Kvar na pojacalu,usisava ili izbacuje membranu vufera.

Kvar na pojacalu,usisava ili izbacuje membranu vufera.

U zadnje vreme mi prolupava pojacalo nekad radi normalno a nekad ili usisa membranu vufera ili izbaci zavisi kako okrenem kablove + i - na vuferu.I tako drzi usisano.Nema pravila da li je zagrijano ili ne.Jednostavno to mu se desava i sto bi se reklo svakim danom sve cesce.
 
Član
to ti je su ti najvjerovatnije propuhali izlazi pojacala ili je otislo neko OP-pojacalo u predpojacavackom kolu! Ako sam te dobro skonto on uvuce ili izcuce membranu zvucnika i tako drzi zavisno od polatiteta! na izlazu imas istosmjerni napon(sto kod ispravnog pojacala nesmije da bude nikako ili vrlo malo,reda +/-100mV ) jer su ti najvjerovatnije zlazi prosvirali pa ti tako drzi zvucnik!;)
 
tareee je napisao(la):
to ti je su ti najvjerovatnije propuhali izlazi pojacala ili je otislo neko OP-pojacalo u predpojacavackom kolu! Ako sam te dobro skonto on uvuce ili izcuce membranu zvucnika i tako drzi zavisno od polatiteta! na izlazu imas istosmjerni napon(sto kod ispravnog pojacala nesmije da bude nikako ili vrlo malo,reda +/-100mV ) jer su ti najvjerovatnije zlazi prosvirali pa ti tako drzi zvucnik!;)

Da bas se to dogadja izvuce ili uvucei tako drzi. Znaci novo pojacalo negine ,ovo za otpada. :icon_cry:
 
Član
adamovic85 je napisao(la):
tareee je napisao(la):
to ti je su ti najvjerovatnije propuhali izlazi pojacala ili je otislo neko OP-pojacalo u predpojacavackom kolu! Ako sam te dobro skonto on uvuce ili izcuce membranu zvucnika i tako drzi zavisno od polatiteta! na izlazu imas istosmjerni napon(sto kod ispravnog pojacala nesmije da bude nikako ili vrlo malo,reda +/-100mV ) jer su ti najvjerovatnije zlazi prosvirali pa ti tako drzi zvucnik!;)

Da bas se to dogadja izvuce ili uvucei tako drzi. Znaci novo pojacalo negine ,ovo za otpada. :icon_cry:

ma moze se i to sredit! :D moze bit da je to neka sitnica u pitanju a mozda je malo vise sagorilo pa ti se neisplati popravaljt! :icon_smile:
 
tareee je napisao(la):
adamovic85 je napisao(la):
tareee je napisao(la):
to ti je su ti najvjerovatnije propuhali izlazi pojacala ili je otislo neko OP-pojacalo u predpojacavackom kolu! Ako sam te dobro skonto on uvuce ili izcuce membranu zvucnika i tako drzi zavisno od polatiteta! na izlazu imas istosmjerni napon(sto kod ispravnog pojacala nesmije da bude nikako ili vrlo malo,reda +/-100mV ) jer su ti najvjerovatnije zlazi prosvirali pa ti tako drzi zvucnik!;)

Da bas se to dogadja izvuce ili uvucei tako drzi. Znaci novo pojacalo negine ,ovo za otpada. :icon_cry:

ma moze se i to sredit! :D moze bit da je to neka sitnica u pitanju a mozda je malo vise sagorilo pa ti se neisplati popravaljt! :icon_smile:


Pa nekad radi bez problema a nekad prolupa nece nikako.Nosio sma kao kod jednoga dobroga majstora i on meni kaze ma to je ispravno sve radi,ja ga spojim ono opet nece.
 
drug, probaj ti zamjeniti kondezatore za napajanje, obicno su dva najveca, kupi druge i zamjeni, oni se vremenom znaju istrositi (elektroliti) pa vidi, nisu oni skupi, ja sam placao po 4KM jedan

I kao sto gore muha rece, prekontrolisi sve lemove, sam naravno, lupu u ruke i pregledaj, ako ti je koji suveli lemilicu u ruke i malo ga osvjezi ;);)
 
zen3dom je napisao(la):
drug, probaj ti zamjeniti kondezatore za napajanje, obicno su dva najveca, kupi druge i zamjeni, oni se vremenom znaju istrositi (elektroliti) pa vidi, nisu oni skupi, ja sam placao po 4KM jedan

I kao sto gore muha rece, prekontrolisi sve lemove, sam naravno, lupu u ruke i pregledaj, ako ti je koji suveli lemilicu u ruke i malo ga osvjezi ;);)


Lemove sam pregledavao svi su ok kako mi se cini, a evo upravo sam ga opet rastavio ima 3 kondezatora dva crna koji stoje jedan pored drugoga i jedan nakontra strani kafene boje.e sad jel sva 3 da zamjenim? Pozdrav

p.s. nadam se da ce ovo uspeti.
 
Član
nije to do kondenzatora sigurno... oni dodatno peglaju i drze sto konstantniji napon na izlazu dc-dc konvertora preko kojeg se napaja pojacalo,nemaju oni veze s ovim sto se tebi desava... da je do njih desavalo bi se nesto drugo... npr pojacalo nebi nikako radilo ili bi radilo al nikako kako treba jer kakda ti kondenzatori izgube svoje svojstvo tada dolazi do padanja napona napajanja pojacala,i pjacalo neradi kako treba jer nema odgovarajuce napajanje,radne tacke izlazni tranzisotra i svih ostali poluvodickih komponenti nisu ondje gdje bi trebale da budu da bi pojacalo radilo kako treba.... itd itd...

posto si reko da nekad radi nekad neradi kako treba to je najvjerovatnije hladan lem ili prekid neki... ti fino lemilicu u ruke i svaki lem ponovi bezobzira sto oni izgledaju na oko dobro i pregledaj dali su sve veze dobre... posto i one znaju puknuti,neznam kako ali nalazio sam i na to... to jedva da vidis,pukotina je tanja od dlake zato dobro napregni oci i opleti... pozz
 
Sve sam prelemio i opet isto. danas mi je malo falilo da ga nabijem nogom al sledeci put sigurno ce biti sut u kantu za smece.
 
nemoj u kantu, pokupice cige pa zavaliti kome :lol::lol::lol:

A j*em mu misha, bas te nece, kao sto kolega gore rece pregledaj sve djelove stampane ploce da nisu gdje prekinute veze ili oslabile.....
Do kontezatora ne bi trebalo biti, ali ih probaj promjeniti preventive radi, nije na odmet, a mozda pomogne. >Imas mozes na vishay.com naruciti djaba kondenzatora, dioda i jos svasta, dodje za 10ak dana, meni danas stiglo par stvarcica.
Probaj, nemoj se predavati, ako ima koji dobar majstora za to njemu odnesi, onaj koji to voli raditi, ovi obicni RTV tehnicari slabo to hoce raditi.
A jos ako je kakvo dobro pojacalo, ma ni pod razno ne bacaj ;);)
 
Član
I meni se slicno nesto desavalo samo sto je konstanto uvlacio i izvlacio 1Hz :))) pa opet stane i normala radi i sve u reprizama.
Rjesenje je bilo zamjena audio kabl-a.
Probaj drugo pojacalo prikopcat pa vidi....
 
Pojacalo je jos kod majstora,kao bilo otislo neko kolo i kad ga zameni radi par minuta i opet crkne. Sad trazi sta j eu kratkom spoju ,pa valjda ce se resiti.
 
Top