Pomoć pri kupovini skutera

Pomoć pri kupovini skutera

Zamolio bi sve koji se razumiju, da mi pomognu oko izbora. Potreban mi je skuter koji neću morati voziti majstoru svakih 7 dana. Čitao sam da je kod nekih problem ajnspric, da je bolji karburator, da je bolje vodeno hlađenje i sl.
Budžet mi nije velik, do nekih 800-900 KM .... Gledao sam skutere tipa piaggio nrg, nrg extreme http://www.olx.ba/artikal/13717897/piaggio-nrg-49ccm/) , Aprilia http://www.olx.ba/artikal/16709628/aprilia-sr-50/ ili http://www.olx.ba/artikal/16421835/gilera-runner-sp-50-yamaha-peugeot-piaggio-aprilia/ .... Ili nešto slično. Samo da nije neki kinez... Papiri mi ne igraju toliko ulogu. I ne bi ništa jače od 50 ccm. Možete mi i vi u odgovor zalijepiti link od nekog skutera (samo da mi nije previše daleko - ja sam iz Srebrenika) Hvala unaprijed.
 
Poslednja izmena:
Član
kod svih je ista masina, dvotaktna... ja sam imao piaggio nrg 2003 godiste, isao je 100kmh po navi, al je trosio gradske 5 litara, otvorene 3.5 na skroz odvrnutom gasu
ako kupis s papirima, osiguranje ti je godisnje 20-tak KM...masine su poprilicno nepoderive, sipas sintetiku u njega i nemoj ga cepit do kraja hladnog, nek odradi bar minut...svjecica je do 10KM, ja sam mijenjao komplet set dihtunga, znaci glave, izduva itd, 12KM je kostao, od ostalih kvarova zna zezat kurbla, zdrobe se zupcanici unutra pa preskace kod mnogih-ako ne radi anlaser, remen je 20-30KM, zavisi koji trazis, rolnice i opruge na prenosu ne trebas mijenjat, ja sam mijenjao i zracni filter, malossi, kostao je 12KM mislim
jedino obrati paznju na to da je vodeno hladjenje, jer zracnjak slabije ide uzbrdo kad upekne iako je isplativiji u smislu da nema termostata, hladnjaka, crijeva i tih budalestina
u principou, sta god kupis, gledaj masinu, uzbrdo mora moci voziti dvoje, ja sam sa svojim obisao srednju Bosnu, izvukao me uz Komar i nigdje nije spustio ispod 65kmh
talijanski celeri lazu, ako ides 90, pokazuje bar 100-105
tih godista koja gledas su svi karburatori, kasnije je peugeot ubacio ajnspice u jetforce i onda i ostali lagano
imas jedino apriliu ditech, ona je ajnspic al se vecina zali na nju pa bih je izbjegavao
pri punom gasu ga ne smije tusit i ne smije imat trzaja, ako ima znaci da karb nije uredu il da vuce zrak negdje
u principu, zahvalne masine... pogledaj i keeway, hvale ih ljudi, cetverotaktni, ide slabije al manje trosi...vecina ih je zracno hladjenje...osim hurricanea il kako se vec zove onaj mali...za kineza, super omjer ulozeno-dobijeno
 
BHT Ovisnik
Dosta mi raje voza skutere,neki kupovali nove,neki polovne. Iz svega sto sam vidio,da sebi kupujem manji skuter to bi bila gilera runner
 
Član
Ne bih dvotaktni nikad imao skutera i svega vozio a i kolege moje , radije bih sacuvao pare i trazio sebi nesto 125ccm 4T i miran si...
 
Nista jace od 50 ccm. 125-ca ne dolazi u obzir. A ovo ajnspric , hlađenje....to me intereuje. Mane, dugotrajnost, kvarljivost....
 
Super Moderator
ajnspric zaobidji. inace oni manje trose i sta ti ja znam al uz nestrucno rukovanje se to brzo rastima
zracno hladjenje pozeljno naravno. moja preporuka ili nrg ili runner
 
Član
Mozes sebi za taj budjet uzet paiaggio nrg od 99-te do neke '03.. To je moja preporuka, za runnera ti treba vec veci budjet, ja sam vozio 50-tke i imao ih vise, cak i pucao kitove od 70cc na njih a vala sad uzeo runnera 200VXR-a 4-taktnog i reko sam iako nemam A polozeno samo ganjat 4-taktne skutere,ali NE kineze..prije nego cu ja runnera uzet kolega uzeo keewaya matrixa 125cc 4T i nije ga kako treba 2 dana uzastopno vozio, non stop ulaganje oko masine,sad ovo sad ono, ali i to zavisi sve na sta naletis..
 
yamaha aerox za mene na prvom mjestu,piaggio nrg,gilera runner, aprilia sr ali karburator...neces pogrijesiti ni sa jednim,jeftino za odrzavati a nemaju mana apsolutno nikakvih.sipaj vozi

,peugeot u sirokom luku zaobidji jedino vivacity moze proci ali bolje izbjegni..
 
Član
Ima u mene kolega Apriliu SR 50ccm ali je pukao variomat,nema kljuca niti papira od nje , ako hoces mogu ti poslati slike , nije originalno stanje , farbana je u crno-zelenu..
Ulozis jedno 200KM u nju i ekstra , ali si daleko pa se ja mislim ne isplati svakako..
 
Član
Ja lifana kupio nova 125 ccm , 4T motor, 6,3 kw.
Nakon sto je kupljen odma je pregledan lanac u motoru i provjerio jel sve sklopljeno kako treba, kupio ulje , platio litar 18 km , zamijenio ulje, stavio svjecicu NGK, filter benzina takodje promijenio i od tad samo gas i svakog proljeca novo ulje, hvala bogu sad je na satu 5000 km, niko nos nije gurnuo ni u masinu ni u prenos, jos je fabricki remen i rolnice, a kompletan skuter je i sad u fabrickom stanju, tako to ja motor koristim. Sad imas drugu vrstu motordžija sto ujutro motor upali i automatski se ispali punim gasom iz garaze a prije toga je motor spavao zimski san, i onda dodje i kaze lifan mi crko, to je smece, niko ne svata da je to četverotaktni motor sa jednim cilindrom i 4 ventila, svako hladno paljenje obavezno ostavit da na leru odradi bar 2 minute, i malo ko zna da većina današnjih kineza ima GY6 mašine, što je Honda imala 90-tih godina.
Ja svoj motor pravilno koristim nisam siledžija bar dok je hladan motor.

Znači moja preporuka ti je da s tom 1000 bolje kupit kineza nova , nego nesto markirano sto je prešlo 15000 km.

Jedina zamjerka ovim kinezima su plastike i farba, moj nikad nije ogreban a kamoli da je ko pao sa njega a već su nakon dvije godine plastike počele škripat, stalno to nesto moras dotezat i stavljat gumene podloške, i boja je počela da blijedi , iako sam farbu mazio i pazio nekim šamponima i voskom
 
Ja imao Lifan S Ray... Kupljen sa pređenih 75 km. Znači, faktički nov. Nisam neki siledžija... Da ga gonim do krajnjih granica, već normalna vožnja do grada, i nazad. Prodan sa 3000 km... A do tada je imao minimum 7-8 odlazaka majstoru. (Remen, elektronika, karburator....), a kada ide uz brdu, to je posebna priča (10 km/h), a da sjede dvoje, na to se ne smije ni pomisliti. Po mom skromnom mišljenju go*no od motora. 125-cu ne bi uzimao, jer za moje potrebe ne treba ništa jače od 49 ccm.
 
Član
kod svih je ista masina, dvotaktna... ja sam imao piaggio nrg 2003 godiste, isao je 100kmh po navi, al je trosio gradske 5 litara, otvorene 3.5 na skroz odvrnutom gasu
ako kupis s papirima, osiguranje ti je godisnje 20-tak KM...masine su poprilicno nepoderive, sipas sintetiku u njega i nemoj ga cepit do kraja hladnog, nek odradi bar minut...svjecica je do 10KM, ja sam mijenjao komplet set dihtunga, znaci glave, izduva itd, 12KM je kostao, od ostalih kvarova zna zezat kurbla, zdrobe se zupcanici unutra pa preskace kod mnogih-ako ne radi anlaser, remen je 20-30KM, zavisi koji trazis, rolnice i opruge na prenosu ne trebas mijenjat, ja sam mijenjao i zracni filter, malossi, kostao je 12KM mislim
jedino obrati paznju na to da je vodeno hladjenje, jer zracnjak slabije ide uzbrdo kad upekne iako je isplativiji u smislu da nema termostata, hladnjaka, crijeva i tih budalestina
u principou, sta god kupis, gledaj masinu, uzbrdo mora moci voziti dvoje, ja sam sa svojim obisao srednju Bosnu, izvukao me uz Komar i nigdje nije spustio ispod 65kmh
talijanski celeri lazu, ako ides 90, pokazuje bar 100-105
tih godista koja gledas su svi karburatori, kasnije je peugeot ubacio ajnspice u jetforce i onda i ostali lagano
imas jedino apriliu ditech, ona je ajnspic al se vecina zali na nju pa bih je izbjegavao
pri punom gasu ga ne smije tusit i ne smije imat trzaja, ako ima znaci da karb nije uredu il da vuce zrak negdje
u principu, zahvalne masine... pogledaj i keeway, hvale ih ljudi, cetverotaktni, ide slabije al manje trosi...vecina ih je zracno hladjenje...osim hurricanea il kako se vec zove onaj mali...za kineza, super omjer ulozeno-dobijeno

Ma ja ba,ne mora onda ni remen mijenjat kad već ne mora ni rolice -.- (opruge i rolice se mijenjaju po pravilu svakih 4000,a remen svakih 8-10k km)

Ma sat im laže nenormalno,mjerio sam ja gps-om,po satu u SRke 90,a po gps 68 hahah

Ajnšpric nemoj ni jedan gledat,niti purejet,niti ditech niti jetforce tsdi valjaju.Makar kod nas ne valjaju jer je loše gorivo,a vala i majstori.

Znači moja preporuka ti je da s tom 1000 bolje kupit kineza nova , nego nesto markirano sto je prešlo 15000 km.

'esi mi dobar hahahahah.Mora da se zezaš s ovom izjavom.


Ganjaj samo brendirano,imao sam Apriliu SR 50 (Morini karburator mašina) i bukvalno "silovao" skuter 2-3 godine i nikad me nije ostavila na putu niti sam kad posjetio mehaničara.Kupljena s nekih 17k km na satu za 250 eura,trebam li ti šta više pričati ?
 
Top