Pravilno korišćenje svijetala za maglu

Pravilno korišćenje svijetala za maglu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pri smanjenoj vidljivosti, vozači se sve češće susreću sa vozilom ispred sebe koje je upalilio zadnje maglenke, iako od magle ni traga. Nesavjesni vozači time znatno ugrožavaju bezbjednost u saobraćaju usljed zasljepljivanja, jer je takvo svijetlo znatno svijetlije od bilo kojeg stop-zadnjeg svijetla. Savjestan vozač bi trebalo da zna kako ga pravilno koristiti.

- zadnje maglenke se koriste samo za vrijeme smanjene vidljivosti usljed kiše, snježnih padavina i magle,
- prednje maglenke, pored spomenutog, mogu biti uključene i za vrijeme vožnje po uskim i krivudavim putevima,
- zadnje se moraju na vrijeme isključiti, jer se u protivnom drastično zasljepljuje vozač iza vas, što može dovesti i do kažnjavanja usljed neadekvatne upotrebe i ugrožavanja bezbjednosti,
U ovim slučajevima zadnje maglenke treba obavezno isključiti:

- ukoliko i pored odgovarajućeg razmaka zasljepljujete vozilo iza vas,
- ako ste u zastoju u koloni vozila, a vozila iza vas su već stala,
- kada se nalazite u naseljenom mijestu i kada je ulično osvjetljene zadovoljavajuće,
- za vrijeme gradske vožnje u koloni.

Mnogi vozači nepravilno koriste svijetla za maglu. Naime, mnoga vozila imaju ugrađen dvostepeni prekidač, prvi stepen pali prednje farove, dok drugi stepen aktivira zadnje maglenke.
Još jedna neobaveštenost: vozači često gašenjem motora misle da su i zadnje maglenke isključene, što nije uvek slučaj, što može dovesti do znatnog pražnjenja akumulatora.
Na kraju, još jedan savet: kočite prije ulaska u magleni pojas, a ne kada ste već u njemu. Drastično smanjite brzinu kretanja, vozite krajnje desnom stranom, uključite brisače.
 
Član
_Adnan_ je napisao(la):
Još jedna neobaveštenost: vozači često gašenjem motora misle da su i zadnje maglenke isključene, što nije uvek slučaj, što može dovesti do znatnog pražnjenja akumulatora.

ne znam kako kod ostalih ali kod mene cim ugasis auto sva se svjetla pogase. to je od auta do auta
 
Član
još kad bi ih poslušali, a jesu li se kad oni našli u sljedećoj situaciji, noć oko 23:00 magla, a u Pi..u materinu daleko od kuće a žuri mi[/align] se kući?? ... Drastično smanjite brzinu? hm pa nebi stigao kući do sudnjeg dana.
 
Član
adisch je napisao(la):
još kad bi ih poslušali, a jesu li se kad oni našli u sljedećoj situaciji, noć oko 23:00 magla, a u Pi..u materinu daleko od kuće a žuri mi[/align] se kući?? ... Drastično smanjite brzinu? hm pa nebi stigao kući do sudnjeg dana.

ma samo ti furaj, samo nemoj na mene da naletis:D
 
Član
Ja zadnje jednom bezveze upalio u garazi i vidim da se samo lijeva stopka pojacala a desna istako sto je i bila ; jel to tako treba il kod mene nes nije uredu (inako ih nikad nepalim , sa kratkim svijetlima mogu brat igle po putu , "tako da mi ni netrebaju")- hocel ko kupit????$$$???
 
Član
Ko cesto ide putem M17 zna da od zenice do visokog zna biti maglustina samo takva. Ja upalim zadnju maglenku kad god su smanjeni uvjeti vidljivosti, (jaka kisa, magla, mecava). Batter safe then sorry ...
 
svako auto koje ima maglenke ugrađene pozadi ima samo jednu maglenku pretežno na vozačevoj strani dakle lijeva strana a što se tiče maglenki nije loše imati baš radi tih situacija kada se upadne u maglu a i auto bolje izgleda kad se upale :) zadnje sam ugasio odnosno izvadio sijalicu nekako mi ružno bude kad se upali jer kod mene nema odvajanje prednje zadnje
 
Član
na vecini auta je lijeva samo (a druga je rikverc, radi iskoristavanja prostora, dok neka ima samo prazan stop na desnoj strani), zato sto se vozi desnom stranom, pa da je se zna gdje je rub auta kad se priblizavate, neka imaju samo na sredini (npr. Pug 206), a neka obje, ali ta su auta rijetka (kod mene Xsara ima obje :))
 
Član
hehe, daj boze da ces ikad, kako kod nas nema skoro nikad magle...a po kisi su vala bezze, vidi se dovoljno dobro i sa kratkim svjetlima...
 
Član
Audi a6 ima izuzetno jake zadnje maglenke, jest mi merak kad sam ostao nekom dužan na cestu upaliti mu ih pred očima hahaha
 
Član
Cesto sam tako naletio na likove koji upale zadnji maglenjak, a vidljivost extra. I stvarno me pocnu boliti oci od onoga jer je stvarno prejako. Tada ja upalim njemu duga i smatram da smo 1:1 :icon_biggrin:...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top