opruge: Eibach VS Weitec

opruge: Eibach VS Weitec

Početnik
da ali good year ima gumu koja se zove excelence i to je ravno sa Sava S3 ...


neznam odluci ...


razlike su male, a u sitnicama se prepoznaju prave stvari..


Svaki CD/MP3 svira muzika iz njega, ali Alpine je nesto drugacije,

svi se auti voze, ali ipak se zna ko je ko...

Ako bas hoces da znas evo jedna info iz prve ruke.

KW isporucuje opruge za ABT , za AMG za BMW M odjel... i jos jedna stvar EIbach i KW su industrijski partneri i nadopunjuju se medjusobno i zajedno rade razvoj jer jedini KW od njih sviju ima masinu za testiranje ovjesa u realnim uslovima... tzv fahrdynamikprufstand ...
 
Član
stavio sam ja naprijed Kw zakuco se golf dobro se ponasa,a nazad su mi Weitec isto dobro leze na cesti ja ne vidim razkliku osim samo u brendovima
 
Početnik
@SUMY ocito nisi kompetentan da pricas na ovu temu...


@ ostali gewinde imaju svoj opseg u kojem rade i imaju TUV da ce raditi bezbjedno i pri tome imate odredjene performanse, sve sto ide se preko onoga sto je odobreno proizvodjac ne garantuje nikakve vozne osobine niti kvalitet...
 
Početnik
Bilstein je toliko para samo zato sto ima stelovanje kofol iz kabine njaaaa jer sva ta štelovanja na gumb su u pravilu prevara samo takva, na taj način se može samo kompresija u amortizeru povećat ali rebound i dalje ostaje isti, znači nema smisla...premda se auto čini prividno tvrđi, on ipak ne može biti idealno podešen za obadvije tvrdoće koje se nude tim gumbom.

Dokaz toj teoriji je činjenica da ni jedan test vozač ne može sa 911kom opremljenom tim amortizerima ponovit vrijeme koje napravi sa mekšim setupom...jedini koji je uspio ponovit vrijeme je Walter Rohrl, ali samo ponovit, ne i nadmašit...


ko hoce profi gewinde ima tu KW competition 3 way...


cjena sitnica , pocinje od 5000 EUR pa gore...
 

DSA

Član
Muha, daj mi reci molim te, koje su osnovne razlike između KW STREET COMFORT gewindi i recimo KW v1?
Znam da STREET COMFORT ne može ići tako nisko kao gewinde iz serije v1, v2 i v3..možeš li mi reći koje su još osobine STREET COMFORT? Znam da si na svom BMW-u prije v3 imao STREET COMFORT, pa mi osim teorije možeš objasniti i iz ličnog iskustva..namjerno sam stavio na početku usporedbu sa v1, jer pretpostavljam da su cijenom tu negdje kod tebe, ili?
Lijep pozdrav
 
Član
Nije to stvar samo sa Bilstein, raja misli da su aftermarket opruge i gewinde neko cudo i da ce dobit ludnicu od lezanja u odnosu na serijski auto. Na nekoj Daciji mozda i hoce, al necem boljem razlike prakticno i nema. Citao sam nedavno test Audi TTS, opremili ga KW Clubsport suspenzijom i to ne samo promjena amortizera i opruga, nego i njihove stabilizatore uzeli i ostatak sta ide u tom paketu, ukupno 2.300 Eura i auto je na stazi bio nesto sitno sporiji u odnosu na auto sa serijskim ovjesom. Uz to, ovjes su montirali i podesili KW strucnjaci. Te specijalne suspenzije sa mogucnoscu stelovanja dolaze do izrazaja tek kad se na autu promjeni jos stvari i kad se igra i sa nagibom tockova i sl, bez toga nisu mnogo korisne, ako se ganja iskljucivo brzina...
 
Početnik
@Boki

neznam ko je i gdje to testirao , i kako je testirao ali znam da je KW fer firma, i kazu recimo za novi mini da oni nemogu unaprijediti ovjes mozda je to bila situacija i sa novim TTRS , ali to je ipak TT RS i vrh ponude za Audi vozila... Isto tako ima i M3 GT koi vec ima podvozje razvijeno od KW.Opet je moguce da sam vozac nemoze da se navikne na ovjes pa nije uspio da ponovi vrijeme..

Problem je sto kod extremnih vozila se po defaultu isporucuje extremni setup , dok kod standardnih vozila recimo na porsche 997 GT3 neznate hoce li ga voziti neka bakica vikendom ili ce ga voziti neki manijak po Nurburgringu..

Dalje fabrika gleda da prodje sto jeftinije jer su to ipak serijski auti, TTRS nije velikoserijski auto pa se na njemu moze priustiti i malo vise para na te stvari ..

KW Clubsport je svakodnevno/trkaci ovjes , znaci na njemu mozete voziti svaki dan i mozete vikendom ici na stazu, naravno uz mala podesenja... KW clubsport je zadnja stepenica kompromisa izmedju performansi i komfora.

KW Competition
je performance, performance & performance product. Evo konkretno promjer gdje na Performance verziji stutzlager ili kako bi nase rekli Axijalni lezaj je napravljen od samog metala , to u voznji lupa ko da ce tocak otpasti i kad se sa tim vozite svaki dan po gradskim ulicama to nije bas nesto sto je uzitak za voziti..

bas da je svaki aftermarket sranje nebi se slozio sa tobom kao niti jedan covjek koji zna sta znaci ovjes, neznam jesi li imao priliku probati LICNO i testirati neke proizvode da mozes ovakve stvari izjaviti... mislim kad se rekao da je weitec Yugo a Eibach VW jasno sam vidio koliko se ustvari razumijes u ovu tematiku.


@ DSA razlika je sto je Street Comfort fokusa na zadrzavanju udobnosti uz decentno spustanje vozila i maximalno unaprijedjenje voznih performansi, ovde je fokus na amortizeru dok su federi umjerene tvrdoce.

Kod V1 i slicnog fokus je na performansama dok je udobnost u drugom planu te je ovde nadjen idealan odnos izmedju ove 2 stvari uz mogucnost podizanja/ spustanja vozila u skladu sa potrebama

V2 je donekle podesiv iz razloga sto imamo mogucnost podesenja otupstanja amortizera pa u slucaju kada uletimo u rupu amortizer se protivi rastezanju opruge sto mi osjetimo kao krutostod cega nam malo zeludac ima osjecaj kao da nemamo ovjes , ovo nisu trkace gewinde

V3 je ono sto je respektabilno i sto je zadnja granica u cestovnoj voznji , kako bi rekli race technology for road,

oni imaju 2 smjerno podesenje odziva amortizera i tako uticu na sabijanje i otpustanje opruge. Kako sam vec pisao u krivini se auto naginje , na svim ontaktimagdje je guma dolazi do pomjeranja ovjesa , zbog selena i axijalnih lezaja tj nagiba guma gubi grip i gubimo geometriju trapa sto otezava upravljanje.
E da bi smo izbjegli naginjanje auta imamo kruci ovjes koji opet nije ravna cigla i koji reaguje na rupe i rupice i to zahvaljujuci KW twin valve tehnologiji ostavlja nas i na krutom ovjesu u putanji, jer zamislite tvrd ovjes i rupa u kirvini, da nije tako ovo bi znacilo automatski izbacivanje iz putanje.

I to nije sve vecina KW V3 systema je opremljena sa dvodjelnom oprugom i tu su pomocna opruga i glavna opruga.

pomocna opruga sluzi da glavnu oprugu drzi zategnutom i kad je auto dignut dok je glavna opruga izradjena u linearnom dizajnu ( linerani dizajn znaci da je opruga cijelom svojom duzinom iste sirine i istog spring rate-a ) od lakih materijala koji su ujedno i dovoljno tvrdi da zadovolje kriterije.

KW naravno ima i ponudu tzv Racing springs koju su za razlku od ovih sto vecina vozi lakse i tvrdje a koriste se za fino tuniranje ovjesa, recimo za gore pomenuti mini postoje racing springs koji se mogu staviti na auto kad je na stazi..

i tako daje i tako blize ja bi mogao sada ovdje referat napisati kako i sta...

Ako imate pitanja go 4 it :)

pozz

opet

P.S. nisam imao street comfort , jer je street comfort u principu KW V2 sa malo blazom oprugom..

cijenike imate na mom sajtu i razlika je prilicna izmedju KW V1, V2, street Comfort i V3 i otprilike po ovom redu i idu cijene..

naravno KW SC se ne radi za sva vozila nego vecinom za limuzine ...kao sto su BMW5, Audi A6, mercedes E klase itd itd
 

MTR

Član
svaka cast Muha , cijenim znanje :cool: . Nego , znas li stimat vile i amortizer na motoru ?
 
Član
Evo nadjoh taj testic, Sport Auto radio...

f498x333-F4F4F2-C-39518e7d-162711.jpg


Linkic: http://www.sportauto-online.de/testbericht/tuningtest-audi-tts-von-raeder-motorsport-teil-1-1037292.html?item=12#article_detail

A ne napisah ja da KW nije fer ili jeste, jak je to brend, nego se vezem za taj tvoj primjer - usporedbu Bilsteina sa originalnim ovjesom 911-ke. Nije to samo kod njih slucaj, sto i ovaj primjer dobro pokazuje. Dobar tvornicki ovjes nije lako nadmasit bilo kome, citao sam ja brojne testove o tome, cak i ultra skupih ovjesa od po 5000, pa su uz bruku znoja na kakvom BMW-u M3 uspjevali jedva skinuti 1 sekundu na krugu od minutu-ipo. Tu se vise dobija na samom osjecaju, nego na efektnim performansama. Ovo vrijedi za moderna vozila, na starim autima razlika izmedju tvornickog i ovih ovjesa je ogromna.
 
Početnik
evo citao sam pomno ovaj test i koliko ja razumijem njemacki nigdje ne pise sa su iz KW-a podesavali ovaj ovjes...

stavili su clubsport OK sa rolbarrovima tvrdjim opet OK, ali ..

potrosili su na MOV-IT kocnice puno vise nego na ovjes, pa remapiranje, pa samo gume i felge pa sjedista lagana pa...


i sve to kostalo je 13000 EUR da bi se skinule 5 sekundi u odnosu na fabricke postavke...

Rundenzeit-Hockenheim-Tuning-Spezial-Audi-TTs-Raeder-Motorsport-f498x333-F4F4F2-C-ba328f6b-250047.jpg


pa ti sad vidi sta znaci 1 sekunda po krugu jer se ipak vrijeme broji u stotinkama...

imalo se ovde jos stvari nadograditi, selene promjeniti , drugi mjenjac i/ili diferencijal.... ali dobro necemo sad o sitnicama..


Ako iko ikad bude spremao ovde auto za ovakvo nesto vidjet ce ustvari koliko sve to kosta i koliko treba znanja i volje..
 
Član
Mislim da je cilj testa i bio pokazati cim se dobije koliko i sta, a ovjes sam ovdje nije dao nikakvo poboljsanje, cak naprotiv...

Rundenzeit-Hockenheim-Tuning-Spezial-Audi-TTs-Raeder-Motorsport-f498x333-F4F4F2-C-3a5d3431-250046.jpg


Znaci ovo pod 3 i 4, isti ostatak auta, s tim da 3 ima serijski ovjes, a 4 KW Clubsport i sporiji je, nesto sitno al sporiji. A eto pod 2 sve serijski samo bolje track based gume stavljene i skoro 2 sekunde dole vrijeme kruga. A ako ces praviti auto za trku, to je druga stvar, ovo gore je jos uvijek cestovni auto. I da je test radjen na nekoj nasoj cesti, a ne na stazi, rezultat bi sigurno bio jos gori u odnosu na serijski ovjes, zbog loseg asvalta, neravnina i sl.
 

MTR

Član
mislim , sta ce ista od ove silne tehnike kad papak vozi 60 i kulira po gradu , zasto onda stavljas gewinde? radi izgleda ? Ako cu ih metnut , onda ide i sve ostalo , seleni / piksne , jaci roll bar ............
 
Top