Malverzacije na benzinskim crpkama- Moguce?

Malverzacije na benzinskim crpkama- Moguce?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Cijeli dan mi se vrzma jedna misao po glavi, evo kratko i jasno.

Jel vi mislite da na benzinskim postajama postoje malverzacije sa brojilima (bez obzira na baždarenja), npr. ako na brojilu pise da je natoceno 10 litara jel moguce da je mozda ustvari natoceno 9,90.


Evo jedan copy/paste


"Pre 5-6 godina, ostao sam bez benzina, uzeo kantu i zaputio se do najbliže benzinske pumpe - Jugopetrola. U kanti od 5 litara, nisam dobio ni 4. Pored mene je bio Gospodin sa sličnim problemom, koji se glasnije bunio ali ga je radnik, koji ga je inače oslovljavao sa "brate", ubeđivao da njegova kanta prima više od 10 litara. Kada se otvorio OMV na Čukarici, ljudi su počeli da pričaju da je njima kvalitetniji benzin jer im kola "duže idu". Sve u svemu, već godinama izbegavam Jugopetrol i, kad smo kod toga, svoje poverenje uvek lakše poklanjam stranoj firmi nego domaćoj.
(Jednom prevaren, 30. jun 2006 08:12)"


Navedena je i uvom gore tekstu situacija, znam da ljudi vjecito govore da je gorivo kvalitetnije u europi i da se sa istom kolicinom moze doseci veca kilometraza, sad jel to stvarno do kvalitete ili je u europi 10 litara na brojilu 10 litara u tanku.
 
Član
ma sve je moguce...kod nas na nekim benzinskim sipaju i vode zajedno sa gorivom da dobiju sto vise...ne bi me cudilo i da se koriste takvom prevarom...:icon_question::icon_question::icon_question:
 
Početnik
ah, to je jako stara prica, da ne kazem mit... naravno da ima malverzacija, ali ja to ne znam objasniti, iako su meni objasnili jedno 10 puta kako se to radi. nesto ima veze s pistoljem, kad ga stisne pa pusti malo zraka, a ono odbroji kojih centilitara na to, tako nesto... u svakom slucaju, znam pouzdano da se na kraju radnog dana brojala "razlika" i "odvadi" se sefu njegov dio (obicno trecina), a ostatak (dvije trecine) se podijele medju radnicima u dvije smjene... elem, nisam sigurna da na modernim pumpama to moze bas tako da se radi
 
Član
ima svega,vjeruj mi
kako inace objasnit da auto jednostavno NECE da ide nego kao razlog navesti vodu u gorivu
il kod benzinaca,izlazi tecnost na auspuh?i to nije kondenzacija,nije hladno vani,nogu u po ljeta,kraj mene audi a4 i "pljuje" NESTO na auspuh...valjda vodu?
 
Član
moguce pa ima toga ali meni se to nije desilo par puta sam sipao u flasu od 2 litra za motor i bude tu i tamo :D Ali na vecoj kolicini sigurno ukradu
 
Član
Gledajte, voda i gorivo se NEMOGU pomjesati, nije to sok "mućavac" Znate i sami da voda bjezi sa goriva i da ih je nemoguce pomjesati
 
N

nenad

Meni lik na OMV-u nasuo 51L u Punta u kojeg stane 45 i sta ces ti njemu, fino pise koliko je nasuo :icon_mad:
Ja ga fino pitam de mi objasni KAKO? De u flasu od 2L naspi 2,5L! Al nema sta varaju i to je sigurno.
 
Član
to sam i ja dozivjela u BiH.. tank nije bio skroz prazan i meni covjek nasuo 65l.. u tank od 61. a posto nije bio prazan mozda bi stalo 50/55l..
 
Član
Ovo je Bosna, i u Bosni sve moze.

Imamo najskuplje, a u jedno i najlosije gorivo, a plus nas jos i kradu, pa to nema smisla.
 
Član
bilosto je napisao(la):
ah, to je jako stara prica, da ne kazem mit... naravno da ima malverzacija, ali ja to ne znam objasniti, iako su meni objasnili jedno 10 puta kako se to radi. nesto ima veze s pistoljem, kad ga stisne pa pusti malo zraka, a ono odbroji kojih centilitara na to, tako nesto... u svakom slucaju, znam pouzdano da se na kraju radnog dana brojala "razlika" i "odvadi" se sefu njegov dio (obicno trecina), a ostatak (dvije trecine) se podijele medju radnicima u dvije smjene... elem,  nisam sigurna da na modernim pumpama to moze bas tako da se radi

Ovo mi nije jasno, ok, shvacam da se tako moze "ćopiti" dosta goriva al tu mislim profitira samo vlasnik crpke jer valjda kad radnici rade inventuru ocitavaju ono isto brojilo koje je i nama brojilo gorivo.

Jedino ako postoji jos jedno brojilo koje je skriveno od javnosti i broji stvarnu kolicinu natocenog goriva po kojem oni odradjuju inveturu sto mi je tesko za povjerovati.
 
Početnik
mislim da ima tu nesto i do sirenja goriva na temperaturama... pretpostavljam da svi znate da je najbolje gorivo sipat ujutro ili uvece, kad su najnize temperature... volumen pri visim i nizim temperaturama... nek neko od ovih surfera nadju na netu... meni to pegla radit i trazit, nemam vremena za to... fakat treba pogledati to za volumen... mislim da u tome nesto ima, nesto sam nekad citala, ali ne sjecam se...

elem, meni se nije nikad desilo da mi naspu vise nego sto ocekujem da ce biti... mozda mi maznu pola litra ili litar, ali ne vise...
 
Početnik
GOLFVR6 je napisao(la):
Jedino ako postoji jos jedno brojilo koje je skriveno od javnosti i broji stvarnu kolicinu natocenog goriva po kojem oni odradjuju inveturu sto mi je tesko za povjerovati.
mjeri se stanje u podzemnom rezervoaru, ono pokazuje koliko je zaista goriva izdato... isto kao u kaficu, kad se na kraju noci mjeri koliko je ostalo u flasama

obzirom na digitalizaciju, to je sad teze raditi na "pravim" pumpama, ali energopetrol i dosta privatnih, jos uvijek (vjerovatno, jer ne znam 100%, ne bavim se gorivom) to rade

jedno je sigurno, pumpasi profitiraju, kako god okrenes, jer je to uvijek bio posao za kojim se raja otimala i bilo ga uvijek najteze dobiti...
 
Član
@golfvr6:ma zakidaju na sve moguce nacine,i cijenom i kvalitetom i kolicinom
a gazda svake pumpe je mutan,nije bas nijedan cvjecka,il ih je malo koji su takvi
al tu dolazimo onda do problema vlasti koja te probleme rjesava u 1% slucajeva,a inace prodje sa onim "na kafu"...takva drzava
al et,svi nesto spominju titina vremena,jugoslaviju
a kad skontas,pa danas gotovo svaka porodica ima bar jedno auto,kakvo-takvo,a prije vala nije bilo...to znam jer sam pricao sa starim na tu temu i kaze da je trebalo dobro zagrijat sake i radit za pezejca il zastavu,a kamoli za merca il nesto slicno...nas zakidaju,kradu od nas,al moramo priznat da je i nama dobro...tesko je naci posao,al kad se nadje kakav bilo,moze se zivjet..a za gorivo,dok ima auta,bice i goriva,kakvog-takvog...hhehehe...odoh ja u off,halalite mi:)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top