Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost). Vaša iskustva! istih

Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost). Vaša iskustva! istih

Član
Evo danas sam baš ganjao jedan dio za Vectru i obišao sam dosta radnji sa dijelovima gledajući prvenstveno ko je proizvođač dijela i da li prodavac daje garanciju na isti.

Sve se svodi na par proizvođača koje sve radnje imaju u ponudi.
Razlika u cijeni (konkretno ovog dijela koji sam ja tražio) je do 3 KM
Naravno na deklaraciji proizvoda svi artikli su napravljeni u EU (vecinom DE), sad koliko tu ima istine??

Jedno od mojih iskustava:
Kupim kod nas kuglu (BILSTEIN) i traje mi od 2 do 5 hiljada Km i prolupa. Fabričke su trajale oko 300.000Km
Njih sam kupovao jedno 4 puta
Kupim u Austriji nove kugle totalno nepoznatog njemačkog proizvođača (jedva sam i na netu našao da postoje) i evo traju vec oko 20.000Km
Cijena domaćih BILSTEIN - oko 15Km -po komadu
a ovih nepoznatih - 19Eur

Ovu temu otvaram za sve one koji svoja auta ne održavaju u ovlaštenim servisima i koji sami kupiju dijelove.

Pišite svoja iskustva sa proizvođačima i kvalitetom tih dijelova.

Možda tema bude od koristi.
Ako ima vec nesto slicčno - brišite..
 
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih)

tema je extra uvijek strahujem od tih djelova i kupovine istih , prijatelj iz HR me savjetovao za Opela da kupujem djelove od slijedecih proizvodjaca

hepu-germany
ina
contitech
 
Član
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih

Ja sam danas kupio krajnicu za Vectru, proizvodjaca MAPCO - Germany i kosta 14KM ( sto mi ne ulijeva povjerenje da ce trajati dugo), ali dobio sam godinu dana garancije prodavca.
Takodje imam veoma pozitivno iskustvo sa sledecim proizvodjacima ali kupljenim u inostranstvu:
SACHS - amortizeri
JURID - diskovi i plocice i zadnje pakne
Nacicu jos proizvodjaca dok pronadjem racune
 
Član
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih

Dobra tema... Najbolje je naći na forumima određenih marki automobila koji zamjenski djelovi su dobre kvalitete. ..na mercedesovom forumu gledaš koje bi zamjenske djelove bilo uredu kupovati za mercedes itd.

A to što govoriš za kugle.... poznato je da kod nas dolazi roba upitne kvalitete, odnosno, renomirani proizvođači šalju škart robu u zemlje trećeg svijeta, pa tako i u BiH, II. III. IV. klasa
 
Član
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih

i meni je najveca boljka trap, kugle i seleni. svaki dio koji sam do sada zamijenio ostavio sam, jer je sve bilo fabricko, bas cu otic u garazu da vidim koje su bile fabricke kugle, a koje sam stavio

fabricke su prolupale na 140 000, a zamjenske nakon nepunih 10 000
 
Član
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih

Kupujem u Autoprizmi iskljucivo dijelove, gdje znam da su original Germany, ali zato ih placam oko 20-35% skuplje nego bilo gdje u Mostaru u drugim firmama. Ali vise volim dati i uduplo para za fabiju pa da znam da me nikad ikad nece igdje ostaviti nasukanog ili nasekiranog. I ta teorija drzi vodu vec kojih 40 000+ kilometara i prezadovoljan sam.

Sto se tice odrzavanja u servisu, odkako ga sam odrzavam po svom nahodjenju imam kvarova 5 puta manje. Prije u servisu mijenjao 4 puta selene koji su bili "original" njemacki, nijedan nije izdrzao preko 4 000km. Kasnije uzeo selene kod svog prodavaca, evo 2 godine i 20 000 i dalje su ko i prvog dana. Poslije mi pomijesao vodu i ulje, iako pise u servisnoj da je mjenjanjo na 86 000. Skinuo deklo i glavu, dihtunga nigdje nije bilo, samo zaprzeni ostaci gdje je nekad stajao, dakle udarili su samo pecat, promjenili ulje i vozi dalje. To odrzavanje u servisu, pricu macku o rep, ne vjerujem servisima ni sekunde vise, tek kad se sklopi moje misljenje i njihovo onda imaju kredibilitet kod mene nekakav. :icon_rolleyes:

Uglavnom tko kupi ovaj motor od mene, miran je jos barem 250 000 :D
 
Član
RE: Proizvođači zamjenskih dijelova i kvalitet(dugotrajnost) istih

Evo jos sam se sjetio:
VALEO - termostat (iz inostranstva) > sve pohvale
2 komada marke Q&H (Klarius Group) - totalno smece iako je razlika cijene 5KM, manje kod nas
Dihtunzi poklopca motora i katrera mi nisu mogli izdrzati ni 5.000Km a evo vec 40.000Km imam dihtunge iz inostranstva ali ne znam ko je proizvodjac

tibor987 je napisao(la):
Kupujem u Autoprizmi iskljucivo dijelove, gdje znam da su original Germany, ali zato ih placam oko 20-35% skuplje nego bilo gdje u Mostaru u drugim firmama. Ali vise volim dati i uduplo para za fabiju pa da znam da me nikad ikad nece igdje ostaviti nasukanog ili nasekiranog. I ta teorija drzi vodu vec kojih 40 000+ kilometara i prezadovoljan sam.

Sto se tice odrzavanja u servisu, odkako ga sam odrzavam po svom nahodjenju imam kvarova 5 puta manje. Prije u servisu mijenjao 4 puta selene koji su bili "original" njemacki, nijedan nije izdrzao preko 4 000km. Kasnije uzeo selene kod svog prodavaca, evo 2 godine i 20 000 i dalje su ko i prvog dana. Poslije mi pomijesao vodu i ulje, iako pise u servisnoj da je mjenjanjo na 86 000. Skinuo deklo i glavu, dihtunga nigdje nije bilo, samo zaprzeni ostaci gdje je nekad stajao, dakle udarili su samo pecat, promjenili ulje i vozi dalje. To odrzavanje u servisu, pricu macku o rep, ne vjerujem servisima ni sekunde vise, tek kad se sklopi moje misljenje i njihovo onda imaju kredibilitet kod mene nekakav. :icon_rolleyes:

Uglavnom tko kupi ovaj motor od mene, miran je jos barem 250 000 :D

Samo navedi i proizvodjaca dijelova da i drugi znaju.
A ja od sada u ovlasteni vozim samoi dok je pod garancijom i prisustvujem dok se radi (iako to ne odobravaju) ja insistiram. Kazem im da sam poremecen i da mogu lom da napravim ako nije po mome:D
 
Član
Sve to smeće od dijelova se proizvodi kod nas...što Srbijanci kažu "mala privreda".
Po meni je bitnije imati ili naći korektnog prodavača koji neće puno slagati o robi koju prodaje.

A opet kupim meyle ležaj točka i potraje mi nepunih tristo kilometara...to je kao neka bolja marka trebala biti.
 
Član
Tite mi kad citam ove teme na forumu mu dodje mi da prodam auto nekom ko ima dobre zivce i dosta vremena, sve sto je napisano tacno je.
Ja kad sam mjenjo diskove i plocice odem majstoru reko kakve imas rece on marku ima valjda dvi vrste skuplje i jeftinije razlika par maraka, stavi skuplje. Stavio sam ih u 8-9 mjesecu i kako mi se cini bolji su oni na njemu sto su dosli, nego ovi novi. Jb majku vise nzm sta da radim, svako ima svoju pricu svako fali drugog majstora, svaki majstor zna sve uradit tacno cu poludit. Kud zivim u zemlji dje je sve fals sto god sam uzeo bilo je iz Kine ili skart roba iz Evrope. Farovi za auto oba su kinezi il korejanci nije ni bitno razlika u pakovanju i zavrsnom proizvodu nebo i zemlja, na jednom nije doslo ono govno za zatvorit rupu dje se sijalica mjenja na drugom sve u fulu. Hauba tanka da se poserem na nju pukla bi ona stara imo udes pa se samo savila nigdje pukla nije.....
 
Član
De mi kazite kakve su lafete delfi konkretno za fiat stilo jer mi je jedna otisla ima vas dosta sa stilom pa ste vjerovatno mjenjali;) koje su dobre i koje preporucujete.
 
Član
Sta se zamjenskih dijelova tice vjerujem u lemforder i contitech remenja. Kocnice su brembo i ebc, amortizeri bilstein.
 
Član
Do sada ima porblema sa luk setom kvacila, dva promijenio i oba propala korpa ( probio druk lezaj korpu)
SA oba presao oko 20-30000km a placeni kao pod oridjidji 220km set, i poslije toga nasao na otpadu originalnu korpu, druk lezaj SKF-ov i lamelu originalnu luk polovnu stavio na svoje auto i evo 3 godina ili 80 000km sam presao i nemam problema do sada :D a sto se tice dijelova kugli, krajnica, stabilizatora itd i toga kod nas nema za kupiti kvalitetno jer i originalno je kod nas vecinom kopija neka. Dijelovi su katastrofa kod nas. Malo ko drzi kvalitetne dijelova a i na kraju svi zive od rezervnih dijelova tako da su dosta ne kvaitetni, ali opet za starija vozila sam primjetio da su kvaitetniji dijelovi nego za novija vozila, kupljene u istoj radnji i isti proizvodjac.
 
Član
stabilizatore i sponu mjenjao marke RTS :icon_question: al eto posle 40-tak hiljada km nema znakova da su stradele
 
Član
Bolje je i te neke lijeve marke kupiti jer bar znas da oni nisu kopija (ko bi kopirao marku koja nije poznata) nego ih je proizveo bas taj proizvodjac, a ove sve poznatije marke kod nas i ulja i dijelova, ja smatram da su to sve kopije neke madjarske i nase. Berlina kao zastupnik VW-a kod nas prodaje pumpu goriva za 2.0 TDI kaze prodavac ovako, originala je, kvalitet je nenadmasiv, bolju nigdje neces naci jer je ovo original originala, moj izraz je :D a reko garancija kolika je ako crne za 6 mjeseci ili godinu dana, kaze nema garancije :icon_question: pa reko pumpa je original originala i placam je 950km, kaze ne mogu ti ja dati garancije jer kod nas ne valja gorivo, pa to je tesko reci koliko ce trajati bla bla... I ja sam onda imao izraz lica :lol: platio je (jer je hitno trbala se zamijenuti a inace nebi je kupio) i okrenuo se i otisao. Eto toliko originalu originala dijelu :lol: samo trazis garanciju i gledaj kolika je i ganjaj ove malo marke lijeve
Jos jedan primjer za moje auto dodju plocice 45km prednje i to su kao skupe kvalitetne, jednom kupio te skupe i nikad vise te skripe, zvizde ne koce itd a poslije toga kupujem one neke jeftine 25km dodje set i budu mi oko 40 000km i nikad problema sa trosenjem a koce samo tako, koliko samo puta u jednoj noci usijem diskove nek tice znaju :lol: Da napomenem diskovi su Brembo i prije i sad :cool:
 
Član
ja kupujem samo jeftine dijelove jer vecinu dijelova prave iste firme a samo su kutije drugacije npr ja kupim diskove topam a kum delfi i na kraju on platio 10km vise po disku a disk potpuno isti i toga ima dosta to znaju oni koji su u tom poslu auto dijelova
 
Top