Pomoć neko ko se bavi osiguranjem

Pomoć neko ko se bavi osiguranjem

Član
Pozz.
Pošto radim diplomski na temu kasko i obaveznog osiguranja vozila trebao bih napraviti neko poređenje BIH i zemalja iz okruženja i za tu svrhu bi mi trebalo koliko košta osiguranje obavezno recimo za golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište i A4 1.9 TDI 85kw kasko!!! I kako se računa premija za dva navedena osiguranja znači koje stavke ulaze u obračun.
Hvala!!!
 
ja radim u osiguranju neznam ti tacno sad sve napamet al ti mogu sutra sve fino skontati pa ti poslati kako sta ide... znaci samo cjene polica osiguranja?
 
Član
Može drug samo cijena i dobro bi mi došlo način obračuna koje stavke idu u obračun cijene ali ako to nema nije problem dobro bi mi došle i cijene samo. Hvala unaprijed ;)
 
evo drug ako ti moze sta pomoci iz austrije https://www.zurich-connect.at/berechnung/autoversicherung
ubacis podatke od auta i ides dalje na kraju dobices rezultat
 
Član
koliko ja znam za obavezno auto osiguranje ulaze parametri:
Tip vozila,Snaga Motora,Kubikaža,Starost vozila,Rent-a-car automobil,Taxi vozilo,Vozilo sa više od 5 mjesta osim mjesta vozača. neke agencije za registraciju nude čak i online kalkulator za cca izračunavanje osiguranja kao i čitave registracije vozila. http://www.registracijavozila.ba/kalkulator-form.html
Opet kod nas u finalnom izračunavanju stope osiguranja u BiH opet devalvira znaš li nekog iz osiguranja da ti ponudi manju stopu pri finalnoj cijeni osiguranja vozila.
kod kasko osiguranja cijena se izračunava vrlo jednostavno. ako si kupio novo vozilo predočiš fakturu u kojoj je navedeno o kojem se modelu radi i koliko ima dodatne opreme pa se u polici kasko osiguranja sve to popiše i osigura te se u odnosu na NNV izračuna cijena kasko osiguranja uzimajući prosječnu stopu osiguranja koja je u našoj zemlji 6% opet kažem ako znaš nekoga iz osiguranja može ići i dosta manje. popusti se obično daju za kasko ako uzimaš i obavezno osiguranje u istom osiguranju, manja cijena se isto postiže ako nisi uzeo potpuni kasko nego kasko sa franšizom odnosno učestvovanje u šteti koje može ići i do 20% u slučaju krađe ili prometne nezgode.

toliko ja znam

ja i još ako je polovno vozilo kasko osiguranje se izračunava pregledom kataloga polovnih motornih vozila EIB internazionale u kojem se nađe taj egzaktan model i u odnosu na njegovu novonabavnu vrijednost koja je bila u vrijeme kada se proizvodio taj model primjeniš model izračunavanja cijene koji sam gore spomenuo.
 
darko13 je napisao(la):
Može drug samo cijena i dobro bi mi došlo način obračuna koje stavke idu u obračun cijene ali ako to nema nije problem dobro bi mi došle i cijene samo. Hvala unaprijed ;)

cjene ti znam i ovako otprilike napamet... polica za golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište dodje cini mi se oko 240KM a kasko za taj navedeni audi je skup danas sam racunao za A6 2.0TDi 103kw i izadje oko 2000KM zavisi koja je godina ovaj A6 je bio 2004
 
Član
HFintegrale je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Može drug samo cijena i dobro bi mi došlo način obračuna koje stavke idu u obračun cijene ali ako to nema nije problem dobro bi mi došle i cijene samo. Hvala unaprijed ;)

cjene ti znam i ovako otprilike napamet... polica za golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište dodje cini mi se oko 240KM a kasko za taj navedeni audi je skup danas sam racunao za A6 2.0TDi 103kw i izadje oko 2000KM zavisi koja je godina ovaj A6 je bio 2004

Uzeo sam za primjer da bude 2007.
 
Član
polisa za obaveznu autoodgovornost se racuna na osnovu kilovata i dali je na 100% ili na 50%,ako te bas intersuje mogu ti napisat od koliko do koliko KW je koja tarifa?
 
Za obavezno osiguranje iznos premije se računa na osnovu snage motora odnosno broja KW i imaš sledeće kategorije:
do 22KW
od 22-33KW
od 33-44KW
od 44-55KW
od 55-66KW
od 67-84KW
od 85-110KW
preko 110 KW
tako dobiješ osnovnu premiju. Na tu premiju se primjenjuje bonus odnosno malus zavisno od toga da si u proteklih pet godina napravio štetu. Ako jesi plaćaš puni iznos premije, a ako nisi 50%. Ako jedne godine platiš punu premiju i ne praviš štete narednih godina svake godine ostvaruješ pravo na još 10% popusta, dok ne dođeš od maksimalnog popusta od 50%.
Na osnovnu premiju plaćaš i premiju za osiguranje putnika to ti je nekih 5-6KM.
Na to bi po pravilu ako se radi o taksi ili rent-a-car vozilu trebala da se plaća 50% veća premija zbog povećanog rizika.

Što se tiče kaska za novo vozilo se uzima fakturna vrijednost sa računa puta neki procenat i dobiješ osnovnu premiju. Na to imaš doplatu za osiguranje od krađe, dodatnu doplatu ako je auto iz grupe rizičnih (Audi,BMW,VW,Mercedes). Ako ne želiš da učestvuješ u snošenju troškova eventualnte štete (franšiza) onda imaš dodatnu doplatu. Imaš pravo na popust 10% ako imaš zaključenu polisu obaveznog osiguranja kod te osiguravajuće kuće, 5% na ugrađen zeder, alarm GPS i slično i do 30% popusta zbog poslovnog interesa.
A ako je vozilo polovno uzima se vrijednost iz kataloga za konkretan model puta koeficijent starosti (za svaku godinu se smanuje za određeni procenat). Na dobijenu vrijednost možeš primjeniti povećanje ili smanjenje do 20% u zavisnosti od stanja vozila, kilometraže i slično. Tako dobiješ osnovnu premiju na koju primjenjuješ sve gore navedeno kao za novo auto.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao. Ako ti nešto nije jasno slobodno pitaj, a ako hoćeš mogu ti sutra napisati koliko je premija za svaku kategoriju AO i konkretan obračun kaska za neko vozilo, pošto nemam sad kod sebe tarife. ;)
 
Član
Hvala svima na pomoći ;)
@hfintegrale Streethunter28 ako mognete sutra mi provjerite za ove podatke koliko bi sigurno bilo golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište obavezno i A4 1.9 TDI 85kw 2007 kasko ;)
 
darko13 je napisao(la):
Hvala svima na pomoći ;)
@hfintegrale Streethunter28 ako mognete sutra mi provjerite za ove podatke koliko bi sigurno bilo golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište obavezno i A4 1.9 TDI 85kw 2007 kasko ;)
Polisa obaveznog osiguranja za Golfa 2 1.6 TD 51KW izađe 231,00 KM, a kasko za
A4 1.9 TDI 85kw 2007 otprilike 1.413,00 KM zavisno od obračuna, evo ti u prilogu primjer jednog obračuna



Uploaded with ImageShack.us
 
Streethunter28 je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Hvala svima na pomoći ;)
@hfintegrale Streethunter28 ako mognete sutra mi provjerite za ove podatke koliko bi sigurno bilo golf 2 1.6 TD 51kw 1990 godište obavezno i A4 1.9 TDI 85kw 2007 kasko ;)
Polisa obaveznog osiguranja za Golfa 2 1.6 TD 51KW izađe 231,00 KM, a kasko za
A4 1.9 TDI 85kw 2007 otprilike 1.413,00 KM zavisno od obračuna, evo ti u prilogu primjer jednog obračuna



Uploaded with ImageShack.us

;)
 
Top