Problem sa racunarom

Problem sa racunarom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovako imamproblem, stari racunar koji sam koristio sam dao na poklon, buduci da HDD iz njega ima podatke koji meni trebaju sam izvadio i prebacio u svoj racunar, kupio sam dva diska i oba mi prepoznaje bios. Ali imam problem ne mogu pokrenuti cd da instaliram sistem, jednostavno struja ima na cd-u ali ne ocitaje, IDE kablovi su spojeni, pokusao sam na maticnoj izmijeniti pozicije prikljucaka, tj. obrnuo sam, gdje mi je bio kabal od HDD-a ukljucen sam prebacio od cd-a, a hdd gdje je bio cd ukljucen, tako da mi poslije toga ocitaje cd, ali nece da prepozna HDD, imal' neko kakvu ideju sta bi mogao uraditi da instaliram sistem. Nije problem ako cd kasnije ne bude radio, trenutno mi je najveci problem kako da instaliram sistem! Ne bi da ispanem levat jer sam i onako to vec obecao, i sad me ovo zafrkaje, a prije je normalno sve radilo, ja izvadio disk i jedno jedno vrijeme je stajao samo, i sada ovo..
 
Probao sam vec, vratio sam kablove ponovo na staro da mi ocitaje hdd, sto znaci da vise ne mogu rom-a ocitat. Postoji li mogucost da na jedan prikljucak, mislim na isto kablo spojim hdd i cd?
 
kada tek upališ računar (dok još ona bijela slova lete po crnoj površini) trebaš ući u bios, a to se većinom radi preko dugmeta delete, ako ne ide probaj sa F12 ili nekim drugim F brojem...kada uđeš u bios ideš na karticu boot i to naštimaš da je na prvom mjestu CD...sa F10 snimiš promjene i nakon ponovnog restarta krenut će boot sa CD
 
Poigraj se sa "JUMPERIMA" na CD-u..Imas shemu na CD rom-u..Master, Slave i Cable Select (CS) stavi na CS pa onda skopcaj i upali ;)
 
znam ja nastimati, govorim ti da bios nece da prepoznaje cd rom kada ga prikljucim na maticnu, samo struju ima, ali ne ocitaje, kada sam ga ukljucio u port gdje je spojen hdd ocitao je normalno, ali mi tada ne ocitaje hdd (jer je iskljucen) i onda nemam na sta instalirati sistem.
 
kao što roki reče vjerovatno je onda problem u jumperima..i hdd i cd/dvd rom su naštimani na master a možeš imati samo jedan master i više slave
 
Moze lock, uspio sam spojiti da mi HDD radi kao slave, a cd-rom kao master. Hvala svima na pomoci, roki pogotovo tebi!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top