spajanje 2 komp na internet?

spajanje 2 komp na internet?

Član
prijatelji treba mi pomoc ako je moguce i ako znate imam 2 kompjutera i treba da spojim oba na internet dali je to moguce uraditi preko swicha ili preko necega slicnog znaci kod mene je bezicni internet i imam kao neki dodatni pojacivac signala i ide u kompjuter hvala svima
 
Član
Sve je moguce, naravno, da bi to uradio potreban ti je switch, osnosno uredjaj koji emulira rad istog. Bezicni internet je sirok pojam, da li imas eksternu antenu i adapter koji je koji koristi napajanje od 220V i mrezni kabal koji iz toga, ili neki modem, pretvarac signala? Ukoliko nemas vise portova (switch) potrebno je da sebi kupis jedan takav uredjaj, na tebi je da li ces uzeti nesto kao samo standardni switch koji kosta oko 25KM ili ces dodati jos malo para i kupiti wireless router koji bi te izasao nekih 40tak KM...
kada definises sta imas, pricacemo o daljem izboru i konfiguraciji konekcije. Kao sto sam rekao vec, jednostavno je.
 
Član
Najlakse i najbolje je ruter, recmo TP link 50 KM

Moze i dvije mrezne u racunaru pa se na drugu spoji drugi comp ili switch pa vise racunara.

Moze i acces point sa vise mreznih portova.

moze i ....

Ali sta god da imas ja predlazem ruter.
 
Član
hajde pomozite taman i meni treba imam neki ruter ZTE bh telekomov e sad u isto vrijeme nmg nikako laptop i komp nego ili jedno ili drugo kako sta uradit ?
 
Član
Kupi Switch (oko 20 KM) i crossover kabl (oko 5 KM). kabl iz modema ide u switch, a iz switcha 2 kabla idu u mrezne kartice svakog kompjutera. i to ti je to, svaki comp moze nezavisno od drugog biti online.
 
Član
Ako koristis wirelles karticu u racunaru, znaci slobodan ti je onaj djavo za mrezni kabal! Potrebno ti je onda samo koji metar kabla i da podesis konekciiju i TCP/IP (internet protokol) na jednom i drugom racunaru! IP po defaultu je 192.168.0.1 a na drugom bi onda bilo 192.168.0.2 a subnet mask ce se automatski podesiti na 255.255.255.0!
 
Član
ArminNX je napisao(la):
Kupi Switch (oko 20 KM) i crossover kabl (oko 5 KM). kabl iz modema ide u switch, a iz switcha 2 kabla idu u mrezne kartice svakog kompjutera. i to ti je to, svaki comp moze nezavisno od drugog biti online.

Ne treba cross kabal ako ima swich.

addo je napisao(la):
Ako koristis wirelles karticu u racunaru, znaci slobodan ti je onaj djavo za mrezni kabal! Potrebno ti je onda samo koji metar kabla i da podesis konekciiju i TCP/IP (internet protokol) na jednom i drugom racunaru! IP po defaultu je 192.168.0.1 a na drugom bi onda bilo 192.168.0.2 a subnet mask ce se automatski podesiti na 255.255.255.0!

Ali mora stalno da bude upaljen racunar na kom je wireless kartica, sto i nije bas mnogo prakticno ali ajde ako odgovara moze i tako.
 
c0d14c je napisao(la):
hajde pomozite taman i meni treba imam neki ruter ZTE bh telekomov e sad u isto vrijeme nmg nikako laptop i komp nego ili jedno ili drugo kako sta uradit ?

na bht obicno ide ruter koji podrzava do 4 kompa, ukoliko je u pitanju ADSL, i naravno, oni moraju omoguciti dvije ili vise istovremenih konekcija na server (njih zoves i aktiviras to)
Ukoliko ne daju vise od jedne konekcije, i ako se vezu za MAC adresu racunara (a sumnjam) trebas kupiti ROUTER, bilo koji, TP Link najjeftiniji a dobar, 55KM, ili ako ne zahtjevaju MAC racunara sto je najcesci slucaj, kupis SWITCH cca 25KM (polovan i po 10KM) i radi, i to je to...



za ovaj wireles isti djavo kao i ovo za bht, mada je mislim tebi dovoljan i samo switch, jer na onom cudu sto oni donose je samo jedan LAN izlaz obicno....

Takodje je moguce da spojis internet na oba racunara s kablom samo dodatnim, crossover, tj na racunaru na kojem je sada net moras imati dvije mrezne karte, jedna za internet wireless, druga za drugi racunar, racunare spajas kablom a konekciju sherujes. Mana ovoga je sto glavni komp na kome ti je sada net mora biti stalno upaljen, tj ako je on ugasen drugi komp nema neta ;)
 
addo je napisao(la):
Ako koristis wirelles karticu u racunaru, znaci slobodan ti je onaj djavo za mrezni kabal! Potrebno ti je onda samo koji metar kabla i da podesis konekciiju i TCP/IP (internet protokol) na jednom i drugom racunaru! IP po defaultu je 192.168.0.1 a na drugom bi onda bilo 192.168.0.2 a subnet mask ce se automatski podesiti na 255.255.255.0!

Sta ce mu to ?

Odje u postavke, 192.168.1.1 ukucas u browser, password ti je admin, i username ti je admin, idi na onaj setup wizard, ukljucis NAT i 802.11 kada naidjes, username i password ukucas, snimis i sacekas da se restarta, ubacis UTP kablo u slobodan port na routeru, drugi kraj na drugi PC i to je citava mudrost. Naravno, ukljucis i DHCP kada budes prolazio kroz wizard, te na oba kompjutera stavis automatsko dodjeljivanje adresa na oba racunara.

edit 2 : moja greska, cod1ac, moci ces i laptop i racunar ako uradis ovako kao sto sam objasnio, mada ces to morati kablom ako planiras zadrzati ZTE. Inace, TP-LINK ti je best buy, a sada vjerovatno ides na connect to, pa se konektujes, nije ti pppoe konekcija.

edit : ne kupuj nikakve druge routere. Ti hoces istu konekciju, na 2 racunara, u istoju kuci, na istoj liniji. Uradi kako sam rekao, jedino sto ces kupiti je mrezno kablo ako nemas jedno.

To sto ti zendom pricas, to su simultane konekcije, i ne mogu se konektovati na isti account 4 covjeka sa 4 razlicite linije osim ako ti ne odobris tu opciju, po defaultu je jedan korisnik po liniji, i to nema nikakve veze sa dijeljenjem konekcije, mada ti nisi samo shvatio sta to znaci sto se Telecoma tice i njihovih pravila.
 
Član
ja koliko znam to su ustvari simulate konekcije koje se samo prijave :( zvao tri puta ali kao i obicno kod njih nista jednostavno ne ide :( pa razmatram druge opcije
 
Član
Komplikujemo bezveze covjeku! Neka nam kaze sta ima od opereme, dali je to wirelles kartica, ili je modem ili access point itd. a dalje cemo mu pomoci!
 
c0d14c je napisao(la):
ja koliko znam to su ustvari simulate konekcije koje se samo prijave :( zvao tri puta ali kao i obicno kod njih nista jednostavno ne ide :( pa razmatram druge opcije

Jesu, objasnio sam gore i za sta sluze. Tebi ako je laptop i racunar u jednoj kuci, ne trebas to prijavljivati ;)

Ajde pokusajte podesiti :D
 
Član
evo ovako znaci mislim pise na ovoj kutiji LAN to je taj ako neki pojacivac signala valjda i u njemu se nalazi wairles ili nesto tako nemam pojma evo slike pa ako neko zna neka pomogne zaokruzio sam te izlaze i ulaze crvenom bojom http://postimage.org/gallery/2jn4wgbfs/ed4f003d/
 
Član
Ti imas i wireless karticu i taj LAN ili mrezni kabal, definitivno ti ne treba oboje, sad aj poslikaj sta je na drugoj strani ovih kablova.

1. Dal ovaj crni kao antenski sto se zavrce ide napolje u antenu ili u neki uredjaj i sta pise na tom uredjaju ?

2. Dal ovaj mrezni sto si slikao sto ima stopicu kao za telefon samo siru ide u isti uredjaj kao i onaj crni ili negdje drugo i gdje ide i sta pise na tom u sta ide ovaj mrezni.


Moze se desiti da ti ne treba nista, da je sve sto trebas ovaj mrezni da ukljucis u drugi racunar i da ce oba da rade :D
 
Član
menjic je napisao(la):
Ti imas i wireless karticu i taj LAN ili mrezni kabal, definitivno ti ne treba oboje, sad aj poslikaj sta je na drugoj strani ovih kablova.

1. Dal ovaj crni kao antenski sto se zavrce ide napolje u antenu ili u neki uredjaj i sta pise na tom uredjaju ?

2. Dal ovaj mrezni sto si slikao sto ima stopicu kao za telefon samo siru ide u isti uredjaj kao i onaj crni ili negdje drugo i gdje ide i sta pise na tom u sta ide ovaj mrezni.


Moze se desiti da ti ne treba nista, da je sve sto trebas ovaj mrezni da ukljucis u drugi racunar i da ce oba da rade :D

1:eek:vaj crni antenski kabal ide na antenu koja je okrenuta prema nekom predajniku ili vec necemu

2.ovaj drugi ide u taj uredjaj sto na njega dolazi to crno antensko kablo i na tom sto se prekpoca ti kablovi sto su slicni kao od telefona pise nesto LAN

evo slike ja sam slikao

http://postimage.org/gallery/2jsf39888/b066062c/


desno je moj komp a lijevo je taj od interneta
 
Top