Rast nivou ulja u motoru, DPF?

Rast nivou ulja u motoru, DPF?

Član
Pozdrav ekipi,

Riječ je JTD motoru 2007 godište,88kw, 8v. Prije 12 mjeseci sam radio redovni mali servis i u međuvremenu sam dosipao 1l ulja. Kada sam pogledao indikator, nivo ulja je bio porastao iznad nominale.. Nije previše ali je porastao. Osim toga, ulje je bilo malo tamnije.

Sad sam nanovo zamjenio ulje (prošlo 12 mjeseci i 10.000 pređenih km). Ulje je sada, naravno, rijeđe i nije više tamno. Ne znam da li bi čišćenje DPF-a pomoglo. Da li je neko radio, koga može preporučiti od majstora i kolika je cijena cca te usluge?

Hvala,
Adi
 
Član
Opcija skidanja DPF-a mi sada nije na umu..

Tek sam zamijenio ulje prije par dana.. S obzirom da mi je 80% vožnje gradska i nisam iznenađen što se ovo počelo dešavati. Može li način vožnje poboljšati stanje stanje po ovom pitanju? Vožnja iznad 2.500 obrtaja u trajanju 30min. ili sl? Niko mi ne reče ništa za cijenu i da li može preporučiti nekog majstora?

Pozdrav;)
 
Potrebno je to da motor postigne radnu tempereturu kako bih bilo omogućeno spaljivanje čestica,obično se spaljuju na svakih nekoliko stotina kilometara,ovisno o tome kako je ECU programiran po pitanju toga
Poželjno bih bilo izletjeti na autoput pa ga malo pritisnuti po gasu na većim obrtajima
Je li ti se palila kontrolna lampica DPF-a?
Upali se kada se u filteru napuni 3-4 grama čestica,ali to je već kasno
Opet kažem,ulje i filter obavezno
Sretno
 
Član
Potrebno je to da motor postigne radnu tempereturu kako bih bilo omogućeno spaljivanje čestica,obično se spaljuju na svakih nekoliko stotina kilometara,ovisno o tome kako je ECU programiran po pitanju toga
Poželjno bih bilo izletjeti na autoput pa ga malo pritisnuti po gasu na većim obrtajima
Je li ti se palila kontrolna lampica DPF-a?
Upali se kada se u filteru napuni 3-4 grama čestica,ali to je već kasno
Opet kažem,ulje i filter obavezno
Sretno
Hvala ti, sad mi je jasnije.. Za autoput ću svakako uraditi. Kontrolna lampica se nije palila, čisto sumnjam jer bi to primjetio.
Ovaj mi dio nije jasan: ulje i filter sam zamjenio, jel to najbolja prevencija (koliko ja kao vozač mogu uraditi) ili je još bolje da mehaničar očisti DPF pa da plus na to mijenjam ulje/filter recimo prije 10.000 pređenih km?

Lp,
Adi
 
Član
Opcija skidanja DPF-a mi sada nije na umu..

Tek sam zamijenio ulje prije par dana.. S obzirom da mi je 80% vožnje gradska i nisam iznenađen što se ovo počelo dešavati. Može li način vožnje poboljšati stanje stanje po ovom pitanju? Vožnja iznad 2.500 obrtaja u trajanju 30min. ili sl? Niko mi ne reče ništa za cijenu i da li može preporučiti nekog majstora?

Pozdrav;)

Ne treba ti mehanicar da ti cisti dpf. Regeneracija se vrsi sama kad se dpf zaprlja pod uslovom da mu omogucis uslove za regeneraciju tj. temp. motora preko 80*c,brzina preko 60km/h i preko 2500 rpm. Omoguci autu bar jednom u 15 dana jednu takvu voznju bar 30-40 kilometara i neces imati problema sa dpf-om. U slucaju da se zaprlja do te mjere da je nemoguce pokrenuti regeneraciju imas prisilnu regeneraciju ili ako ne pomaze onda ili mijenjaj dpf ili ukloni ga skroz.
 
Nema na čemu;)
Ako se nije upalila kontrolna,znači da filter nije zaprljan do te mjere da se aktivira kontrolna lampica
''natjeraj'' motor da postigne radnu tempereturu i pravac autoput-pusti ga da se dobro ispuše
Opet ti kažem-ulje i filter obavezno nakon tog tretmana mjenjaj
Sretno;)
 
Jóš jedna veoma važna stvar za DPF
U slučaju da ga isključiš-otkloniš sa vozila,motor gubi svaku euro-normu tj;bit' će tretiran kao da je proizveden prije '92
Kada budeš na autoputu,nemoj ga štedjeti nimalo
Pusti ga da se dobro ispuše...
Sretno još jednom
 
Član
Nemoj da lupaš i dezinformišeš ljude. Kada skineš FAP auto i dalje ostaje sa katalizatorom, i zadovoljavaš najmanje Euro 4 normu. A da ne pričamo da nisu filteri jedini načini za postizanje eko normi.
 
Top