Pitanje - vožnja uz male obrataje i/ili visoka brzina

Pitanje - vožnja uz male obrataje i/ili visoka brzina

Član
Ako neko može da objasni(stručnije/detaljnije), šta se dešava u radu motora ako se auto s velikim motorom(> 3.0 dizel) vozi na niskim obrtajima duže vrijeme(1000 - 1500 RPM) i/ili u "visokoj" brzini pri čemu su veoma niski obrtaji.

Da li šteti motoru, dijelovima i sl?
 
Član
takva voznja unistava motor,da nepisem ovdje idi na google upisi konkretno za koje auto pa ce ti sve biti jasno,
 
Član
Ne razumijem kako bi stetilo osim pojacanog taloga cadje. kao sto je receno, poderi mu guzove s vremena na vrijeme i ne sekiraj se :cool:
Samo ne vidim svrhu kupovanja auta velike kubikaze pa onda voznjica na 1500 obrtaja, osim naravno ako se radi o sleperima
 
Član
motoru i prijenosu moze stetit jedino ako se motor pocne "gusit", kod dizela je to izrazenije i rezultuje prevelikim vibracijama i "cekicanju motora", tj. neugodnim zvukom... zavisi kakva je krivulja momenta i pati li se masina pri ubrzanjima s tih obrtaja... nizi obrtaji su pretezno patnja za 3- i 4-cilindricne motore manje zapremine...sestaci, dizeli i benzinci, mogu raditi i u tom rezimu...vecina automatika vece zapremine salta do 50kmh cetvrtu ili petu brzinu..dizeli, zbog veceg hoda klipa imaju veci moment na nizim obrtajima i ugodnije ih je voziti u tom rezimu...generalno, mislim da je masinu dobro povremeno zavrtit, nakupi se cadji u izduvu-zato vecina dizelasa, jtd-tdi-hdi-dti-dci, baci oblak crnog dima kad ga se stisne nakon duze gradske voznje...ja to svakako izbjegavam, al one price da je motor "zagusen" i slicno, mi ne idu u glavu, jer masina kao sklop nema prostora za "zagusenja" osim u izduvu-zacepljenje lonaca, katalizatora i slicno-ako se desi...vecina ljudi tvrdi da motor izgubi snagu tim nekim gusenjem, ja se licno ne slazem s tim...mozda izgubi performanse radi zacepljenja kata, al snagu ne....
 
To bi se još moglo reći i da motor slabije "diše"

Kod atmosferskih 6aka nema tih problema. Istina je da do 3500 o/min ne daje baš puno ako se očekivaju maksimalne performanse, ali zato od 1200 od 6500 ravnomjerno prima gas i povuče bez najmanjeg trzaja ili zagušenja. :)
 
motoru katalizatoru izduvu idu cadje i talog
a zamajcu smrt .
valjda ga nemislis voziti citavo vrijeme dok je kod tebe ntako niskim obrtajima :D
 
Član
kolega vozi privatno a ja sluzbeno isti auto, tj 2,0 tdi sa 103 kw, kod njega je oko 200.000 a kod mene je 320.000 km.
on vozi tako, 1500 obrtaja, veca, polako, ja jelte sluzbeni ubijam na mrtvo, pun gas uvijek, bez peglanja.
kod kolege je zacepljenje dpf-a prouzrokovalo izgaranje treceg klipa, auto dimi i ne ide.
kod mene sem povecane potrosnje ulja do 1 kg izmedju zamjena, malo slabije turbine, sa motorom nema nikakvih problema, ne dimi i ide kao sto je i uvijek isao, turbina je posljedica vecih kilometara
 
Član
ma dosta ima faktora, NIKO ne moze reci da je bas zbog toga stalo auto, kombinacija faktora, pa koliko taksisti voze na malim obrtajima, svaki dan, u gradskoj guzvi pa opet idu i mercedesi i fijati i alfe i bmwi i opeli-bez vecih problema, a presli po par stotina hiljada km u tom rezimu
2.0 tdi sa 103kW je masina koja stane sama od sebe zbog poznatih problema, a neko ga voza godinama i nikad haube nije digao...
sve je individualno i od slucaja do slucaja
 
Član
apsolutno ali konkretan primjer dpf-a je samo radi peglanja i nicega drugog, moderni dizel hoce gasa, mora ga imati, moje skromno misljenje, posebno sa dpf i ostalim glupostima u nizu
 
Super Moderator
dizeli kojim nije egr zatvoren, prljaju usisnu granu takvom voznjom i vremenom se toliko suze kanali u usisnoj da auto slabije ide, dimi, ima nekih problema itd... samo svu ekologiju (egr, dpf....) povadit iz auta, ugasiti u mapi ako je potrebno i gas
 
Član
Tema je postavljena informativno, jer bih želio saznati/naučiti nešto novo, a drago mi je da na ovom forumu mogu dobiti i konkretne odgovore.

:turbo:





Da li šteti dijelovima motora i sl, ako se tokom vožnje oko 60km/h u visokoj brzini(5-6) dodaje puni gas, pri čemu auto sporije ubrzava, nego što je slučaj manjoj brzini?
 
Član
U po
ma dosta ima faktora, NIKO ne moze reci da je bas zbog toga stalo auto, kombinacija faktora, pa koliko taksisti voze na malim obrtajima, svaki dan, u gradskoj guzvi pa opet idu i mercedesi i fijati i alfe i bmwi i opeli-bez vecih problema, a presli po par stotina hiljada km u tom rezimu
2.0 tdi sa 103kW je masina koja stane sama od sebe zbog poznatih problema, a neko ga voza godinama i nikad haube nije digao...
sve je individualno i od slucaja do slucaja
U potpunosti se slazem u svemu, ali gdje bas nadje taksiste za primjer hahahaha ko mi u Mostaru konkretno pokaze prstom taksistu da vozi na niskim obrtajima ima pice sa mene... pa ti ne znaju ni za sta ispod pola gasa, a pola ih i ima suspendirane vozacke bas zbog te anomalije
 
Top