T-racve...
probaj zamjenuti zice na toj kruski jedna ti je za sat ulje lapica a druga ide na satic signal

ma drug, nemam sta mijenjati... imaju dvije oznake: G (gauges) i WK za lampicu ulja... skopcam G na satic, pritisak radi, sve fercera... ali ne pali mi se kontrolna lampica... moracu kod tokara da mi napravi T-racvu sa 3 izlaza (davac temp ulja, davac pritiska ulja i davac lampice ulja)... nema mi druge, moram imati lampicu.. nidje veze da ona neradi... otvorio sam temu da vidim da nisam gdje zeznuo...
 
Član
evo i ja imam jedno pitanje da ne dizem temu ponovo taman sam mislio kad vidi ovo :) mene interesuje ja imam satice iste ove al nemam one kruske sto se uvrce umjesto onog davaca za lampicu gdje mogu naci to ako neko ima nek mi se javi ;)
 
Skopcani satovi, senzori, kablovi i ostalo... osvjetljenje VDO satica se pali na poziciju, +12V satica preko kontakta... kad upalim auto, voltmetar pokazuje 14.1V, pritisak ulja 4.5bar na leru, a temp ulja 62-3 C.. ovo su vrijednosti na poluzagrijanom motoru jer nije bio na radnoj temperaturi... da li ove vrijednosti ispravne tj. da li se moze reci da su senzori i satici ispravni... lampicu ulja cu srediti preko reducira na postojeci davac, nikakav problem...
 
Član
To bi bilo ok.
Pritisak ulja varira od broja obrtaja u kombinaciji sa zagrijanosti ulja u motoru. Recimo kad se ulje ugrije na radnu temperaturu sto je oko 80 stepeni celzijusa onda pritisak na leru bude npr. 1.5 bara. A kada je tek upaljen motor (hladan) bude max. 5 bara.
Napon varira od potrosnje tako da se moze kretati od 13-14.5v.
Ja sam sebi ugradio te satice i extra su.
 
edinko je napisao(la):
To bi bilo ok.
Pritisak ulja varira od broja obrtaja u kombinaciji sa zagrijanosti ulja u motoru. Recimo kad se ulje ugrije na radnu temperaturu sto je oko 80 stepeni celzijusa onda pritisak na leru bude npr. 1.5 bara. A kada je tek upaljen motor (hladan) bude max. 5 bara.
Napon varira od potrosnje tako da se moze kretati od 13-14.5v.
Ja sam sebi ugradio te satice i extra su.

satici su ugradjeni i kod mene ima vise od mjesec dana i rade extra.. a vrijednosti se krecu kao sto si naveo, bez potrosaca napon je cca 14V, temp ulja cca 95C a pritisak ulja 1.5bar sto su sasvim normalne vrijednosti i znak da satici rade kako treba... VDO je najprecizniji i najbolji mjerni instrument, ostalo sve fuseraj ;)
 
Član
Da, ja sam do sada ugradio u dva automobila.
Koja nisu bila opremljena ovim uredzajima.
Pokazalo se kvalitetnim i veoma korisnim.
 
Da ne otvaram novu temu, odmah cu ovde nastaviti jer je vezano za ovu temu.

Dakle, jos sam u potrazi za onom kruskom tj. senzorom pritiska/lampice ulja..
situacija je sljedeca: kod mene na motoru se senzori za ulje nalaze na bloku motora a ne na filteru kao sto je u vecine auta.. jedan je rezervisan za temp ulja a u drugi sam uvrnuo senzor za pritisak/lampicu ulja... spojim zicu za satic pritiska ulja radi, spojim zicu za lampicu ulja ne radi ali kad upalim auto upali se lampica (zica za zujalicu odspojena) a kad zicu za zujalicu spojim na masu lampica ne radi nikako... davac za zujalicu nemam gdje uvrnuti kad nemam vise rupa :D pa je moram na masu kopcati... inace sam zadovoljan satovima, sve fercera, samo lampicu nikako da "ubodem" haha

ovo pisem sve, jer sam danas malo citao na stranim forumima da izlaz WK moze biti i za buzzer (zujalicu)... struja mi je jaca strana ali ova situacija me malo zbunjuje pa ako neko iskusan moze dati neki konkretan savjet, volio bih cuti ;)
 
Top