Najjeftiniji za održavat gradski autić?

Najjeftiniji za održavat gradski autić?

Mnogi kad se odluče za kupovinu grdskog auta (manje auto) ne informišu se dovoljno kolko je dotično lahko/teško održavat...neki možda misle ako je auto malo ujedno ga je i lahko održavat (a što ne mora bit tačno).

Stoga, svi koji voze (česta na cesti) manja auta: polo, fabia, fiesta, punto, grande punto itd itd, a još bolje je ako neko ima dva različita radi popređenja, neka iznesu svoja iskustva, zapažanja, vrline, mahane....

Možda se i sam kroz neko vrijeme odlučim ponoviti pa me živo interesuju iskustva onih koji posjeduju manja gradska auta, naglasak neka bude na lahkoći ili teškoći ODRŽAVANJA istih.
 
Legend
Skoda Fabia 1.9 SDI, prije 2 sedmice bila u Nipex ovlastenom servisu nakon 10000 predjenih kilometara, 180KM izasao, znaci bez nikakvih kvarova, samo ulje i filteri izmjenjani;)
potrosnja goriva isto premala
 
Nexus je napisao(la):
Skoda Fabia 1.9 SDI, prije 2 sedmice bila u Nipex ovlastenom servisu nakon 10000 predjenih kilometara, 180KM izasao, znaci bez nikakvih kvarova, samo ulje i filteri izmjenjani;)
potrosnja goriva isto premala

Odlično, bilo bi korisno kad bi se pisalo i godište spomenutog auta.
 
Legend
Gazija2001 je napisao(la):
Nexus je napisao(la):
Skoda Fabia 1.9 SDI, prije 2 sedmice bila u Nipex ovlastenom servisu nakon 10000 predjenih kilometara, 180KM izasao, znaci bez nikakvih kvarova, samo ulje i filteri izmjenjani;)
potrosnja goriva isto premala

Odlično, bilo bi korisno kad bi se pisalo i godište spomenutog auta.

pardon, 2003. godina proizvodnje, naravno da nisu bitne performanse, iskljucivo je gradska voznja, ne treba mi auto zakruznih trka:icon_biggrin:
 
Član
ja jesam ulozio u svog Pola dosta para ali sto se tice gradske voznje mislim da sam tu na konju. ovaj 1.4 tdi motor se pokazao kao extra za grada, po ovim vrelim danima vozim gradsku sa klimom stalno i nema nikakvih problema. Za mene sada odlican auto

ulje i filtere placam cirka 150km
veliki servis sam radio prije 15 000 i kostao me 600km

u buducnosti ako Bog da opet planiram neki manji auto, ili Polo 6r ili Pro'ceed:cool:
 
Član
astra, 1,7 dti, kod mene 2 godine, od vecih kvarova crkla elektronika Bos pumpe, 400KM i alternator zezao, i to je bilo oko 200KM...prvi je "redovan" kvar na nekih 200.000, ovo drugo je slucajnost...
ulje sipam ono kao originalno GM, 12KM/lit, postrosnja 4,5 otvorene, 6,1-6,2 gradske, s klimom sve..
kod mene 25,000 presla vec;)
2000-ta godina, mogu se naci za 6-7 hiljada vec, odrzavanja nema, a vecina ih je dobro opremljeno;)
i da, veca je od pola/fabije/korse, al ne puno
 
Član
Seat Cordoba 1.9 TDI 98. g.p
Redovan servis oko (ulje , filteri) oko 80KM , veliki servis 290KM .
Većina mehanike identična Golf 2 , 3 i Polo, tako da je jako zahvalan za održavati.
Potrošnja od 4-7 litara
Od problema imao sa imobilajzerom(uradio imoof)
 
Član
Najeftiniji su punto, seicento i panda. Iz mog iskustva jako jeftin auto je saxo 1.4, jako malo trosi i bas je startan, po gradu dere golfa 1.9 tdi :)
 
Legend
Chevrolet AVEO motor 1.2 mislim da je bio i Redovni servis na 15 hiljada 74 KM ;) svi troskovi i materijal uracunati :cool:

Mogu se zarovit sutra negdje i fakturu i fiskalni da nadjem da nebude da je suplja :cool:
 
Do ovog punta sam vozao sve velika auta, odsad samo mala. Punta vozam ev 8. mjesec, prešo takođe 8.000 klimetara i nijednog kvara nisam imao - pitam se samo jel to stvarno fiat ima i dobrih primjeraka (poput punta) il se meni posrećilo pa još nema kvarova.

Registracija 335KM, zamjena ulja, filter klime i dezinfekcija klime, španovanje pakni - dosadašnji troškovi. S potrošnjom sam i više neg zadovoljan (otvorena 5-6l, gradska 7,8, u ekstremnim uvjetima možda i 9l)
 
Član
Servis nakon godinu dana - ulje (elf 5w 40) 48KM, filter 25KM, ruke 11KM. Nije skupo s obzirom da je u pitanju ovlašteni servis.

Ali opet, neko starije auto 4l ulja 15w 40 - do 20KM + filter ulja do 10KM + sam zamjenim...ne može jeftinije.

Po meni je za deset godina star auto (kao spomenuta fabia sdi) dati za obični servis motornog ulja i par filtera dati skoro 200 maraka ludost, dijelovi se mogu naći skoro i duplo jeftinije, ulje se kupi odgovarajuće i zamijeni sve to u najobičnijoj garaži, ali eto :)
 
Član
na 10.000km redovni sto radim, izadje me oko 110KM, svi dijelovi iz ovlastenog, majstor isto samo kod njega kuci, tacnije u garazi :D aral 10w40 polusintetika, filteri, +sto uvijek cistim i onu dozen klapnu, sprej 9km... i da, org. filter ulja iz skodinog je po marke jeftinij nego zamjenski po radnjama hehe

mada da uzmem jeftinije ulje, te filter polena zamjenski, moze onda i za 80km servis...
 
djordjep je napisao(la):
Seat Cordoba 1.9 TDI 98. g.p
Redovan servis oko (ulje , filteri) oko 80KM , veliki servis 290KM .
Većina mehanike identična Golf 2 , 3 i Polo, tako da je jako zahvalan za održavati.
Potrošnja od 4-7 litara
Od problema imao sa imobilajzerom(uradio imoof)

stari mi voza Polo Variant, isti klinac ko i tvoj Seat, kupljen prije 8-9 god, doso sa 133xxx, sad ima skoro 300.000km, sad ima problem sa turbinom,treba je ocistit :D
 
Top